Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Sociālās reformas – vai nepieciešami arī B un C varianti?

Labklājība, sociālā politika video_f

02.07.2010. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Labklājības ministrija (LM) ir publiskojusi koncepcijas projektu par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, taču priekšlikums ar absolūti nozīmīgāko fiskālo ietekmi ir pensiju piemaksu un māmiņu algu pārcelšana uz pamatbudžetu. Tā kā šādā gadījumā valsts budžets kopumā tomēr nekādus ietaupījumus negūtu, nav skaidrības par LM priekšlikumu reālistiskumu. Labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) gan arī 30.jūnija publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” negribēja runāt par alternatīviem priekšlikumiem.
U.Augulis sacīja, ka šobrīd piedāvātais variants nekādus īpašus mazinājumus neparedz un, ja mēs mazinām kaut ko sociālajā sfērā, mēs „automātiski noliekam tos visus cilvēkus uz pašvaldībām”, tāpēc publiskās finanses kopumā neko neiegūst. Taču viņš nepateica skaitliskus pierādījumus, kas pamatotu pieņēmumu, ka palīdzība no pašvaldībām būtu nepieciešama ikvienam, kurš šobrīd kaut ko saņem no sociālā budžeta, bet šādi pierādījumi ir nepieciešami, lai argumentu varētu izmantot. U.Augulis sacīja, ka no viņa mutes „plāni B” nesāk izskanēt, un iespēju sistēmu „noturēt” pamatoja arī ar sociālās apdrošināšanas iemaksu īpatsvaru kopējos nodokļu ieņēmumos.

Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis norādīja, ka jau pēdējo divu gadu laikā pamatā visa izdevumu samazināšana ir notikusi pamatbudžetā, bet, pārceļot izmaksas no speciālā uz pamatbudžetu, tas nozīmētu arī tālāk mazināt tikai pamatbudžetu. Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) savukārt „pamatā” pauda atbalstu LM redzējumam.

Sociālajiem partneriem gan bija iebildumi, bet pilnīgi atšķirīgi. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers sacīja, ka koncepcijā ir ļoti daudz lietu, kur grib redzēt paskaidrojumus, kaut vai par pensijas vecuma palielināšanu. Uz iebildi, ka tas izdevumus vēl palielinātu, P.Krīgers atteica, ka „šajā gadījumā mani neinteresē tīri šis fiskālais jautājums”, bet cilvēki. Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektori Elīnu Egli un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekli Danielu Pavļutu savukārt vairāk interesēja sociālās apdrošināšanas likmes nepaaugstināšanas solījums.

Jautājums par to, vai 2011.gada budžeta konsolidēšanu varēs paveikt, būtiski nemazinot sociālās sfēras izdevumus, joprojām paliek atklāts. Diezgan zīmīgi, ka pēc Latvijas Pilsoniskās alianses direktores Rasmas Pīpiķes jautājuma, kur tad konsolidāciju radīs, ja ne sociālajā budžetā, sekoja klusums.

Video: Uldis Augulis, Mārtiņš Bičevskis, Valdis Dombrovskis, Pēteris Krīgers, Elīna Egle, Daniels Pavļuts un Rasma Pīpiķe par sociālās apdrošināšanas sistēmas reformām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 30.06.2010.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: