Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 07.05.2021.
 

Valsts funkciju izvērtēšana – ceļš uz...?

Valsts budžets`2010 video_f

10.09.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 5
2010.gada budžeta projektā izdevumu samazinājumus vismaz šobrīd ir iecerēts veikt nevis lineāri, bet gan balstoties uz valsts funkciju analīzi – izvērtējot šo funkciju nepieciešamību un tad lemjot, vai tām jāatstāj viss pašreizējais finansējums vai daļa, vai arī konkrētās funkcijas veikšanu vispār var pārtraukt. Ministrijas un sociālie partneri savu izvērtējumu jau ir devuši, tagad to gaidīs no partijām. Bet 9.septembra publiskās debates „Kas notiek Latvijā?” (KNL) liecināja par situācijas absurdumu un radīja nopietnus iemeslus šaubīties, vai realizētā pieeja novedīs pie kvalitatīva budžeta projekta sagatavošanas. Ja premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) runāja faktiski paralēli Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektorei Elīnai Eglei un pēc būtības uz pārmetumiem nereaģēja, tad sociālie partneri savukārt nespēja pārliecināt, ka patiešām zina, no kurām funkcijām valsts varētu atteikties. Tikmēr ekonomista padomus abas puses ignorēja.

Kad V.Dombrovskis dalībniekiem un skatītājiem demonstrēja grafikus un stāstīja, kā tiek mazināti ministriju centrālie aparāti un algas, viņam izvērsās asa diskusija ar E.Egli, kura pārmeta premjeram, ka viņš sāk „no pavisam ačgārnā gala”, un pat apgalvoja, ka „normāls darba devējs tā nerīkojas”. Viņas pārmetumi bija saistīti ar to, ka algas un darbinieku skaits tiek samazināts, kamēr nav vienošanās par funkcijām un nav strukturālo reformu plāna. E.Egle apgalvoja, ka arī uzņēmumos ar trīs miljardu lielu gada peļņu šādā veidā izmaksu struktūru neizvērtē. Taču V.Dombrovskis turpināja aizstāvēties par to, ka ministrijas nav uzblīdušas un treknas, un tā arī neskaidroja sabiedrībai, kāpēc samazinājumi tiek veikti bez funkciju izvērtējuma. Kā šis izvērtējums tiks ņemts vērā, plānojot nākamā gada samazinājumus, premjers arī skaidri nepasacīja, norādīdams uz Finanšu ministriju, kas sagatavos savu piedāvājumu.

Tomēr iemeslu kritikai radīja arī sociālie partneri. Tieši E.Egle atzina, ka viena no sāpīgākajām lietām ir tā, ka aiz funkcijas nevar redzēt rezultatīvos rādītājus, taču neizskaidroja sabiedrībai, kā tad sociālie partneri bez šiem rādītājiem tomēr ir spējuši kvalitatīvi noteikt funkciju prioritātes. Iebilstot premjeram, viņa arī aizrādīja, ka izglītības funkcijām gala mērķis ir tas, cik bērni Latvijā un kādu izglītību iegūst, bet nedeva versijas, kā sociālo partneru novērtējums ietver arī šos aspektus vai piedāvā situācijas uzlabojumus. Turklāt KNL ir zināms, ka arī paši sociālie partneri vienas un tās pašas funkcijas ir novērtējuši kardināli atšķirīgi, ko E.Egle mēģināja pamatot, bet diez vai pārliecinoši, jo viņa minēja sociālā budžeta funkciju atšķirību iemeslu, bet atšķirīgi vērtējumi ir arī par pamatbudžeta funkcijām. Viņa arī izteica vēlmi, lai mums vairs nebūtu kaut kādas „mistiskas funkcijas”, par ko joprojām nespēj paskaidrot, ko tās dara un kāds ir rezultāts, taču arī šeit nepaskaidroja sabiedrībai, kā kvalitatīvu funkciju izvērtējumu varēja veikt, ja nemaz nav īstas skaidrības par funkciju saturu. Katrs arī var vērtēt, cik pārliecinošs bija E.Egles un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekļa un stratēģijas direktora Daniela Pavļuta funkciju uzskaitījums, no kā valsts varētu atteikties.

Nordea bankas Latvijas filiāles vecākais ekonomists un Rīgas Ekonomikas augstskolas lektors Andris Strazds savukārt kā vienīgo izdevumu samazināšanas iespēju nosauca ķeršanos klāt lielajām budžeta pozīcijām, uzskaitot piemērus. Viņš arī norādīja, ka papildus tam ir svarīgi skatīties, kas notiek ar cenām, kādas valsts sektors maksā par dažādiem pakalpojumiem un precēm, jo līdz šim uzmanība bijusi tikai darba algām. Ekonomista ieteiktā pieeja ir pilnīgi atšķirīga no šobrīd īstenotās, taču turpmākajās debatēs citi viņa priekšlikumu neuzskatīja par vajadzīgu apspriest.


Video: Elīna Egle, Daniels Pavļuts, Andris Strazds un Valdis Dombrovskis funkciju izvērtēšanu budžeta gatavošanā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 09.09.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: