Memoranda teksts nedod viennozīmīgu atbildi, vai Latvijas valdības pārstāvji šobrīd atkāpjas no savām memorandā noteiktajām pozīcijām, vai arī topošie privatizācijas dokumentu projekti neatbilst memoranda nosacījumiem. Tomēr, jebkurā gadījumā, „Lattelecom” privatizācijas dokumentu slepenības statuss tikai vairo neprecīzu interpretāciju iespējas. Konstatējot, ka memoranda teksts neietver tādu informāciju, kas varētu nodarīt būtisku kaitējumu kādai no iesaistītajām pusēm, savukārt šīs informācijas publiskošana ir pārdodamā valsts īpašuma īpašnieka – Latvijas sabiedrības interesēs, publicējam mūsu rīcībā esošo tekstu, aicinot amatpersonas oficiāli atslepenot šo un arī citus ar to saistītos dokumentus.
Memorandā paredzēts, ka Nila Melngaiļa pārstāvēts uzņēmums, ko veidos vadības izpirkuma metodes realizācijai, iegūs 100% „Lattelecom” kapitāla daļu, par to maksājot 290 miljonus latu, savukārt „Telia Sonera” iegūs 100% kapitāla daļu uzņēmumā „Latvijas Mobilais Telefons”, kas novērtētas par 699 miljoniem latu. Memorands noslēgts, ievērojot Melngaiļa šāgada 23.martā iesniegto piedāvājumu, kas vairākkārt precizēts līdz 8.jūnijam. Tātad, acīmredzot, runa ir par piedāvājumu, ko valdība akceptēja 12.jūnija sēdē.
Memorandā puses vienojušās, ka darījums notiks pēc Latvijas Republikā spēkā esošajiem likumiem, līdz ar to Latvijas valsts jau piekritusi, ka likumīgs būs darījums starp konkrētajiem partneriem par memorandā minēto uzņēmumu kapitāla daļu vai akciju īpašnieku maiņu. Jāpiebilst, ka minētās shēmas tiesiskumu 10. septembrī aizstāvēja arī valdības lietvedis - Valsts kanceleja, izplatot paziņojumu pēc firmas „Time Investments” pieteikuma tiesā. „Saprašanās Memoranda mērķis nav radīt nepamatotas priekšrocības kādam konkrētam tiesību subjektam, un tā saturs pilnībā atbilst Latvijas tiesību normām. Valsts kanceleja un Privatizācijas aģentūra visus lēmumus, kas saistīti ar iepriekš minēto kapitālsabiedrību kapitāla daļu privatizāciju ir pieņēmusi atbilstoši Latvijas normatīvajiem tiesību aktiem un Latvijai saistošajiem starptautiskajiem tiesību aktiem,” teikts paziņojumā, atzīmējot, ka līdzšinējā prakse parādījusi, ka Latvijas likumi paredz pirmpirkuma tiesības uz privatizācijai nodotajām kapitāla daļām, tātad arī valstij piederošajām 51% „Lattelecom” kapitāla daļām.
Tiesa gan, memorandā nav skaidri definēts, vai uzņēmums, kas izpirks „Lattelecom” kapitāla daļas, piederēs tikai uzņēmuma vadībai, vai arī citiem investoriem. Kā zināms, šobrīd „Lattelecom” izpirkšanai nodibināti pieci uzņēmumi –"Remba Investments & Co SCA" Luksemburgā un „Riga Capital”, "Akmens Holding/RCB Holding", "Riga Alliance" un "Lattelecom Capital" Latvijā, bet amerikāņu investoram „Blackstone Gruoup” paredzēta „Lattelecom” akciju kontrolpakete.
Memorandā Latvijas valsts apņēmusies izpētīt visas iespējamās likumiskās iespējas, kā panākt memorandā paustās gribas īstenošanu. Tāpat valdība uzņēmusies sagatavot melnraksta versiju kapitāla daļu pirkšanas līgumam, pamatojoties uz visu triju pušu panākto vienošanos par darījuma niansēm. Šobrīd, vairāk nekā divus mēnešus pēc memoranda parakstīšanas tieslietu un nu jau arī ekonomikas ministra aizvietotājs atklājis, ka nelikumīgi ir viņa paša pārraudzībā topošie projekti. No neoficiāliem avotiem gan zināms, ka dažādu valsts institūciju juristiem vēl arvien ir atšķirīgi vērtējumi par šī privatizācijas darījuma projektu likumību. Visticamāk, šos novērtējumus diktē atšķirīgi politiskie uzstādījumu un intereses.
Saprašanās memoranda starp Latvijas Republiku, "Telia Sonera" un Nilu Melngaili teksts
Tieslietu ministra un ekonomikas ministra pienākumu izpildītāja Gaida Bērziņa paziņojums par "Lattelecom" privatizāciju
Valsts kancelejas paziņojums par izskanējušo informāciju par SIA "Lattelecom kapitāla daļu privatizācijas apstrīdēšanu
Video: Kas notiek Latvijā? (31.10.2007.)