Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 24.11.2020.
 

„Latvenergo” un SPRK: gala tarifi varētu pieaugt par 20%

Enerģētika video_f

21.05.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 1
Atjaunojamo energoresursu izmantošana ir saistīta gan ar valsts enerģētisko neatkarību un drošību, gan ietekmi uz vidi, gan darba vietām laukos un līdzīgiem aspektiem. Bet viens no būtiskākajiem izvērtējamajiem jautājumiem ir „zaļās enerģijas” dārdzība. Politiķi vēl nav vienojušies par enerģijas tarifiem un kvotām, bet eksperti 20.maija publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” atzina, ka iecerētās izmaiņas varētu par piektdaļu paaugstināt iedzīvotāju maksu par elektrību.

„Latvenergo” valdes loceklis Uldis Bariss debatēs uzsvēra, ka uzņēmumam nav izvēles un ir pienākums iepirkt atjaunojamo enerģiju, kas pagājušajā gadā veidoja apmēram 2,4% no kopējā patēriņa. Viņš skaidroja, ka valsts mērķis ir, atskaitot nost lielos HES, no atjaunojamajiem energoresursiem ražotajai enerģijai 10 gados sasniegt 25% īpatsvaru. Ņemot vērā to, ka šobrīd tarifā aptuveni 3% ir kompensācija – starpība starp enerģijas tirgus cenu un to, cik klienti maksā iepērkot –, U.Bariss aplēsa, ka tarifs gala patērētājiem varētu pieaugt par 20%, 10 reizes palielinot iepirkumu enerģijai no atjaunojamajiem resursiem.

Viņš gan piebilda, ka aprēķins nav vienkāršs un tarifu var ietekmēt dažādi faktori. Taču arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis Ivars Zariņš atklāja indikatīvus aprēķinus, saskaņā ar kuriem katru gadu mums varētu būt jāpiemaksā 100 miljoni latu klāt, kas elektrības cenu varētu celt par 20%.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Tautas partija) gan aicināja uz cenām skatīties perspektīvā un iedomāties situāciju nākamgad, kad Ignalinas atomelektrostacija būs ciet un reģionā mainīsies enerģijas bilance. Arī ekonomikas ministrs Artis Kampars („Jaunais laiks”) centās nezīmēt drūmas krāsas un izteica cerību, ka pašreiz virzītie noteikumi pēc trijiem, četriem gadiem tarifu palielinās nedaudz un ne tik būtiski kā tad, ja spēkā būtu iepriekšējā noteikumu versija.

Video: Uldis Bariss, Artis Kampars, Vents Armands Krauklis un Ivars Zariņš par atjaunojamo energoresursu izmantošanas ietekmi uz galapatērētāju izdevumiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 20.05.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: