Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Vai bankas kredītu nemaksātājiem sāks ņemt nost īpašumus?

Finanses, bankas, Parex banka video_f

05.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 5
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) svaigi publiskotie Latvijas banku darbības operatīvie rādītāji par trešo ceturksni parāda negatīvas tendences – ceturkšņa laikā vēl par 1,7 procentpunkiem līdz 74,8% sarucis to kredītu īpatsvars, kas tiek atmaksāti laikus, savukārt to kredītu īpatsvars, kuru atmaksa kavējas jau par vairāk nekā 180 dienām, ceturkšņa laikā pieauga no 1,05 miljardiem līdz 1,67 miljardiem latu. Abu lielāko Latvijas kreditētāju banku vadība 4.novembrī bija publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” studijā un stāstīja par banku praksi kredītu restrukturizēšanā un īpašumu pārņemšanā. Taču, kad banku vadītājiem uzdeva jautājumu par nākotnē gaidāmo kredītņēmēju īpašumu atņemšanu, studijā iestājās klusums.

„Swedbank” valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis skaidroja, kā bankā ir izveidota trīs līmeņu pieeja, sadalot klientus tajos, kuri maksā un kuriem nav nepieciešama restrukturizācija, tajos, kuriem nepieciešama restrukturizācija, ciešāka uzraudzība vai pat iejaukšanās kompānijas pārvaldē, un tajos, kur nekāda restrukturizācija vairs nav iespējama un attiecīgos aktīvus pārņem bankas meitas uzņēmumi.

FKTK priekšsēdētājas vietnieks Jānis Brazovskis kritisko punktu, pēc kura bankas kredītu pārstrukturēšanu vairs nespēs veikt, saistīja ar banku akcionāru gatavību absorbēt zaudējumus. Viņš skaidroja, ka banku akcionāri ir akceptējuši tagadējos miljarda latu uzkrājumus un „varbūt vēl kādu miljardu var pavilkt, bet vairāk, es domāju, nē”.

Taču banku vadība pēc būtības neatbildēja uz jautājumu, kādi ir viņu atskaites punkti, cik daudz bankas varēs pavilkt un kurā brīdī cilvēki būs jāizliek no mājām. Arī pēc jautājuma otrreizējas uzdošanas un skaitliska pamatojuma sekoja ilga pauze, un viss, ko banku vadītāji atbildēja, attiecās uz pašreizējo situāciju, nevis nākotni. „SEB bankas” valdes priekšsēdētājs Ainārs Ozols stāstīja, ka „mēs esam bijuši ļoti, ļoti pieklājīgi, ļoti pacietīgi, un mēs esam bijuši un esam ļoti pretimnākoši klientam”, un ka „SEB banka” ir pārņēmusi septiņus īpašumus, no kuriem neviens nav dzīvojamais īpašums. Savukārt M.Mančinskis atklāja, ka tie gadījumi, kad banka tiešām ir pārņēmuši īpašumus, realitātē ir desmiti un pārsvarā gadījumu īpašumos neviens nav dzīvojis, jo tie ir nopirkti spekulācijas nolūkos.


Video: Māris Mančinskis, Jānis Brazovskis un Ainārs Ozols par banku praksi kredītu restrukturizēšanā un īpašumu pārņemšanā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 04.11.2009.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: