Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.05.2024.
 

Nav īstais laiks vai negrib, lai vairāk jāmaksā turīgajiem?

Ekonomika, bizness video_f

01.10.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 1
Kamēr politiķi arvien nav spējuši vienoties par to, kādas nodokļu izmaiņas plānot – ja vispār plānot – nākamā gada budžeta kontekstā, arī ekonomistu rindās vienprātības nav. Ja Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta nodaļas vadītājs Andris Miglavs nepieciešamās izmaiņas raksturoja kā sistēmas pilnveidošanu, kas šobrīd „nav nepareizais risinājums”, tad Latvijas Bankas (LB) prezidenta padomnieks Uldis Rutkaste nodokļu izmaiņām iebilda. Savukārt Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors Mihails Hazans norādīja uz interesantu valdības rīcības neatbilstību aizdevēju vēlmēm.

A.Miglavs, kurš, citastarp, bija finanšu ministra padomnieks pagājušā gada nogalē, kad Latvija parakstīja pirmos starptautiskā aizņēmuma dokumentus, kuros arī bija solījumi par nodokļu paaugstināšanu, aizstāvēja izmaiņas. Viņš to pamatoja ar nodokļu sistēmas nepilnībām un sociālo netaisnīgumu, kas veicina arī ekonomikas kropļošanos. A.Miglavs arī uzteica nekustamā īpašuma un iedzīvotāju ienākuma nodokļa bāzes paplašināšanu kā resursu, ar ko var vienlaikus konsolidēt budžetu, sakārtot nodokļu sistēmu un nemazināt biznesa konkurētspēju.

Bet U.Rutkaste izteica šaubas, vai šobrīd ir īstais laiks nodokļu celšanai, un par „racionālāku” nosauca izdevumu samazināšanu. LB prezidents gan arī vasarā bija viens no tiem, kas parakstīja vienošanos ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF), kas ietver solījumus nodokļu jomā. Par šo neatbilstību U.Rutkaste bija izvairīgs, vien uzsverot, ka LB neiestājas pret nodokļu celšanu, bet „pauž savu viedokli”. Tā arī nekļuva skaidrs, kāda ir principiālā atšķirība un vai šeit vietā nav līdzīgi pārmetumi kā Tautas partijai, kas atkāpusies no parakstītās apņemšanās.

Savukārt M.Hazans norādīja uz potenciālu citu iemeslu politiķu negribīgumam nodokļu jomā – nevis to, ka krīzes laiks nav īstais nodokļu ieviešanai, bet to, ka SVF vēlas progresīvas reformas, kuru rezultātā turīgākajiem būtu jāmaksā vairāk.


Video: Andris Miglavs, Uldis Rutkaste un Mihails Hazans par un pret nodokļu izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 30.09.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: