Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Kāds ir finanšu ministra mīļākais variants NĪN izmaiņām?

Nodokļu politika, VID video_f

27.08.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
Pēc ieilgušajām neskaidrībām par to, ar kādiem nosacījumiem no nākamā gada ar nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) jāapliek mājokļi, tai skaitā pasargājot mazāk turīgos iedzīvotājus no „nepaceļama” sloga pieauguma, šo jautājumu centās risināt arī 26.augusta raidījuma „Kas notiek Latvijā?” (KNL) dalībnieki. Tomēr ekspertiem un politiķiem arī šoreiz neizdevās pārliecināt citam citu, turklāt finanšu ministrs Einars Repše („Jaunais laiks”) kā ministrijas virzītos priekšlikumus prezentēja tādus, kas ir pretrunā partijas biedra, premjera Valda Dombrovska gan pirmdien, gan šodien paustajai pozīcijai.

„Primekss” valdes priekšsēdētājs un ekonomists Jānis Ošlejs KNL pauda atbalstu NĪN paaugstināšanai, nosaucot to par „vismazāk postošo nodokli no visiem”. Viņam bija arī priekšlikums, kā rīkoties situācijā, ja cilvēki pacelto nodokli nevarēs samaksāt, proti, valsts varētu atļaut NĪN nemaksāt un nodokļu parādu ļoti vieglā veidā ierakstīt zemesgrāmatā kā hipotēku uz nekustamo īpašumu. J.Ošlejs skaidroja, kā šāds mehānisms strādātu un kādas tam būtu priekšrocības, un atlikta nodokļa risinājumu atbalstīja arī Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis, taču politiķi šīs idejas izpēti neturpināja.

„Tēvzemei un Brīvībai” /LNNK valdes priekšsēdētājs Roberts Zīle aicināja krīzes laikā tomēr ieviest ilgtermiņā derīgas izmaiņas un iespējami maz aplikt tos iedzīvotājus, kas tajā ir visvairāk skartie. R.Zīle pauda uzskatu, ka jāievieš neapliekamais minimums mājokļa vērtībai, nevis trīskārt jāsamazina likmi bagātākajam slānim.

Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns skaidroja, kā NĪN noder, lai veicinātu tos, kuri ir produktīvi un efektīvi, un sodītu tos, kuri nav. Viņš arī norādīja, ka tiem, kas var atļauties un grib dzīvot prestižā vietā, „ir jāsaņemas” un jāmaksā nodoklis, bet izņēmuma vai pārejas perioda gadījumi jādefinē politiķiem.

Spoži gan politiķiem ar to neiet. Pēc tam, kad pirmdienā sabiedrībai tika pavēstīts, ka NĪN nu jau tiek plānots ar samazinātu likmi, bet bez neapliekamo minimumu piemērošanas, trešdien KNL E.Repše atklāja, ka ministrijas sagatavotais priekšlikums tomēr paredz tieši neapliekamos minimumus un diskusija varētu būt tikai par to, vai neapliekamais minimums ir kvadrātmetros uz īpašumu vai kvadrātmetros uz mājoklī dzīvojošu personu. Pēdējo viņš nosauca par savu „mīļāko variantu”, lai gan pauda bažas, vai pašvaldības varēs pārbaudīt, kas īpašumā reāli dzīvo, un vai ar šādām izmaiņām netiks sabojāta deklarēšanās ideja.

Bet koalīcijas partnera Tautas partijas pārstāvis, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis nepiekrita arī šādam variantam, uzsvērdams, ka atlaides nevar būt uz deklarētām personām, bet varētu būt īpašniekiem, kam ir apgādājamās personas.

Jāpiebilst, ka nākamajā dienā pēc debatēm premjers savukārt paziņoja, ka NĪN nebūs lielāks par 0,4% no kadastrālās vērtības, kas ir pirmdien publiski izteiktā versija, kas neparedz neapliekamo minimumu noteikšanu vispār.


Video: Jānis Ošlejs, Andris Jaunsleinis, Roberts Zīle, Einars Repše, Ģirts Greiškalns un Vents Armands Krauklis par to, kam un kāpēc jāpaaugstina nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 26.08.2009.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: