Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 10.07.2020.
 

Vai pensiju indeksāciju bija pamats atcelt?

Labklājība, sociālā politika video_f

19.03.2009. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 1

18.marta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” jaunais labklājības ministrs Uldis Augulis no Zaļo un Zemnieku savienības sabiedrībai centās skaidrot, kāpēc pagājušajā nedēļā politiķi pieņēma lēmumu atcelt pensiju indeksāciju, par ko sagaidāmi vairāki pieteikumi Satversmes tiesā (ST). Ministrs uzsvēra, ka viņa uzstādījums bija aprīlī indeksāciju tomēr veikt un notikušā iemesls ir iepriekšējās valdības parakstītais starptautiskais memorands. Latvijas Pensionāru federācijas, kas grasās sniegt pieteikumu ST, priekšsēdētāja Aina Verze atklāja, ka prasība ST būs saistīta ar tiem pensionāriem, kuru pensijas ir mazākas par 135 latiem un kuriem iepriekš likumdošanā bija paredzēti divi indeksācijas periodi.

Ne labklājības ministrs, ne Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja, tautpartijiete Aija Barča publikai nepiedāvāja argumentus, kas pamatotu, ka notikusī pensiju indeksācijas atcelšana nepārkāpj tiesiskās paļāvības principu un vērsties ST nav jēgas. Tā vietā A.Barča pauda uzskatu, ka jaunajai valdībai pavisam steidzami vajadzētu „izsludināt ārkārtas situāciju” finansiālajā jomā vai finansēs Latvijā, kas, viņasprāt, varētu atcelt tiesiskās paļāvības principu. Viņa arī uzsvēra, ka pensiju iesaldēšana nebija Eiropas Komisijas vai Starptautiskā Valūtas fonda prasība, bet šo priekšlikumu piedāvāja pati Latvijas valdība.

Saeimas deputāts no „Saskaņas centra” Andrejs Klementjevs uzsvēra, ka indeksācija nav pensiju palielināšana, bet tikai dzīves dārdzības pieauguma kompensēšana. Tāds pats pensiju indeksācijas skaidrojums bija arī U.Augulim, taču viņš apgalvoja, ka bijušais valdības vadītājs Ivars Godmanis pateicis, ka pensijas indeksēt nevarēs, un ministrija sarunās ar Starptautisko Valūtas fondu piedalījās tikai kā konsultanti par situāciju, nevis pieņēma lēmumus.

Video: Uldis Augulis, Aina Verze, Aija Barča un Andrejs Klementjevs par pensiju indeksācijas atcelšanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 18.03.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: