Otrdienas pēcpusdienā medijiem izplatītā ziņa, ka parakstīts un stājies spēkā memorands starp Eiropas Komisiju un Latviju par starptautisko aizņēmumu, ziņu plūsmā, līdzās laika apstākļiem, olimpiskajām spēlēm un VID datu noplūdei, liek atgriezties visaptverošākajam un visilgākā termiņa tematam. Memorands, tāpat kā saistības Starptautiskajam valūtas fondam, paredz virkni Latvijai veicamo uzdevumu budžeta un reformu jomā, kuru izpildes termiņi lielākoties ir krietni tuvāki nekā vēlēšanas. Līdz ar to šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debates būs par aizdevuma nosacījumu izpildi.
Centrālais atskaites punkts aizņēmumu saistību dokumentos ir Latvijas valsts budžeta korekcijas divu gadu laikā 800-900 miljonu latu apjomā. Memorands paredz, ka 2011. gada budžeta sagatavošana būtu jāsāk 2010. gada pirmajā pusē. Līdztekus tam daži darbi solīti jau februārī, bet vesela virkne martā - uzlabot publisko iepirkumu sistēmu, mainīt nodarbinātības veicināšanas aktivitātes, veikt pasākumus ēnu ekonomikas mazināšanai, sagatavot „Parex bankas” restrukturizāciju un uzsākt kredītņēmēju atbalsta pasākumus, pilnveidot atalgojumu sistēmu, uzsākt mazo uzņēmumu atbalsta programmu.
Arī virknei citu pasākumu termiņš ir jau līdz šā, pirmā pusgada beigām – par uzņēmējdarbības vidi, valsts un pašvaldību uzņēmumu struktūru, ES fondu finansējumi, plānu par Hipotēku un zemes bankas stratēģiju un, šķiet, būtiskākais un fundamentālākais, par nodokļu reformu un pensiju sistēmas reformu.
Skaidrs, ka lēmumus par 2011.gada valsts budžetu un ar to saistītām lietām pieņems jau jauna Saeima un jauna valdība. Tai pat laikā daļa lēmumu nav atliekami uz pēcvēlēšanu laiku, tāpat kā citu lēmumu projektu gatavošana – pērngad jau Latvija divkārt ir piedzīvojusi nesagatavotu lēmumu sekas. Līdz ar to politiķu pienākums un atbildība šobrīd ir neatlikt un neapiet šos uzdevumus, par kuru īstenošanu vēl arvien ir maz skaidrības. Šobrīd arī vēl precizējama politiķu dispozīcija, ņemot vērā, ka lēmums par starptautisko aizņēmumu janvārī tika pieņemts ar opozīcijas partijas atbalstu un bez vienotības valdošajā koalīcijā. Taču, jebkurā gadījumā, tas viss īstenojams sadarbībā ar partneriem nevaldības jeb sabiedriskajā sektorā – nu jau tieša atsauce uz to ir arī starptautiskā aizņēmuma dokumentos.
Raidījumā piedalīties aicināti: „Jaunā laika”, Tautas partijas, Zaļo un zemnieku savienības un partijas LPP/LC, kā arī sociālo partneru un reformu vadības grupas organizāciju – darba devēju, arodbiedrību un tirdzniecības un rūpniecības kameras līderi.
Starptautiskais aizdevums: kā Latvija (ne)pilda plānoto 10.05.2010.
Daļai memorandā solīto pasākumu termiņš jau pagājis, bet izpilde klibo
Pasaules Bankas bieds un pirmais plāns par 500 miljoniem 12.04.2010.
Jānis Domburs: PB ieteikumi – apspriest vai noliegt bez apspriešanas?
Kā konsolidēt nākamā gada budžetu par 400 – 500 miljoniem? 25.02.2010.
Baldzēns, Pētersone, Egle un Grende par ēnu ekonomiku, reformu un stimulēšanu
Vai darba devējiem ir skaidras prasības valstij? 25.02.2010.
Egle un politiķi par Hipotēku banku, likumu grozījumiem un naudas avotu
Piemaksu un vecuma izmaiņas – vai pensiju sistēmas reforma? 25.02.2010.
Vējonis: pensiju samazināšana vismaz pašreizējās koncepcijās nav plānota
Aizņēmums: Politiķi guļ un baidās, sabiedrība grib politiku? 25.02.2010.
Jānis Domburs: vēl jāatgriežas pie kapitālisma un ideoloģijas interpretācijām
Nodokļu pamatnostādnes jau iedotas sociālajiem partneriem 25.02.2010.
Egle: nekādas tādas, nu, ļoti, ļoti, ļoti sāpīgas lietas tur šobrīd vēl nav
Mēnesis pagājis – politiķi strādā, guļ vai baidās? 25.02.2010.
Valdības partneri rīkos „prāta vētru” par to, kā mainīt memoranda izpildes gaitu