Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 15.07.2024.
 

Inflācija nākamgad – 6,3% vai 11,5%?

Inflācija

08.11.2007. Lāsma Rozenfelde, Jānis Domburs  A A A Komentāri: 1
Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Gunta Piņķe otrdien valdības sēdē teica, ka EM prognoze par 2008.gada vidējo inflāciju ir 11%, bet Finanšu ministrijas (FM) prognoze – 11,5%. Medijos šis fakts vakar garāmejot pieminēts, tomēr bez plašākas rezonanses. Taču šādas prognozes ir pilnīgā pretrunā ar prognozi, uz ko balstīts 2008.gada valsts budžets, - 6,3%.

Par augstajām inflācijas prognozēm EM Tautsaimniecības struktūrpolitikas departamenta direktora vietniece Gunta Piņķe izteicās, sniedzot valdībai regulāro ceturkšņa ziņojumu „Par inflācijas procesiem valstī”. Viņa stāstīja, ka tās izteiktas EM un FM pārstāvju sarunās. „Kas notiek Latvijā?”, interesējoties abās ministrijās sīkāk, noskaidroja, ka prognozes radušās, gatavojot iesniegšanai Eiropas Komisijā Latvijas Konverģences programmu 2007.-2010.gadam, kurā jāiekļauj informācija par valsts fiskālo, ekonomisko un monetāro politiku. FM tautsaimniecības analīzes un fiskālās politikas departamenta direktores vietnieks Ilmārs Šņucins paskaidroja, ka ministrijai programma jāsagatavo un jāiesniedz valdībā līdz 1.decembrim. Pagājušajā nedēļā notikusi programmas apspriešanas sanāksme, kurā piedalījušies abu ministriju un Latvijas Bankas pārstāvji un kurā neformālās sarunās izteikti ekspertu viedokļi. To, ka FM pārstāvju versija bijusi 11,5%, I.Šņucins nenoliedz, taču sauc to par darba informāciju, kas nav apstiprināma kā oficiāls viedoklis. „Es nekomentēšu konkrēto skaitli,” teica ministrijas pārstāvis, uzsverot, ka prognoze līdz programmas pabeigšanai var mainīties. Tomēr G.Piņķe arī pēc uzstāšanās valdības sēdē apliecina, ka viņas nosauktie skaitļi sarunas brīdī bijušas „varbūtīgākās” prognozes.

Tādējādi var izrādīties, ka mēnesi pēc valsts budžeta pieņemšanas, kas balstīts uz inflācijas prognozi 6,3% apmērā, šī pati, nu jau demisionējošā valdība apstiprinās gandrīz divkārt lielāku inflācijas prognozi. Abu ministriju pārstāvji skaidro, ka budžetā iekļautā prognoze precizēta vasaras beigās pirms visstraujākā inflācijas pieauguma un pilnīgākām ziņām par regulējamo cenu celšanos. Tomēr, ja politiķiem šobrīd jau ir zināma cita prognoze, tad šī ir visrupjākā gan starptautisko ekspertu, gan Latvijas sabiedrības apmuļķošana. Jo arī budžets, ja to kāds sauc par labu, būtu jāveido saistībā ar jaunākajām prognozēm, citādi draud dzēst ugunsgrēku, ko var novērst.Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: