Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.05.2024.
 

Kāpēc Dagnija Staķe demisionē?

Aigara Kalvīša valdības video_f

01.11.2007. Lāsma Rozenfelde, Jānis Domburs  A A A Komentāri: 3
Labklājības ministre Dagnija Staķe no Zaļo un Zemnieku savienības kā galveno argumentu, kāpēc pieņemts lēmums atkāpties no amata, min nespēju panākt pensiju piemaksu paaugstināšanu jau no 2008.gada 1.janvāra, nevis 1.jūlija. Taču līdzekļi piemaksu pieaugumam tikai no 1.jūlija bija iestrādāti 2008.gada budžeta projektā jau tad, kad to skatīja valdība, pēc kā D.Staķe budžetu raksturoja kā optimālu un nemaz nesaskatīja vajadzību uzņemties atbildību un demisionēt.

Iepriekš bija plānots no nākamā gada 1.janvāra teju dubultot piemaksas pie vecuma pensijas par katru apdrošināšanas stāža gadu līdz 1996.gadam. Bet jau 8.oktobrī, kad 2008.gada budžeta projektu apstiprināja valdībā, tajā bija paredzēti līdzekļi piemaksu paaugstināšanai tikai no 1.jūlija. 10.oktobra raidījumā „Kas notiek Latvijā?”, atbildot uz kritiku par piemaksu paaugstināšanu tikai no gada vidus, D.Staķe stāstīja, ka nevar skatīties tikai uz vienu sociālo grupu, proti, pensionāriem, un, lai arī viņa kā labklājības ministre ļoti vēlētos piemaksu paaugstināšanu no 1.janvāra, „šis ir kompromisa budžets”. Tobrīd ministre nekādā veidā nepauda, ka viņas nostāja šai jautājumā ir tik kareivīga un viņa ir gatava pat atkāpties – tā vietā viņa uzskaitīja ieguvumus, ko pensionāri viņas ministrēšanas laikā ir saņēmuši. Arī nākamajā dienā Labklājības ministrija ziņoja, ka D.Staķe budžetu labklājības jomā uzskata par optimālu un „ir gandarīta, ka nākamā gada budžetā vairākām iedzīvotāju grupām būs ievērojami uzlabojumi un tiks atvēlēti papildu finanšu līdzekļi”.

Taču nu pēkšņi, nespējot izpildīt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas prasību nodrošināt piemaksu paaugstināšanu no tā paša 1.janvāra, ministre ir sapratusi, ka viņai „jāuzņemas morālā atbildība par to, kā notiek finanšu sadale labklājības nozarē” un jādemisionē. Tā kā runa ir par vienu un to pašu jautājumu, attiecībā uz kuru D.Staķe ir tik krasi mainījusi savu nostāju, viņas pašas arguments par pensiju nepietiekamu paaugstināšanu nepārliecina un vairāk izskatās nevis pēc demisijas iemesla, bet gan iegansta. Tas liek domāt, ka īstie iemesli varētu būt meklējami politiskajā aprēķinā.


Video: Labklājības ministre Dagnija Staķe par pensionāru un citu sociālo grupu interešu ievērošanu 2008.gada budžeta kontekstā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?” 10.10.2007.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: