Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 03.04.2020.
 

Kļūdu izvērtēšana – paškritika vai vairīšanās no atbildības?

Valsts attīstība video_f

07.05.2009. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 3
6.maija publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki 4.maija atskaņās pauda savas pārdomas par šī datuma nozīmi Latvijas sabiedrībā. Par izejas punktu šīm pārdomām kļuva Saeimas priekšsēdētāja Gundara Daudzes runa 4.maija Saeimas svinīgajā sēdē. Viņš tajā esošo ekonomisko situāciju nodēvēja par mācību stundu visiem – gan Saeimai, gan valdībai, gan sabiedrībai. „Tas ir kā atskaites punkts, kurā mums ir iespēja pārskatīt savu vērtību sistēmu, pārdomāt, kas bijis pareizi, kas nepareizi, kā veidojušās attiecības starp valsts varu un sabiedrību, kāda bijusi varas un sabiedrības sadarbība un mijiedarbība,” svinīgajā runā teica Saeimas priekšsēdētājs. Izvērtējums, kādēļ mēs esam tur, kur esam, Latvijā ir bijis un ir īpaši vajadzīgs gan kontekstā ar politisko krīzi, gan nesenāko ekonomisko krīzi. Arī debašu dalībnieki sprieda par pieļautajām kļūdām un atbildības uzņemšanos.

Diemžēl, līdzīgi kā daudzos iepriekšējos gadījumos, šie vainas un atbildības meklējumi vairāk notika nevis valdības, bet banku un sabiedrības „lauciņā”, uzrādot ļoti maz konkrētu kļūdu un konkrētu atbildīgo piemērus.

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas docents Ivars Ijabs uzsvēra minētās runas ekonomisko kontekstu un kritizēja Saeimas priekšsēdētāju, kur viņš ar uzstādījumiem par mācību stundu un valsts un sabiedrības partnerību bija iepriekš, kad varēja „rullēt”, nerēķinoties ar absolūti neko. Šim iepriekš pieļauto kļūdu uzstādījumam piekrita partijas „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, kas ir arī Saeimas priekšsēdētāja biedre. Viņa atzina, ka „mēs paši” zināmā mērā esam savu valsti un sabiedrību noveduši šajās problēmās. Varētu būt slavējama paškritika, tikai politiķe neprecizēja, ko šai gadījumā izprot ar „pašiem” – politisko eliti vai tās „partneri” sabiedrību.

Arī „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš uzsvēra nepieciešamību izvērtēt kļūdas, taču neattiecināja to vien uz valdībām un Saeimām, bet arī sabiedrību. Ja pārāk liela valsts pārvalde vēl bija kritika politiķiem, tad tālākā kritika jau bija veltīta bankām un cilvēkiem, kas vieglprātīgi ņēmuši kredītus. Paškritikas bija ļoti maz arī G.Bērziņa pozīcijā – viņš slavēja partijas 2006.gadā iezīmētos darāmos darbus, bet to neizpildi skaidroja ar to, ka partija ir pārāk maza un klusa. Kredītņēmēju vainošanu asi kritizēja I.Ijabs, kurš to uzskatīja par vairīšanos no atbildības.

Kritizēt būtu pamats arī partijas „Pilsoniskā savienība” Saeimas deputāta Kārļa Šadurska skaidrojumu nekustamā īpašuma tirgus neregulēšanai iepriekšējos gados. Viņš apgalvoja, ka valdībai pietiekami tuvu stāvoši biznesmeņi „paši no tā vārījās”, taču nevarēja nosaukt konkrētus cilvēkus. Līdz ar to šādi izteikumi liek domāt par pirmsvēlēšanu perioda reklāmu.

Partijas LPP/LC līdzpriekšsēdētājs Ainārs Šlesers, kurš pats ir bijis iepriekšējo valdību loceklis, ar kritizēšanu gan neaizrāvās. Par mierinājumu visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas satraucas par traģisko situāciju Latvijā, viņš uzsvēra, ka arī citās valstīs situācija ir diezgan smaga. A.Šlesers atzina, ka kļūdas ir bijušas, bet uzsvēra to neizbēgamību, jo „nekļūdās tas, kurš neko nedara”. Tomēr ir pamats jautājumam, vai tam, kurš dara un kļūdās, nav pēc tam arī jāsaprot un jāspēj norādīt, kur šīs kļūdas ir pieļautas – A.Šlesers debatēs to nevarēja. Viņš arī atklāja savu izpratni par atbildības uzņemšanos, skaidrodams to tikai ar kļūdu saprašanu.


Video: Ivars Ijabs, Solvita Āboltiņa, Gaidis Bērziņš, Nils Ušakovs, Kārlis Šadurskis un Ainārs Šlesers par kļūdu izvērtēšanu un atbildību. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 06.05.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: