Finanšu ministra Einara Repšes lēmums virzīt valdībā jautājumu par Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora Dzintara Jakāna atbrīvošanu no amata, kas ir atšķirīgs lēmums no disciplinārlietas komisijas ieteiktā, radījis pamatu diskusijai no dažādiem - – politiskajiem, tiesiskajiem un lietderības aspektiem. Tie arī būs šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu jautājumi.
Kas mums no tā – šis jautājums attiecināms gan uz politiskajām spēlēm, gan tiesiskajām konsekvencēm, gan nodokļu maksātāju interesēm.
Pirmās politiskās reakcijas un komentāri jau pirmajās stundās pēc ministra paziņojuma otrdienas vakarā apliecināja, ka paveras plašs lauks interpretācijām – Tautas partija, kā jau to prognozēja, ir kareivīgākā, pret Zaļo un Zemnieku savienību pavērstas aizdomas par politisko tirgošanos.
Plašāki vērtējumi par ministra lēmuma tiesisko pamatotību, acīmredzot, vēl sagaidāmi, lai gan, atceroties vairākus citus augstāko valsts amatpersonu disciplinārlietu precedentus, ir liels pamats teikt, ka vienu patiesību atrast, iespējams, ir pat neiespējami, un tiesā apstrīdams ir jebkurš lēmums.
Savukārt jebkuri politiskie un tiesiskie aspekti neizslēdz, bet gluži otrādi, vairo nepieciešamību vērtēt arī to, kas pēc būtības notiek ar VID darbību – attiecībā uz konkrētām personālijām un uzņēmumiem, uz nodokļu iekasēšanas rezultātiem kopumā un vienotu spēles noteikumu piemērošanu iekasēšanas procesā, pērn aizsākto reorganizāciju, jautājumiem saistībā ar nepieciešamību mainīt pieejas pret nodokļu maksātājiem krīzes laikā, sākot no uzņēmumiem, kas nonākuši grūtībās, beidzot ar melnās un pelēkās ekonomikas mazināšanu.
Visi šie jautājumi jau attiecas ne tikai uz Dzintara Jakāna līdzšinējo darbību, bet arī uz nākotni, tostarp ministra nominētās Jakāna potenciālās pēcteces Nelijas Jezdakovas darbu un plāniem.
Raidījumā piedalīties aicināti: finanšu ministrs un ministrijas disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas pārstāvji, VID līdzšinējie, pašreizējie un potenciālie vadītāji, politiķi un eksperti.