Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.12.2024.
 

Konsultants: valsts ir spiesta tikt vaļā, no kā var

Finanses, bankas, Parex banka video_f

05.11.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 1
Valdība, spriežot par „Parex bankas” restrukturizāciju, bija piesaistījusi arī konsultantus – auditoru kompāniju „Ernst&Young” un investīciju sabiedrību „Prudentia”. „Prudentia” partneris Ģirts Rungainis un Banku augstskolas Biznesa un finanšu pētniecības centra direktors Andris Nātriņš 4.novembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” vērtēja valdības izvēlētā ceļa pareizību un potenciālos ieguvumus. Lai gan abi eksperti piekrita bankas sadalīšanas plānam, viņi bija atšķirīgās domās par to, vai, banku šādi pārdodot, valsts varētu atgūt visus ieguldītos līdzekļus.
Ģ.Rungainis sacīja, ka sabiedrība bija pieaicināta izvērtēt makroekonomisko iespaidu diviem attīstības scenārijiem attiecībā uz valstij piederošām bankām. Viņš paziņoja arī izvērtējuma „sauso atlikumu”, proti, atziņu, ka būt par „Parex bankas” īpašniekiem nevar atļauties ne tikai Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis, bet arī Latvijas valsts, jo tai ir jāturpina likt bankā līdzekļi, turklāt banku ar nerezidentu aktīviem nav tik viegli „operēt”. „Attiecīgi valsts ir spiesta šīs te īstermiņa likviditātes un ilgtermiņa kredītreitingu ietekmes dēļ pēc iespējas ātrāk tikt vaļā, no kā var tikt vaļā, un apturēt maksājumus,” secināja Ģ.Rungainis. Viņš kā ieguvumus „labās bankas” pārdošanai iezīmēja to, ka šāds scenārijs atļautu nemaksāt tālāk par sindicētajiem kredītiem un ļautu saņemt atpakaļ lielu daļu no valsts noguldījumiem.

Savukārt A.Nātriņš uzsvēra citu pamatojumu bankas sadalīšanai – tā kā bankas pircējs vēlēsies kaut kā novērtēt aktīvus, tad to sadalīšanas gadījumā būs daudz lielāka iespēja par adekvātu cenu pārdot tos aktīvus, par kuriem nav strīdu.

Taču Ģ.Rungainis debatēs nenosauca savu novērtējumu „Parex bankas” reālajai šībrīža cenai. Viņš vien atklāja savu „pārliecību”, ka realizējot „labās” un „sliktās” bankas variantu, ir iespējams atgūt valsts līdzekļus. A.Nātriņš to nosauca par ideālu gadījumu, bet atzina, ka tā, iespējams, ir utopija, kam kategoriski iebilda Ģ.Rungainis. Konsultants arī izteica mazliet pretrunīgus ziņojumus, uzsvērdams, ka aktīvu vērtība pēc pieciem, septiņiem gadiem būs augstāka, tomēr arī šobrīd pārdot daļu aktīvu būtu „lieliska iespēja”.


Video: Ģirts Rungainis un Andris Nātriņš par „Parex bankas” restrukturizāciju un pārdošanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 04.11.2009.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: