Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 23.05.2024.
 

Lielāki pacientu maksājumi – nevar notikt vai noteikti būs?

Veselības aprūpe video_f

30.04.2009. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 5
Gaidot reformu īstenošanu un izdevumu samazināšanu veselības nozarē, 29.aprīļa publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki sprieda par to, kā mainīsies pacientu izmaksas par pakalpojumiem un kādas tam būs sekas. Latvijas Astmas un alerģijas biedrības priekšsēdētāja un „Sustento” valdes locekle Rita Paeglīte norādīja uz to, ka veselības aprūpei ir tikai viens mērķis – cilvēku veselība – un Latvijā tā nebūt nekļūst labāka.

Biedrības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis atzina, ka vairs netic veselības ministram Ivaram Eglītim, ka izmaiņas nozarē nebūs saistītas ar līdzmaksājumu paaugstinājumu, un aizrādīja ministram, ka HIV ārstēšanai jau ir noņemti 20% jeb vairāk nekā 550 tūkstoši latu.

Konstatēdams, ka Veselības ministrijas plānotais ietaupījums uz administrāciju segs ļoti niecīgu daļu no budžeta grozījumos nepieciešamā izdevumu samazinājuma, A.Molokovskis secināja, ka atlikušo daļu ministrija ņems tikai uz pacientiem, ārstniecības programmu sašaurināšanu, līdzmaksājumiem un ambulatorās palīdzības sašaurināšanu. Arī I.Eglītis piekrita, ka būtisku ietaupījumu nedos ne slimnīcu samazināšana, ne pārvaldes reforma, taču nesniedza atbildi, kā tādā gadījumā samazinājums varēs nebūt uz pacientu rēķina, vien atkārtojot, ka „tas nevar notikt uz pacientu rēķina”.

I.Eglītis pavēstīja, ka daļa pacientu līdzmaksājumu „griestus” ir pat pārsnieguši un viņš ir izvirzījis priekšlikumu atsevišķus pacientu līdzmaksājumus pārskatīt „virzienā uz leju”. Viņš arī pauda pārliecību, ka, ja mēs uzliksim maksājumus uz pacientiem, mēs drīz izskatīsimies kā Āfrikā. Tomēr ministrs nekonkretizēja, kādus līdzmaksājumus un kādā apjomā varētu samazināt, tāpat kā viņš nevarēja pateikt, cik lielu daļu stratēģiski no visiem līdzekļiem veselības aprūpes nozarē būs jāsedz pacientam.

R.Paeglīte izvirzīja versijas par palīdzību tiem cilvēkiem, kas jau šobrīd nevar par veselības aprūpes pakalpojumiem samaksāt, piemēram, labdarības slimnīcas. Taču I.Eglītis neatklāja, ka ministrijai būtu kāds plāns šādu cilvēku atbalstam un par savu šībrīža uzdevumu nosauca vēl dramatiskākas situācijas nepieļaušanu.


Video: Rita Paeglīte, Aleksandrs Molokovskis un Ivars Eglītis par pacientu izmaksām veselības aprūpē. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 29.04.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra
Veselības aprūpe  

     Kas notiek ar reformām un finansēm veselības aprūpē?

         Dalibnieki         


Autors: