visu laiku skatoties raidijumu man gribejas iesviest taja visa vel vienu domu- un kas notiek tad, ja bibliotekas ir izmirstosha paradiba? ka vejdzirnavas vai zirgu tramvajs? es pazistu loooti nedaudzus cilvekus kam majas ir gramatu plaukts. cik no mums ir bijushi biblioteka pec studiju beigsanas? es macijos RTU un lidz centralajai ta ari netiku- visu vajadzigo mekleju universitates biblioteka un atradu. Kas ir tas lietas, kuru del mes apmeklejam bibliotekas? Lai panjemtu lasamvielu gariem vakariem? -Apskatot "tiko atnesto" gramatu plauktu ir skaidrs, ka tur parsvara ir lubenes un "krimiki". Lai paserfotu interneta? -Internets man ir majas, ir daudziem un ar katru gadu arvien vairak. Uzzinju literatura? Sastadot turisma marshrutu, kadreiz pasutiju palasities celvezhus rakstitus 1958 un 63. gada- bez kolhoziem un pieminekliem tika daudz piedavats ari apskatit kara laika spridzinato tiltu drupas u. tml. Un ja nu ta tiesam ir aizejosha vertiba?- ko mes iesaksim ar to monstru pec 4, 10, 15 gadiem?
kurš gan varētu pateikt kāda man jega no tā biblenes ja esmu no liepājas ... katru reizi kad vajadzēs kādu grāmatu nebraukšu taču uz rīgu. It sevišķi ja tehnoloģijas iet uz priekšu lieliem un ātriem soļiem. vajadzētu uztaisīt aptauju, vai tiešām kādam to pili vajag .... vai to vajag pašiem plānotājiem :D stulbums :D man tas galīgi nepatīk ... nu jā, tas jau nav daudz , tikai 135 000 000 ls iztērēt aiz gara laika , jo neko pratīgāku nevar izdomāt . man pat uz kalkulatora tādu ciparu nevar uzspiest :D :D :D ja nu gadījumā to "PILI" uzcels , cik nāksies maksāt par ieeju tajā , lai šis tā saucamais projekts atmaksātos un varētu bāzt atkal sev kabatā ... :D :D :D īstenībā tik daudz neatbildētu jautājumu , bet kurš gan mūs uzklausa ... :(
OK ir vajadzīgas jaunas telpas bibliotēkai, bet ne tādas un par tādu naudu. Ir vajadzīga viena grāmatu glabātuve un viss, nevaj vēl kaut kādas konferenču zāles, prezentācijas telpas, atpūtas telpas u.c. nevajadzīgās telpas tanī ēkā. Var uzcelt trīs reiz lētāk un mazāku celtni priekš to grāmatu glabāšanas. Es ceru, Latvijas tauta nepieļaus šādu naudas neliederīgu izķērdēšanu, kā tas ir raksturīgi mūsu valstī. Tos lielos miljonus var iegultīt tautsaimniecības atveseļošanā, šī brīža Latvijas ekonomiskajā situācijā. Atbalstīt ražotājus, lai ekonomika sāk "elpot" nevis "slāpt". "Stikla čupas" celtniecība Daugavas krastā ekonomiku neglābs. Ierosinu veikt tautas referendumu, pateiksim visi nobalsojot, JĀ vai NĒ. Un ja mūsu Kultūras ministre tā vēlas to stikla pili, uzcelsim maziņu stikla kastīti līdzīgu bibliotēkai, kurā viņa var ierāpties, un lai sēž kaut 24 h dienā. Visbeidzot, ceru, ka Latvijas Republikas Prezidenta viedoklis par šo jautājumu tiks respektēts, jo viņš pateic pareici, nogaidīt un pārstrādāt.
Kad sākās runas par bibloteku, bijām godīgāki. Priecājāmies, kā tāds slavens arhitekts aplaimos Rīgu, cik daiļi gaismas pils ierakstīsies Rīgas panorāmā un kā mēs varēsim būt lepni Eiropas priekšā. Tagad aiz skaistajām runām nav noslēpjamas trīs lietas. Gaismas pils lepošanās mērķim vajadzīga parazitējošai elitei. Gaismas pils vajadzīga celtnieku bisnesam. Gaismas pils vajadzīga biblotekāru biznesam. Protams, tas viss apmaksājams no budžeta. Katru dienu mēs varam lasīt sūdzības par daudzām neapmierinātām vajadzībām. Tikai sūdzību, ka kādam petrūkusi bibliotēka, personīgi man ne raizi nav gadījies ieraudzīt.
Tad, kad kā piemēru GP nepieciešamībai min attīstītās Eiropas valstis, vajadzētu noskaidrot cik daudz cita tām ir kopīga ar Latviju? Kaut vai sociālās politikas ,izglītības un citos jautajumos.Kāpēc pieņemot citus valstiskus lēmumus Latvijas cienījamie "TAUTAS KALPI" neorientējas uz šo valstu rādītajiem ? UN tagadejam LNB direktoram vēlētos ieteikt ,lai apciemo kādu lauku bibliotēku Latgalē (vai citos no Venspils un Rīgas ostām attālos novados)... es dzīvoju Latvijā un cienu tās valdību,lai gan pēdējā laikā tas prasa aizvien lielākas pūles, redzot nevienam nevajadzīgos vecos ļaudis un bērnus,kuru uzturēšanai valsts ir atvelējusi 7 Ls mēnesī ... ATSAUCOTIES uz citiem komentāriem - LAIKAM TAS TIEŠĀM IR PIEMINEKLIS... TIKAI IZSKATĀS , KA KAPA PIEMINEKLIS tiem,kas vēl te ir uzdrīkstējušies palikt un strādāt...SKUMJI
Tad, kad kā piemēru GP nepieciešamībai min attīstītās Eiropas valstis, vajadzētu noskaidrot cik daudz cita tām ir kopīga ar Latviju? Kaut vai sociālās politikas ,izglītības un citos jautajumos.Kāpēc pieņemot citus valstiskus lēmumus Latvijas cienījamie "TAUTAS KALPI" neorientējas uz šo valstu rādītajiem ? UN tagadejam LNB direktoram vēlētos ieteikt ,lai apciemo kādu lauku bibliotēku Latgalē (vai citos no Venspils un Rīgas ostām attālos novados)... es dzīvoju Latvijā un cienu tās valdību,lai gan pēdējā laikā tas prasa aizvien lielākas pūles, redzot nevienam nevajadzīgos vecos ļaudis un bērnus,kuru uzturēšanai valsts ir atvelējusi 7 Ls mēnesī ... ATSAUCOTIES uz citiem komentāriem - LAIKAM TAS TIEŠĀM IR PIEMINEKLIS... TIKAI IZSKATĀS , KA KAPA PIEMINEKLIS tiem,kas vēl te ir uzdrīkstējušies palikt un strādāt...SKUMJI
Arī tikko noskatījos raidījumu... bēdīgi, bēdīgi. Cik daudz grāmatu varētu iepirkt par šiem miljoniem (!!!) Šķiet, varētu gadīties tā, ka aiziesim uz šo "skaisto gaismas pili", bet vai varēsim tur ieskatīties kādā no attiecīgās dienas (vai arī kaut vai iepriekšējās dienas), piem., Eiropas dienas laikrakstiem? Vai tur būs arī kādas jaunas pasaulē aktuālas grāmatas, žurnāli svešvalodās, ko nabaga latvieši lielā daudzumā sev nevar atļauties nopirkt? Zinot akūto literatūras trūkumu LU bibliotēkās... vai šī lielā bibliotēka to aizpildīs? Baidos, ka nē. Jo tieši tam, naudas būs pietrūcis! Mums būs skaista, prestiža ēka, kurā būs Dainu skapis un par ko priecāsies jaunās Gaismas pils direktors (kurš šodien mēģināja mums, "muļķīšiem",paskaidrot, kādas funkcijas pilda bibliotēkas pasaulē...). Nu zinām mēs, kā ir ārzemēs, un domāju, ka jums, miļie bibliotēkāri, vēl garš ceļš turp ejams. Nevajg būvēt pili, vajag celt vienkārši labu BIBLIOTĒKU!
vel par bibliotekam runajot- "3. teva dels"- par sho projektu kads ir kaut ko racis kadreiz?- es zinu vismaz 2 bibliotekas kur piemie datori tika vienkarshi nozagti, jo steigas del nebija uzliktas ne restes ne signalizacijas- varbut ir vel? cik daudz lidzeklu tada veida tika pazaudeti?
Ieva, grāmatas šobrīd nav vairs, kur glabāt esošajās ēkās. Esošās telpas ir par mazu, lai turpinātu krājumu papildināšanu, turklāt grāmatas pūst mitrās telpās. Fiziski NAV iespējama grāmatu krājuma papildināšana, it sevišķi par miljoniem. Un jau šobrīd bibliotēka katru mēnesi tiek papildināta ar aktuālām grāmatām, žurnāliem utt. Vienkārši vajag aiziet uz bibliotēku un tur tas viss jau būs, diemžēl esošās telpas ierobežo bibliotēkas tālāko attīstību, nav vietas un grāmatu saglabāšanai piemērotu telpu.
Liela daļa ugunsdzēsēju mašīnas ir 70tajos ražoti ziliņi.Pensionāri ziemās grauž krāsu no palodzēm.Ceļi sačakarēti,to protams var turpināt.Bet mums būs bibliotēka.Tas liekas līdzīgi ,kā braukt ar jaunu mersi,bet cigaretes prasīt citiem.Laikam valstsvīri vēl nezin,ka pacmit gadus Maskava par to vairs nemaksā.
Paldies Lasītājai par norādi, ka mūsu bibliotēka iepērk jaunas, aktuālas grāmatas. Tas ir apsveicami un par to es arī priecājos. Bet, piemēram, Vācijā, Bavārijas valsts bibliotēkā, Minhenē ir ļoti liels arhīvs, (tāds droši vien ir arī mūsu Nac bib), un tas tiek glabāts atsevišķās telpās, kas atrodas pilsētas nomalē, vienkāršā ēkā. Grāmatas tiek pasūtītas elektroniski galvenajā, "smukajā" ēkā un pēc 2 dienām tās katrs var tur saņemt. Es tomēr domāju, ka grāmatas nav jāglabā zelta lādītē jeb gaismas pilī (vienkārši sāp sirds, cik daudz naudas tiek izšķiests, un tajā pašā laikā cik daudz kolosāku grāmatu varētu iegādāties), ir jābūt aktuālam klāstam, kas ir pieejams lasītājiem uz vietas, bet tik daudz grāmatu, cik ietver bibliotēka, neviens uz vietas arī nelasīs. Tas nav jāliek "izstādē". Tās var uzglabāt citās telpās, no kurām tās pēc vajadzības tiek piegādātas. Ja izliksim plauktos visas grāmatas, viņas tur vienkārši noputēs - nu nav tik daudz to lasītāju visam arhīvam.
Pilnīgi pievienojos Lasītājas viedoklim. Šobrīd esošā Nacionālā bibliotēka faktiski ir katastrofālā stāvoklī. Pirmkārt, telpas ir neatbilstošas grāmatu glabāšanai un Nacionālās bibliotēkas dažādas nodaļas un lasītavas atrodas ir izkaisītas pa visu Rīgu. Otrkārt, bibliotēkas lietotāji nav nodrošināti ar kvalitatīvām telpām (apgaismojums, ventilācija utt.). Treškārt, bibliotēkas funkcijas nav tikai grāmatu izsniegšana un saņemšana. Bibliotēkās tiek rīkoti ļoti daudz un dažādi, ne tikai literāri, pasākumi. Šādu uzskaitījumu vēl ilgi varētu turpināt. Visiem tiem, kas apgalvo, ka mūsdienās ar informāciju lieliski nodrošina internets, acīmredzot, nav gadījies sastapties ar jēdzienu - uzticams informācijas avots. Internets fakktiski ir informācijas jūklis un bibliotekāri ir vieni no tiem, kas tiek speciāli apmācīti orientēties interneta piedāvātajos informācijas avotos. Vēl viens arguments, ko sniedz sabiedrība, ir par grāmatu digitalizāciju. Taču tikai retais ir lasījis autortiesību likumu - ne visas grāmatas var digitalizēt un laist brīvpieejā internetā lasīšanai visiem. Vienā no komentāriem tika uzdots jautājums - vai bibliotēkā pie grāmatām tiks arī bomži. Rodas pretjautājums - kad šis cilvēks pēdējo reizi ir bijis bibliotēkā? Cilvēktiesības nosaka, ka nevienam nevar aizliegt atrasties bibliotēkā un izmantot piedāvāto informāciju - grāmatas, preses izdevumus un internetu. Turklāt tā saucamie bomži bibliotēkas apmeklē jau šobrīd.
Cien. Ievai. Bibliotekāri Latvijā jau sen pilda tieši tādas pašas funkcijas kā bibliotekāri ārzemēs. Tikai atšķirībā no viņiem, Latvijas bibliotekāriem ir jāsamierinās ar darbam neatbilstošiem apstākļiem.
Saklausu, ka ir ierunājušies bibliotekāri :). Protams, jaunu ēku vajag, protams arī man labāk patīk pašķirstīt GRĀMATU, nevis stundām ilgi blenzt monitorā. Par tām 2 dienām - Bavārijas valsts bibliotēkas grāmatu klāsts ir vienkārši tik milzīgs, tas faktiski nav salīdzināms ar mūsu mazo Latviju, šīs divas dienas ir pat ļoti īss laiks (- ja iedomājamies, ka tur, Vācijā, mēs varam pasūtīt VISU, latviski, sākot ar Ziedoni un Vācieti, un beidzot ar kaut vai ar Repši, utt, šajā gadījumā tas, man šķiet ir tā vērts). Cerēsim, ka šis projekts tiešām atmaksāsies kulturāli un intelektuāli, un dos savu ieguldījumu mūsu tautas izglītošanā. Daudziem pirmais un būtiskais ir vizuālais iespaids, kas liek spert nākamo soli, iet dziļāk, izzināt tālāk. Un ja šajā gadījumā tas tā būs, tad ... tas būs vareni! (Man personīgi tomēr saturs šķiet svarīgāks par formu.)Bet,... lai veicas !
Raidījuma beigās Magone izteica visu lietas būtību -,, valdība lēmumu ir parakstījusi un mēs būvēsim!,, Un tā teikt, ,,pie kājas,, ,ka jūs te visāda sabiedrība čivinat! Izskatījās ,ka šis raidījums ir diezgan lieks,tāpat ,,čungura uzvārītājiem,, neko nevar padarīt...To Magone pateica skaidri! Bet kopumā tā mūsu valdība ir ar stulbumu sista! Pareizi tas džeks teica,vai tad Jūs veikalā kurpi arī pērkat bez zoles? Cik tad vēl papildus izmaksās stāvvieta un pievedceļi,par kuriem vēl nav projekta??? Bet ,galvenais taču ir sākt ,,vārīties,, ,varbūt mūsu ,,lielā pils,, arī pārspēs citas pasaules līmeņa augstceltnes izmaksu ziņā?...
Paatiik kaa Dumbura kungs kaarto savus raidiijumus - pensonaari vienu nedeelu - nezinaam kaa sadaliit tur to soc. budzeta paarpalikumu, lai cilveeki sasniegtu 'nabadziibas slieksni' : ))))), bet naakamajaa nedeelaa, kad runa ir par to, kaa izteereet Gaismas Pils miljonus, tad viss ir vienkaarshi - ,,Valdība lēmumu ir parakstījusi un mēs būvēsim!,,
Cien. Omīte! Bomžus jau tagad laiž lasīt, tā ka domāju, nav par ko uztraukties..bibliotēka ir un būs pieejama visiem, tiem, kas vēlas lasīt un kas vēlas izmantot tajā esošos resursus, tāpēc ir pilnīgi lieki te spriedelēt..vai vajag, vai nevajag...mums latviešiem vajadzētu kaunēties par to, ka mums nav normālas Nacionālās bibliotēkas ēkas..ka tā ir izsvaidīta pa vairākām ēkām Rīgā, tāpēc...varbūt..vienreiz vajadzētu aiziet un apskatīties, kādā stāvoklī ir esošās ēkas un pēc tam izteikt savu viedokli par to, ko vajag un ko nevajag...vakardienas diskusija ļoti labi parādīja, ka daži no tiem, kas diskutēja ir tikpat aprobežoti, kā tā sabiedrības daļa, kas balsoja aptaujā...
apmēram 160 km attālumā no Latvijas ir paraugs, kā būvēt modernu un energoefektīvu sabiedrisku būvi. Gotlandes bibliotēkai Visbijā ir saules baterijas, apsilde no jūras ūdens, utt utt. viss modernākais un ekonomiskākais un videi draudzīgākais šai jomā. No sirds iesaku aizbraukt- tas prasa ap 200 Ls un vienu vai divas dienas laika. Ja nav slinkums, turpat ap stūri ir jaunais kongresu nams, kur tika solīts izmantot vēl "krutākas" tehnoloģijas. Ticiet man, zviedri nemeklē dārgākos variantus- viņi lielās ar to, cik naudas ietaupa, ekspluatējot tik modernu un efektīvu celtni. Žēl skatīties, ka mēs izdosim tik daudz naudas, bet būvēsim tālu ne modernu celtni vismaz energotehnoloģiju ziņā! Par tehnisko pusi varot atbildēt pašvaldības pārstāvis bertil.klintbom@tf.gotland.se, ja ir interese
Es te kā bikla lietotāja par tām grāmatām atkal... Mums ir ļoti daudz vērtīgu grāmatu, tai skaitā senu, kuras lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju tā arī nekad neieraudzīs "tiešajā", ja šīs grāmatas nebūs ieskenētas un pieejamas digitālā formā. Kad studēju, bija vairākas mācību grāmatas, pie kurām varēja tikt tikai pēc iepriekšējas pierakstīšanās un arī tad tikai uz noteiktu laiku. Ja šīs grāmatas būtu bijušas ieskenētas... Uzreiz pieejamība palielinātos, un vai tad tas būtu slikti? Un, starp citu, par tās ēkas ekspluatācijas izdevumiem - ko tur varēs darīt karstās vasarās, kad tas stikla kalns sakarsīs un cepsies spilgtā saulē? Aizkari? Žalūzijas? Kondicionēšanas sistēmas? Un ziemā, ja nu netīšām dabas joku pēc gadīsies kādi mīnus divdesmit? Un putekļi uz stikla no netālu braucošajiem kravas vilcieniem un automašīnu plūsmas? Un garām lidojošie putni ar savām "veltēm"?
Manuprāt raidījumā neviens nespēja rast atbildi kāpēc to nevar izdarīt par mazākiem līdzekļiem šābrīža ekonomiskajā situācijā. Ja celtnieka alga iet pāri tūkstotim mēnesī, man nepatīk, jo neuzskatu, ka maisu staipīšana (šeit domāju fizisku darbu, kas neprasa lietot galvu, vien jau esošās iemaņas ) tik augstu jāvērtē. Saukāna k-gam vispār gribējās paklusēt un lieki nerunāt, kas mani darījaa uzmanīgu.Tajā projektā ir tik daudz neskaidrību... Skatoties no malas, man tomēr nezīmējās skaidra bilde kāpēc tas vajadzīgs. Grāmatu glabāšanai tik pat labi var uzcelt funkcionālu celtni, par pilnīgi citu naudu. Ja šī Pils ir kā vaibsts Rīgas sejā, tad neadekvāti dārgs šī brīža situācijai. Var būt tomēr jānobremzē un jāpadomā vai nevar atrisināt to sakarīgāk. Uzvedamies kā kaut kāda naftas lielvalsts :)
Vai „Gaismas pili” padarīs lētāku? 04.07.2008. Šobrīd sarunas ar arhitektu G.Birkertu par palētinājuma iespējām nav notikušas
Igauņu bibliotēkas biznesa paraugs 15.05.2008. Kā Igaunijas nacionālā bibliotēka sapelna 10% no sava budžeta
Nacionālā bibliotēka vai konferenču un izstāžu centrs? 11.05.2008. Kā „Gaismas pils” saimnieki plāno apsaimniekot grandiozo ēku un pelnīt no tās
Kura tāme ir pamatota – 114 vai 87 miljoni latu? 08.05.2008. Nacionālās būvkompāniju apvienības pārstāvis pret „Merks” vadītāju par skaitļiem
Vai „Gaismas pils” ir jāceļ? 08.05.2008. Visu raidījuma dalībnieku argumenti par vai pret bibliotēkas būvniecību
Kam kalpos Latvijas Nacionālā bibliotēka? 08.05.2008. Pilsētu sociologs pret bibliotēkas direktoru par svarīgiem neatbildētiem jautājumiem
Juristi: „Merkam” ir pamats tiesāties par bibliotēku 22.04.2008. Atzinums norāda, ka valdības rīkojums par LNB būvniecību ir prettiesisks
Vai par 135 miljoniem uzcels tikai "čaulu"? 17.04.2008. Latkovskis prognozē bibliotēkas izmaksu pieaugumu
Kam un par cik jābūvē bibliotēka? 10.04.2008. „Merko” un Latvijas pretendentu tāmēs pretrunas par specifikācijām un materiāliem
Dalibnieki