Atbilde par grozījumu potenciālo labumu nebija vienota. Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas prezidents un „Latio” direktors Edgars Šīns par maldiem nosauca pieņēmumu, ka grozījumi ir palīdzība NĪ tirgotājiem vai spekulantiem, un pozitīvo efektu saistīja ar tautsaimniecības finanšu apriti, skaidrojot, kā uz ieķīlātiem NĪ balstās iespēja saņemt līdzekļus bankā.
„Ja šīs finanšu aprites nav, tad tautsaimniecība guļ beigta. Bet to ļoti daudziem politiķiem nav drosmes atzīt,” pozīciju pauda E.Šīns.
„Pilsoniskās Savienības” Saeimas frakcijas deputāts Kārlis Šadurskis savukārt izteica šaubas par to, vai investori īpašumus attīstīs, bez kā viņš Latvijai labumu no grozījumiem neredzēja. Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Tautas partija) izteica redzējumu par to, kā katrs ienākošais miljons dos sinerģiju un līdz ar to labumu. Arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Ainārs Šlesers („LPP/LC”) bija optimistiski noskaņots, apgalvojot, ka investīcijas atdzīvinās NĪ biznesu, nākšot investīcijas no skandināviem, vāciešiem un „daudziem citiem” un caur būvniecību tiks radītas darbavietas. Ne vienā, ne otrā pusē esošie gan nepamatoja savu pozīciju ar aprēķiniem un skaitliskiem argumentiem, izņemot versiju par 10 tūkstošiem investoru, kas arī līdz šim nav tikusi pamatota.
Politiķiem bija arī pretēji viedokļi par to, kā papildus investīcijas ietekmēs Latvijas iedzīvotājus ar NĪ. V.A.Krauklis izteica versiju, ka grozījumi varētu palīdzēt privātpersonām, kas grib savu īpašumu pārdot par cienījamu cenu un vietā nopirkt mazāku, bet „pašlaik tādas iespējas viņiem nav vispār”. Taču cits koalīcijas partneris, „Jaunā laika” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis iezīmēja negatīvu scenāriju – ka investoru pieplūduma gadījumā augs NĪ cenas, kas radīs problēmas šeit dzīvojošajiem. To, ka cenu līmeņa pieaugums būtu gaidāms, pateica arī E.Šīns, kurš to prognozēja 10%, varbūt 20% vai 30% apmērā.
Politiķi debatēs piesauca arī citu valstu piemērus – to skaitā ASV, Šveici, Austriju, Slovēniju, Slovākiju. Taču aktīvākajam to piesaucējam A.Šleseram bija jāpiekrīt, ka termiņuzturēšanās atļauju piešķiršana tieši par NĪ iegādi ES ir retums, turklāt tādas nav ne Lietuvā, ne Igaunijā.
Video: Edgars Šīns, Kārlis Šadurskis, Vents Armands Krauklis, Ainārs Šlesers un Dzintars Zaķis par investoru piesaisti nekustamā īpašuma tirgum. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 10.03.2010.)