Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 26.11.2020.
 

Kā jāmaina vēlēšanu sistēma Latvijā?

Valsts attīstība video_f

08.01.2009. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 18

7.janvāra publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki sprieda par nepieciešamām vēlēšanu sistēmas izmaiņām Latvijā. Tautas partijas valdes loceklis Edgars Zalāns, kas valdībā ieņem reģionālas attīstības un pašvaldību lietu ministra posteni, atzina, ka partija ir gatava strādāt pie vēlēšanu sistēmas maiņām. E.Zalāns izmaiņas saistīja ar uzdevumu saprast, kā var glābt valsti, taču nekonkretizēja, kādas izmaiņas varētu atbalstīt, vien norādīja uz pragmatisma un kvalitatīvas diskusijas nepieciešamību.

Vēlēšanu reformas biedrības valdes loceklis Andris Rimša diskusijas dalībniekiem un skatītājiem piedāvāja konkrētu izmaiņu risinājumu – aizliegt vienam cilvēkam kandidēt vairākos vēlēšanu apgabalos. Lai ilustrētu pastāvošo „absurdo sistēmu”, A.Rimša parādīja 9.Saeimas vēlēšanu rezultātus Zemgales sarakstā, no kura faktiski Saeimā iekļuva arī cilvēks, kuram vēlētāji bija ielikuši vairāk mīnusu nekā plusu. Koalīcijas partijas „LPP/LC” līdzpriekšsēdētājs un satiksmes ministrs Ainārs Šlesers pauda uzskatu, ka ir nepieciešams balsot arī par partijām, ne tikai indivīdiem, taču atbalstīja iespējamu kompromisu, ka būtu viens vēlēšanu saraksts un viens, nevis pieci vēlēšanu apgabali.

A.Rimša gan šādam variantam uzreiz norādīja pretargumentus – Satversmes grozījumu nepieciešamību un Rīgas dominēšanu. A.Šlesers minēja trīs partijas biedrus, kas Saeimas vēlēšanās tika ievēlēti no Latgales, un pauda pārliecību, ka viena saraksta gadījumā viņus nekad neievēlētu. Taču viņš nepaskaidroja, kādi tad ir pretargumenti tam, ka šos cilvēkus Saeimā varētu ievēlēt tieši no Latgales vēlēšanu apgabala. Arī politoloģe Vita Matīsa atbalstīja vēlēšanu sistēmas izmaiņas un pauda uzskatu, ka novērtējums konkrētam cilvēkam ir jāsniedz nevis partijas vadītājam, lemjot par šī cilvēka vietu partijas sarakstā, bet gan vēlētājiem.

Video: Edgars Zalāns, Andris Rimša, Ainārs Šlesers un Vita Matīsa par vēlēšanu sistēmas izmaiņām Latvijā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 07.01.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: