Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Kalvītis melo par tukšajām štata vietām

Aigara Kalvīša valdības doc video_f

26.10.2007. Lāsma Rozenfelde, Jānis Domburs  A A A Komentāri: 9
„Civildienesta pārvalde, konstatējot šos vidēji 10% tukšās štata vietas, valdība ir pieņēmusi lēmumu viņas samazināt līdz 5%, tātad uz pusi samazināt tukšās štata vietas. Tā kā tāds lēmums ir pieņemts,” teica ministru prezidents Aigars Kalvītis par viņa vadītās valdības rīcību 24.oktobra raidījumā „Kas notiek Latvijā?”. Izrādās, par šo jautājumu valdībā nav lemts un atbildīgajām institūcijām, lai sagatavotu konkrētus priekšlikumus problēmas risināšanai, vēl ir laiks līdz 1.novembrim. Tikmēr jau ir pagājis termiņš, līdz kuram varēja iesniegt priekšlikumus 2008.gada budžetam.
Tukšo štata vietu likvidēšana taupības kontekstā ir būtiska, jo, kā ir norādījusi Valsts kontroliere Inguna Sudraba, ietaupījumu no neesošajiem darbiniekiem neizmaksātā atalgojuma pēc tam iespējams „sadalīt visiem pārējiem prēmijās” („Kas notiek Latvijā?”, 19.09.2007.). Jau pavasarī Valsts kontrole ziņoja, ka valsts pārvaldes iestāžu ierēdņu un darbinieku vidējā mēnešalga veido tikai 45%-91% no kopējā atalgojuma mēnesī, pārējo atalgojuma daļu veidojot piemaksām, prēmijām un atlīdzībai par vadības līgumos ietverto uzdevumu izpildi.

Septembra beigās VCP ziņoja, ka 31.augustā tiešās valsts pārvaldes iestādēs vakanti bija 10% amatu, un VCP priekšnieks Māris Skudra izteica viedokli, ka optimāli brīvo vakanču skaitam nevajadzētu pārsniegt 5%. Pēc pāris dienām, 27.septembrī, pats A.Kalvītis izdeva rezolūciju, kurā finanšu ministram Oskaram Spurdziņam un M.Skudram lūgts gan pārbaudīt visu iestāžu vakanču sarakstus un iepazīties ar situāciju, kādēļ attiecīgie amati ir ilgstoši vakanti, gan arī aprēķināt, cik lielus budžeta resursus nākošajā gadā varēs ieekonomēt, attiecīgus amatus likvidējot. Ir arī jāsagatavo savstarpēji saskaņoti konkrēti priekšlikumi premjeram par vakanto ierēdņu un darbinieku štata vietu likvidāciju konkrētās iestādēs, un termiņš – 2007. gada 1. novembris.

Finanšu ministrija (FM) un VCP nolēma valsts pārvaldes iestādēm pieprasīt informāciju ne tikai par brīvajām štata vietām, bet arī par darbiem, ko iestāde pēdējo mēnešu laikā ir darījusi, lai aizpildītu šīs štata vietas, kā arī par to, cik ilgi štata vietas ir vakantas. Pirms aktualizētās informācijas saņemšanas FM lēsa, ka vakanto štata vietu daudzums ir pat 13-14% no kopējā štatu vietu skaita, un piekrita, ka optimālais daudzums varētu būt 5% robežās. Taču, lai sagatavotu priekšlikumus par štata vietu likvidāciju, saņemtā informācija vēl būšot jāanalizē, jo situācijas ir dažādas – ir gadījumi, kad darbinieks ir ļoti vajadzīgs, taču neviens uz vakanci nepiesakās.

Pēc FM informācijas, ja valdība pieņemtu lēmumu atstāt 5% brīvas štata vietas, samazinājums potenciāli varētu attiekties uz 1600 vietām. Iepriekš, kad VCP piedāvāja likvidēt 1760 vietas, M.Skudra prognozēja, ka šo brīvo vakanču samazināšana nākamā gada budžetā ļautu ietaupīt ap 13 miljoniem latu. Miljoniem latu liels ietaupījums ir ievērojams, taču pašlaik nav skaidrs, kā šis ietaupījums budžetā vispār varētu tikt iestrādāts. Iepriekš bija paredzēts 2008.gada budžetu pieņemt otrajā lasījumā tikai 22.novembrī, taču nu jau notikums pārcelts uz 8.novembri, turklāt priekšlikumu iesniegšanai tika dota diennakts laika, kas jau pagājusi. FM Komunikācijas departamenta direktore Baiba Melnace atzīst, ka bija plānots, ka būs ilgāks priekšlikumu iesniegšanas termiņš. Vaicāta, kā tagad būs iespējams iestrādāt štata vietu samazināšanu nākamā gada budžetā, viņa atbild, ka valdībai droši vien ir savi instrumenti, kā to darīt.



Video: Ministru prezidents A.Kalvītis par valdības lēmumu samazināt tukšās štata vietas, neatrisināto prēmēšanas problēmu, vienoto darba samaksas sistēmu un vadības līgumu likvidēšanu (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 24.10.2007.)


A.Kalvīša rezolūcija


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: