Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.12.2024.
 

11 tūkstoši parādnieku Jūrmalā: vai NĪN ir „samaksājams”?

Nekustamā īpašuma nodoklis video_f

21.04.2011. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
Jūrmalas un Mārupes novada pārstāvji 20.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” ar iespaidīgu statistiku ilustrēja to, kā viņu pašvaldībās izdodas iekasēt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), uzsverot, ka esošie parādnieki nav ļaunprātīgi nemaksātāji, un paužot bažas par to, vai šis nodoklis ir „samaksājams”. Tomēr vidējais mājsaimniecības maksājums par mājokli valstī nebūt nav liels, un debatēs izskanēja arī versija, ka kopējos ieņēmumus no NĪN varētu vēl palielināt.
Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis uzskaitīja, ka pagājušogad uz šo laiku Jūrmalā parāds par NĪN bija viens miljons latu, bet šogad tie ir divi miljoni un parādnieki jau ir 11 tūkstoši mājsaimniecību no 24 tūkstošiem, kam jāmaksā nodoklis. G.Truksnis arī uzsvēra, ka saskaņā ar normatīviem pašvaldībai ir jāuzsāk bezstrīdus piedziņas process, ja ilgāk nekā gadu ir parādnieks, ko Jūrmalā pagaidām mēģina nedarīt. Mārupes novada domes deputāts Pēteris Pikše savukārt atklāja, ka šī gada sākumā novads no saviem iedzīvotājiem NĪN nebija iekasējis 460 tūkstošus latu, un ar grafiku ilustrēja, kā pa gadiem ir palielinājusies piešķirto nodokļu atlaižu summa. P.Pikše sacīja, ka Mārupē piedziņa notiek jau 60 gadījumos. Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis gan apšaubīja situācija dramatismu, norādot, ka milzīgajos parādnieku skaitļos „ļoti liela daļa” ir cilvēki, kas nodokli ir samaksājuši vēlāk un nav samaksājuši soda naudu, tāpat tajos ir cilvēki, kas maksājumu ir nokavējuši.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis kā situācijas risinājumu piedāvāja gan neapliekamo minimumu, gan nodokļa parādu uzkrāšanas principu, neatņemot cilvēkam īpašumu, taču M.Bičevskis šiem rosinājumiem atbalstu nepauda.

Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns pieļāva, ka kopumā no NĪN varētu iekasēt nevis šobrīd plānotos gandrīz 100 miljonus latu, bet 120 – 150 miljonus latu, ja būtu izlīdzināts maksājums. Par iespēju palielināt mājokļa nodokli liecina tas, ka kopējos NĪN ieņēmumos šobrīd tam ir mazs īpatsvars un valstī vidējais mājsaimniecības maksājums par mājokli ir ļoti mazs. M.Bičevskis pauda vēlmi sabalansēt nodokļa politiku, mazāku īpatsvaru iekasējot no zemes un lielāku no mājokļiem. Vienmērīgāk sadalot NĪN slogu dažādu teritoriju iedzīvotājiem, NĪN ieņēmumus visdrīzāk varētu saglabāt vai pat palielināt, vienlaikus padarot to „samaksājamāku” privātmāju īpašniekiem „dārgajās” pašvaldībās.

Video: Gatis Truksnis, Pēteris Pikše, Mārtiņš Bičevskis, Pēteris Leiškalns un Andris Jaunsleinis par to, cik (ne)samaksājams ir nekustamā īpašuma nodoklis. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 20.04.2011.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: