„Kas notiek Latvijā?” (KNL) šonedēļ atsāk iktrešdienas debates, un, ņemot vērā šī rudens galveno notikumu valstī, debašu tematika ir veltīta vēlēšanām. Pāris nedēļās kopš partiju programmu un kandidātu sarakstu oficiālajiem pieteikumiem publiskajā telpā akcenti mijas starp politiķu paziņojumiem, atsevišķu citātu plašu apspriešanu un fragmentāru programmu vērtēšanu, tāpēc KNL debašu uzmanības centrā sākotnēji būs partiju piedāvājumi un to atbilstība valsts un sabiedrības interesēm, bez deputātu kandidātu dalības.
Centrālā tēma nu jau pēdējos pāris gados Latvijā ir krīze. No vienas puses, protams, ekonomiskā krīze. Tai pat laikā, dažādos vārdos saukta, morālā, vērtību jeb uzticības krīze.
Pirms secīgi turpināt ar budžeta, ekonomikas un finanšu skaitļiem, KNL pirmās debates galvenokārt ir veltītas tam ietvaram, kurā šie materiālie nosacījumi rodas – ideoloģijām, vērtībām, nacionālajām interesēm, likumiem un morālei, varas un sabiedrības attiecībām. Ciktāl un kā šie jautājumi ir vai nav atspoguļoti partiju piedāvājumos, ciktāl vēlētājiem ir vai nav pamats to ņemt vērā, ciktāl tie atspoguļo valsts un sabiedrības intereses?
Aizvadītajos gados, mēnešos un dienās par šīm tēmām izskanējuši ne mazāk asi, izaicinoši un kaislības radoši izteikumi kā par tik daudz apspriestajiem partiju līderiem. Kas var būt un kam jābūt pamatprincipiem valsts mērķu definēšanā, nacionālas valsts un nācijas identitātes attīstībā? Ciktāl ir skaidras politiskās ideoloģijas un ciktāl tās ir pakārtotas īstermiņa populismam vai savtīgumam? Kādi līdzekļi, no Bībeles mācības līdz likuma burtam un garam var vairot sabiedrībā augstāku morāli, taisnīgumu un principus? Ciktāl, piemēram, nodokļu nemaksāšanas problēmas risināšana ir racionāla vai idejiska kategorija? Kā mazināt neuzticības plaisu starp varu un sabiedrību, ciktāl to noteiks cilvēki vai iespējamās politiskās un valsts pārvaldes sistēmas izmaiņas? Kādam politiķu piedāvājumos jābūt balansam starp šiem jautājumiem un sociālekonomisko jautājumu risinājumu plāniem?
Diskutēt par šiem un citiem jautājumiem aicināti gan eksperti un pētnieki politisko procesu un valsts pārvaldības jomās, gan dažādās jomās pazīstamas un spilgtas personības.
Raidījumā piedalīsies:
LU asociētais profesors, politologs Jānis Ikstens
RSU asociētais profesors, komunikāciju sociologs Sergejs Kruks
Publisko tiesību institūta direktors, jurists Arvīds Dravnieks
Kardināls Jānis Pujats
Rakstnieku savienības valdes priekšsēdētāja Ieva Kolmane
Aktieris un uzņēmējs Juris Žagars
Raidījuma sākums plkst. 21.20, LTV 1.kanālā.