Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Vai no prezidenta pils izārstēs Doma laukuma diagnozi?

Valsts attīstība

14.01.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 108
Protesta akcija Doma laukumā un grautiņi Vecrīgā, to sekas un cēloņi, politiķu reakcijas un Valsts prezidenta nosacījumi par Saeimas atlaišanu– tie ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debašu galvenie temati.
Pēc vakardienas notikumiem Doma laukumā un Vecrīgā, un to turpinājuma šodien, sabiedriski politiskajā telpā nesaraujami saistīti vairāki jautājumu virzieni – protestu saturs un forma, varas dialogs ar sabiedrību, izmaiņas valsts pārvaldē un varas funkcionēšanas principos, versijas valsts ekonomikas atveseļošanā.

Vai policijas darbs vakar Vecrīgā bija profesionāls vai apšaubāms, vai konkrēto notikumu iemesli ir bezatbildīga opozīcijas iniciatīva, provokācijas vai vēl kas cits – par šiem jautājumiem vēl un vēl nepieciešami argumenti, lai vērtētu gan iekšlietu ministra, gan Doma laukuma protesta rīkotāju, gan citu atbildību, un, jo īpaši, apspriestu versijas par masu pasākumu ierobežošanu.

Vienlaikus notikušā cēloņi saistās ne jau ar konkrētiem notikumiem, bet ar ilgāku procesu varas un sabiedrības attiecībās, kas šobrīd sasniedzis jaunu kritisko robežu. Līdz ar to politiķu savstarpējās laipnības gan vakar vakarā, gan šodien atkal un atkal liek atgriezties pie jautājuma par to, vai un kāda iespējama politiskās varas sastāva un stila maiņa, lai mazinātu sabiedrības neuzticību.

Savukārt Valsts prezidenta reakcija uz notikušo un ultimatīvās prasības parlamentam un valdībai, ar pieļāvumu atlaist Saeimu pēc 31.marta, ir bezprecedenta notikums Latvijas politikā, kas liek spriest, cik šīs prasības ir adekvātas notiekošajam, kādi ir to izpildes varianti un vai tas var risināt augšminētās problēmas.

Raidījuma piedalīties bija aicināts Valsts prezidents Valdis Zatlers, taču no prezidenta kancelejas tika saņemts atteikums ar argumentu, ka prezidents jau paudis savu viedokli šodienas paziņojumā. Kā Tautas partijas pārstāvis tika aicināts iekšlietu ministrs Mareks Segliņš, taču atbilde bija, ka viņš nevarot piedalīties „nopietnu iemeslu dēļ”. Ministru prezidents Ivars Godmanis sākotnēji negribēja piedalīties diskusijā, ja piedalās arī Aigars Štokenbergs, kurš pārkāpis „sarkanās līnijas”, tostarp izsakoties, ka notikušais varētu būt izdevīgi valdošajai koalīcijai, tomēr vēlāk premjers piekrita mainīt savu nostāju, ar nosacījumu, ka diskusijās ar „Sabiedrības citai politikai” līdzpriekšsēdētāju viņš neiesaistīsies.


Raidījumā piedalīsies:
Ministru prezidents Ivars Godmanis, „LPP/LC” līdzpriekšsēdētājs
Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze, Zaļo un Zemnieku savienība
Aizsardzības ministrs Vinets Veldre, Tautas partija
Māris Grīnblats, TB/LNNK Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs, „Sabiedrība citai politikai” līdzpriekšsēdētājs
Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa, „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja
Saeimas deputāte Sandra Kalniete, „Pilsoniskā savienība” valdes priekšsēdētāja
Saeimas deputāts Nils Ušakovs, „Saskaņas centrs” valdes priekšsēdētājs
Muzikants un programmētājs Ansis Ataols Bērziņš, 13.janvāra protesta akciju dalībnieks
„Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietnieks Uldis Krievārs, 13.janvāra protesta akciju dalībnieks
politologs Juris Rozenvalds, Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas profesors
sociologs Aigars Freimanis, Tirgus un sociālo pētījumu centra „Latvijas fakti” direktors


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: