Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Budžeta izmaiņas – aizdevēji neļauj vai koalīcija negrib?

Valsts budžets`2010 video_f

26.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Jau 1.decembrī nākamā gada budžetu plānots galīgajā lasījumā pieņemt Saeimā, bet, tā kā sagatavotais projekts ir izpelnījies plašu kritiku, koalīcijas politiķiem 25.novembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” bija jāatbild uz jautājumu, ko tajā vēl ir iespējams – vai kāpēc nav iespējams – mainīt. Atklājās absurda situācija – kamēr vieni politiķi mazliet pretrunīgi skaidroja, ko mums neļauj starptautiskie aizdevēji, citi demonstrēja neinformētību, savukārt apņemšanos runāt ar aizdevējiem par konkrētām izmaiņām nepauda neviens – lai gan politiķi atzina, ka budžeta projektā ir kļūdas.

Iespējams, situāciju labi ilustrēja arī ilgā pauze pēc tam, kad koalīcijai tika uzdots jautājums par budžeta kļūdām un iespējamām izmaiņām. Attiecībā uz to, vai aizdevēji mums ir vai nav uzstādījuši ultimātus, izskanēja vairāk un mazāk kategoriskas versijas. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (Tautas partija) izteicās, ka mūsu ceļš var būt platāks vai šaurāks, bet tā kurss „šobrīd fundamentāli nav maināms” – nepaskaidrojot, kuras būtu fundamentālas un kuras mazāk būtiskas kursa izmaiņas. Premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”) uzsvēra, ka ar aizdevējiem ir saskaņoti arī atsevišķi pasākumi. „Ja mēs atveram debati, vienmēr pastāv risks, ka mēs to debati varbūt nemaz tik sekmīgi neaizvērsim,” viņš brīdināja. Taču premjers atzina, ka aizdevēji neiebilstu pret augstāku nekustamā īpašuma nodokli un varētu koriģēt vēl „kaut kādas” lietas, taču viņš ne pateica, kas šīs lietas ir, ne arī apņēmās par tām ar aizdevējiem runāt.

Tikmēr „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis atrunājās, ka viņš nezina, ko līdz 1.decembrim varētu darīt, jo viņš nevada sarunas ar aizdevējiem un to „zina tikai tie cilvēki, kas ved šīs sarunas”. Arī Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis vispirms piekrita, ka aizdevējiem varētu nest „atrādīt” vēl citas versijas, bet pēc tam uzdeva jautājumu, vai tādas iespējas ir. Ja koalīcijas partneru augstākā līmeņa politiķi nav informēti par sarunu procesu, tas noteikti neliecina par koalīcijas kvalitatīvu darbu.

Par kvalitatīvu darbu noteikti neliecina arī tas, ka gan E.Zalāns atzina, ka budžetā ir kļūdas un būs svarīgi nākamā gada sākumā ātri reaģēt un tās izlabot, gan A.Brigmanis pateica, ka budžetā ir lēmumi, kas „nestrādās” un pie kuriem nākamajā gadā būs jāatgriežas.

Rezultātā apdomas vērta šķiet Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektores Elīnas Egles izteiktā diagnoze un secinājums, ka valdībai ir prasmīgi jāved sarunas. Viņa norādīja, ka par ļoti daudziem jautājumiem tikšanās reizēs ir konstatēts, ka aizdevēji noliedz savu diktātu, lai gan mūsu politiķi lēmumus ir pamatojuši tieši ar aizdevēju prasībām.


Video: Edgars Zalāns, Ģirts Valdis Kristovskis, Valdis Dombrovskis, Augusts Brigmanis, Pēteris Krīgers un Elīna Egle par aizdevēju ultimātiem un to, ko budžeta projektā līdz 1.decembrim var vai nevar mainīt. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 25.11.2009.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: