Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.05.2024.
 

Kā Finanšu ministrija aprēķināja nodokļu prognozes?

Valsts budžets`2010 video_f

29.10.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Gan pašvaldības, gan sociālie partneri ir apšaubījuši 2010.gada budžeta projektā iestrādātās nodokļu ieņēmumu prognozes. 28.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” studijā vienkopus bija iesaistītās puses, kas argumentēja savu nostāju. Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietniekam nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Dāvidam Tauriņam gan neizdevās citus dalībniekus pārliecināt par izstrādāto prognožu ticamību, lai arī viņš apgalvoja, ka prognozes izstrādātas ar pesimistisku pieeju un turklāt tās par ticamām atzinuši arī aizdevēji.

Ogres novada domes priekšsēdētājs un Pašvaldību savienības priekšsēža vietnieks Edvīns Bartkevičs skaidroja, kāpēc pašvaldības netic FM dotajai prognozei un prasa tai garantiju. Viņš atklāja, ka iepriekšējais mēnesis jau parādījis to, ka novados ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) krīt, turklāt apšaubīja, cik pamatoti ir balstīt prognozi uz vidējiem gada skaitļiem.

D.Tauriņš apgalvoja, ka ministrijas speciālistu pieeja bijusi „diezgan pesimistiska visiem nodokļiem”, līdz ar to prognozes ir diezgan ticamas. Viņš arī uzsvēra, ka notiekošajam ļoti rūpīgi seko līdzi aizdevēji, kas pirms divām dienām esot apstiprinājuši ieņēmumu prognozes kā ticamas. Taču nekļuva skaidrs, kāpēc prognožu ticamību un pesimistisko pieeju ministrijai nebija izdevies izskaidrot un pierādīt ne pašvaldībām, ne sociālajiem partneriem, ar ko valdības līmenī notikušas sarunas. Jo ar Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektori Elīnu Egli D.Tauriņam nācās skaidroties par to, kā tika aprēķinātas ieņēmumu prognozes dividenžu aplikšanai ar IIN, savukārt Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers arī pēc skaidrojumiem secināja, ka par dažādu nodokļu izmaiņu radītajiem papildus ieņēmumiem joprojām „trūkst reāla pamata” uzskatīt, ka FM skaitļi ir pamatoti.


Video: Edvīns Bartkevičs, Dāvids Tauriņš, Elīna Egle un Pēteris Krīgers par nodokļu prognožu pamatotību. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 28.10.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: