Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.12.2024.
 
2009.gads Latvijā sācies, turpinoties kaislībām ap naudas lietām, nodokļiem un starptautisko aizdevumu. Tai pat laikā aktualizējušies arī politiski temati saistībā ar vēlēšanām – sākoties vēlēšanu gadam, Valsts prezidents aicina pārskatīt vēlēšanu sistēmu, opozīcija ar protestu Doma laukumā atkal aicina uz ārkārtas vēlēšanām, valdība otrdien lēma par partiju finansēšanas sistēmas maiņu, bet Saeimā vēl arvien nav izlemts par priekšvēlēšanu reklāmām. Lielā mērā tieši varas ievēlēšanas principi ir un būs cēlonis tām sekām, kas realizējas valsts pārvaldes darbā ekonomikā un citās nozarēs. Tāpēc šonedēļ „Kas notiek Latvijā” debašu temats, vēlēšanu gadu sākot, ir varas ievēlēšanas principi un spēles noteikumi.
1-20 ; 21-40 ; 41-52 ;
Jautājums    14:07  |  07.01.2009.

Mani interesē - kādā veidā valsts stimulēs mani strādāt vairāk un labāk, ja līdz šim vienīgais solījums ir nenovēršams regulārs algas samazinājums vai pat optimizācija līdz ubaga spieķim? Tad gribu zināt, kādā veidā lai es pārliecinu savu dēlu, kas šogad pabeidz augstskolu, nepamest šo valsti? 

Ritasi    14:27  |  07.01.2009.

Muus interesee kas notiks ar pensionaarie kuru pensija ir 120 Ls,ne jau taapeec ka vinji nebuutu straadaajushi,bet gan straadaaja nepareizajaa laikaa,ja pat shiis pensijas neindeksees, ko tad? Bet varbuut taisniiba valodaam ka no 1. maija pensionaariem naudinju vispaar neizdoshot bet gan talonus? 

Arī jautājums    14:50  |  07.01.2009.

Kāpēc nav aicināts partijas Jaunais laikš pārstāvis? Tieši JL savālaikā panācoa vismaz kaut kādu vēlēšanu izdevumu limitu. 

Uldis    15:41  |  07.01.2009.

Jautājums var būt ne par Tēmu, bet ir cemme;) Ceļu policiju pārdēvē par Satiksmes uzraudzības biroju, Kāpēc, kurš IR idejas autors, kas par TO visu maksās? PAR KĀDU NAUDU? 

Trakais džeks    15:55  |  07.01.2009.

Mans jautājums: Kāpēc ministri un politiķi cenšas sabiedrības iezombēt viedokli, ka pie visām LV problēmām ir vainojama ekomoniskā situācija Pasaulē? Kāpēc tad Lietuva un Igaunija neaizņemas 7m? Protams, mūs ietekmēja pasaules ekonomiskā situācija, bet ja politiķi būtu jau laikus domājuši par valsts pārvaldes optimizāciju, štatu samazināšanu, ieklausījušies expertu padomos utt,nevis tikai ''gāzi grīdā''tad sekas būtu DAUDZ MAZĀKAS. 

Dealer  augusts3@inbox.lv  15:55  |  07.01.2009.

Ja tiek mainīta vēlēšanu sistēma(arī ja netiek), gribētos dzirdēt no politiķiem vairāk skaidrojumus par politisko atbildību. Manuprāt, ja mēs nevaram sagaidīt adekvātu atbildību vai, piemēram, sodus par nepadarītiem/nepareizi izdarītiem darbiem no valdības, tad vēlētājiem zūd vispār vēlme iet uz vēlēšanām. Par politiskiem lēmumiem, kuri tiek pieņemti acīm redzami nemākulīgi, vai savtīgās interesēs, gribās asinis. :) 

pagapaga    16:11  |  07.01.2009.

Vēlēšanu sistēmu vajag mainīt,tas ir vairāk kā skaidrs.Tomēr,manuprāt,lai Latvija arī de facto būtu demokrātiska valsts,vispirms jāpanāk lai likumdevēja vara būtu atdalīta no izpildvaras!Tā sauktie koalīcijas līgumi šo galveno demokrātijas stūrakmeni padara par fikciju...Un valdību vajadzētu veidot ne pēc partejiskās piederības,bet tikai pēc profesionalitātes! Tad tagad tautai nevajadzētu maksāt par koalīcijas "speciālistu" sastrādāto! 

Agnese    16:15  |  07.01.2009.

"Lielā mērā tieši varas ievēlēšanas principi ir un būs cēlonis tām sekām, kas realizējas valsts pārvaldes darbā ekonomikā un citās nozarēs." Tad jājautā, tieši kuri vēlēšanu principi to ietekmē? Manuprāt vēlēšanu principi Latvijā ir klasiski, līdzīgi citu demokrātisko valstu vēlēšanu principiem. Iespējams, varētu diskutēt par vēlēšanu sistēmas maiņu, bet tikai tādā gadījumā, ja pašiem reformu iniciētājiem un atbalstītājiem ir skaidrs: 1. kas neapmierina līdzšinējā sistēmā, ko vēlas mainīt? 2. vai galvenais neapmierinātības iemesls slēpjas vēlēšanu sistēmā? Šie jautājumi man šķiet būtiski tādēļ, ka cilvēki jau kopš neatkarības atgūšanas ir neapmierināti ar deputātiem, pastāvīgi vēlas redzēt politikā jaunus spēkus, jo pilnībā zaudējuši uzticību varas partijām un vīlušies konkrētos indivīdos. Domāju, ka problēmas cēloņi slēpjas citur. Nepiekrītu apgalvojumiem, ka masīva lielbudžeta reklāmas kampaņa ir tā, kas bloķē cilvēka spēju patstāvīgi izspriest, par ko balsot. Nedomāju, ka vairums vēlētāju iedziļinās pirms pieņem lēmumu par ko balsot. Sekas šādiem lēmumiem ir loģiskas, tikai jājautā, vai cita vēlēšanu sistēma kaut ko mainīs vēlēšanu rezultātos? Ir būtiski saprast, kuri būtu tie politiskie spēki vai atsevišķas personālijas, kurām vairums uzticētu pārvaldīt valsti vismaz uz 4 gadiem. Un, ja vēlētāju kopums ir izglītots, apveltīts ar augstu morāli un ētiku, kā izskaidrojams, ka parlamentā nokļūst tieši 100 visnekompetentākie, negodīgākie un savtīgākie mūsu tautas pārstāvji? 

Abia    16:18  |  07.01.2009.

Jā arī es labprāt gribētu dzirdēt no politieķiem skaidrojumus, kā arī redzēt reālu rīcību par politisko atbildību. Mums tik ļoti patīk par piemēru celt priekšā Ziemeļvalstis, tiek slavināti Eiropas eksperti (kadi mums pašiem neesot), tad lūdzu, ņemiet piemēru un atbildiet par savu rīcību. Nu, neiemanto nekādu cieņu tie politiķi, kuri laikā, kad jāuzņemas atbildība, klusi noliet, norakstot amata atstāšanu uz slimības rēķina. Protmas, kas viņiem no tautas cieņas ........ 

Dainis Zommers  dzelme@inbox.lv  16:40  |  07.01.2009.

Situācijā, kad politiķu reitings tautas acīs ir tāds, kā tas ir, betbūtiski jaunas partijas pie apvāršņa nav redzamas, ir nepieciešams mainīt deputātu ievēlēšanas noteikumus. Līdzīgi, kā tas ir prezidenta ievēlēšanas gadījumā, no turpmākās ievēlēšanas ir jāizslēdz visi deputāti, kas ir bijuši ievēlēti 2 sasaukumus. Tas būtiski atjaunotu mūsu Saeimu. 

P.Leiškalns  peteris@jpd.gov.lv  16:42  |  07.01.2009.

Uzskatu, ka ir nepieciešamas šādas korekcijas: 1. Saeimas vēlēšanās visu Latviju veidot kā vienotu apgabalu; 2.Senlāga matemātisko modeli aizvietot ar Donta matemātisko modeli; 3. Veidot ārēji grozāmos sarakstus; 4.Iespējams, ka jāatsakās no % barjeras. Pamatojums: 1. Tas mazinātu iespēju manipulēt ar "lokomotīvēm" un kandidātu izvietošanu lielajos - mazajos apgabalos. 2. Samazinātu mazo sarakstu "ievilkšanu" un novērstu "šizofrēnisko" situāciju, kad ar Senlāga matemātisko modeli "velk iekšā" mazos sarakstus, bet ar % barjeru tos izslēdz; 3.ārēji grozāmie saraksti palielinātu vēlētājiem izvēles iespēju - ļautu pārkāpt partiju robežas -, palielinātu personību lomu un mazinātu "lokomotīvju" ietekmi un partiju "augšu" lomu; 4. Šobrīd ir problēma, ka "nesadrumstalotības" vārdā tiek atstumtas nelielās interešu grupas, ignorējot pat 40 un vairāk tūkstošu vēlētāju nodotās balsis, tajā pašā laikā uzreiz pēc vēlēšanām deputāts var pamest partiju, no kuras ievēlēts, un kļūt par "vieninieku". Tas nav īsti samērīgi. 

Jānis    16:45  |  07.01.2009.

PS un SCP vēlēšanu sistēmas maiņa nozīmētu ātrās beigas. Šīs partijas, piemēram, bez lokomotīvēm sarkasta priekšgalā neko nesasniegtu. 

soc.darbin. lauk    16:49  |  07.01.2009.

Nesaprotu kādēļ tieši Latvijai, (no Baltijas valst.)iet vienmēr vissliktāk -- it kā izskaidrojumi ir dažādi, bet reālā situācija tikai pasliktinās, patreiz iestājas pagrimums- lejupslīde par 4-6 gadiem atpakaļ.Man liekas ka vainīga OLIGARHU partiju sistēma, viņu prezidents, pašu ieliktais KNAB vad. (šoreizpārrēķ. gadījās nepaklausīgs-- novāca) un ļoti vientiesīgi un pasīvi vēlētājI, KURU DĒĻ CIEŠ AKTĪVIE VĒLĒTĀJI UN VISA VALSTS. Liela bezatbildība un visatļautība no ievēl. politiķiem, jo ievēlot ir garantēti 5 gadi sēdēt dep. krēslā, nekāda atbildība vēlēt. priekšā-- vien. darbs LABI KALPOT PARTIJAS DIBINĀTĀJAM.Spilgts piem. Loskutova atbrīvošana, visas vald. partijas varēja knābāt viņu kamēr noknābāja. Pamēģiniet paknābāt partiju pārstāvi piem. finansu min. Slakteri, un tā piem. netrūkst.Man liekas partiju sistēma nav domāta priekš mums, un ja nākošajās vēlēš. būs partiju sist. ES NOTEIKTI BALSOŠU PAR KRIEVU PARTIJU, JO MAN IR KAUNS MŪSU VALDOŠO POLITIĶU VIETĀ-- SOLĪJA TREKNOS GADUS , DABŪJĀM LEJUPSLĪDI PAR 4-6g.Mēs laucin. vēlamies nodarboties ar lauksaimn. apgādāt savas ģim. ar pārtiku, nevis dzīvot no pabalstiem --- TIKAI ŠĪ VALDĪBA APZINĀTI VISU LIKVIDĒJA. Man ir smagi noskatīties ikdienā uz krutkas dzēr.(neviens viņus netraucē) trūcīgo ģim. bērniem, trūc. veciem cilv. kuru pensija ir 45 latus(soc.pab)kuri dzīvo bez elektrības (vadi nozagti, pārdoti). uz jaun. kuri smēķē un lieto alkoh. no apm. 10 g Un tā varētu uzskaitīt vēl un vēl. vec.10g. 

Anda    16:52  |  07.01.2009.

Mani uztrauc arī KNAB vadītāja jautājums - ka tik pa vidu visam šim ļembastam šajā amatā tiešām neieceļ lielāko kretīnu. Ceru, ka žurnālisti seko līdzi arī šai lietai. 

Re, re....    17:00  |  07.01.2009.

Pārmaiņām jābūt! Interesanta būtu tāda informācija, cik mūsu ievēlētie deputāti ir mainījuši piederību partijām? Kā tas var būt, ka tauta ievēl deputātu no "noteiktas" partijas, bet deputāts 4.gadu laikā vairākkārt maina piederību partijām? Tauta deputātu ir ievēlējusi, tad tajā partijā arī jādarbojas, ja nē, tad "laukā" ! Partijas maina ne tikai Saeimas deputāti, bet arī pagastos.Kas tagad notiek pašvaldību vadītāju vidū, vai kāds ir paskatījies uz kādām partijām 2008.gadā ir "pārgājuši" pagastu vadītāji? Protams, uz partijām, kuri nosaka naudas sadali! Kā var pieļaut mainīt partijas piederību, jo tauta ir deputātu ievēlējusi uz noteiktu laiku no noteiktas partijas? Tauta ievēl deputātu Saeimā, lai tas pārstāvētu tautas intereses, bet ja deputātam nav nekādas sajēgas par procesiem un ja viņš nespēj pieņemt nekādu lēmumu, kas spilgti parādās pie balsojuma: "par", "pret" , "atturās", saprotams ir "par","pret" deputātiem ir viedokļi, bet ko nozīmē "atturās"- neizlēmīgs tips, nav sava viedokļa, nepārzina procesus, tātad nevar būt par deputātu, jo nav domu vispār!Ko viņš tur dara Saeimā? Lai iet un "atturās" savā mājoklī! 

Andris    17:03  |  07.01.2009.

Vai tad nav svarīgāku lietu pašlaik valstī par ko runāt? Nodokļi paaugstināti pirmās nepieciešamības precēm, zālēm, mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem, iesaldē pensiju indeksācijas, sola vēl paaugstināt PVN, bet mēs runājam par vēlēšanu sistēmu. Kuru tas interesē šajā valstī, ja drīz vispār neviens neies uz vēlēšanām. Interesanti būtu zināt uz kurieni ved šo iztukšoto valsti labējo partiju bāleliņi? 

Dace    17:04  |  07.01.2009.

Visi tik gudri runā par dažādām sarežģītām vēlēšanu sistēmām, bet nesaprot, ka jo lielākas maiņas, jo grūtāk tās ieviest... jāsāk ar mazumiņu, ko var viegli izmainīt un kas dos lielu labumu - jānosaka, ka Saeimas vēlēšanās drīkst kandidēt tikai 1 apgabalā! 

Jurģis    17:40  |  07.01.2009.

Godmanis slavina ka Latvija ies Zviedrijas ceļu politikā un eknomikā. Bet tad kādēļ neviens neatkāpjas kad ir izdarīts pārkāpums? Te Latvijā kamēr nav noticis tiesas spriedums Tev nav nekādas politiskās atbildības! 

MS    17:46  |  07.01.2009.

Dombura kungs ! Lūdzu uzdodiet jautājumu PS un SCP pārstāvjiem vai ir pareizi tikt ievēlētiem Saeimā kā vienas partijas pārstāvjiem , bet pēc tam mainīt partijas piederību kaut vai katru mēnesi, vai vēl biežāk. Vai tomēr nebūtu pareizi tādā gadījumā nolikt mandātu un sākt visu no sākuma. Vai šāda lēkāšana no vienas partijas uz otru, trešo un ceturto arī neveido zināmu nestabilitāti? Varbūt tomēr vēlēšanu likumā šajā sakarā būtu jāieliek kādi ierobežojumi. 

Strēlieks    18:10  |  07.01.2009.

Lūdzu pajautājiet Ģ. V. Kristovskim, S. Kalnietei, A. Štokenbergam un A. Pabrikam - kadēļ viņi vēl līdz šim laikam nav aizgājuši uz prokuratūru vai KNAB un nav izstāstījuši visu par nelikumīgajām partiju "barotnēm" - uzņēmumiem, kas dibināti partiju atbalstam kā arī par citiem partiju nelikumīgiem rūpaliem, kas nodrošina partijām attiecīgus ziedojumus. Ja viņi ir gatavi Latvijā veidot jaunu politiku, tad, lai tauta viņiem noticētu, vispirms būtu jāsāk ar šo nelikumīgo "barotņu" atklāšanu un likvidēšanu.Un jau tagd, nevis kaut kad - pēc vēlēšanām, kā to mēģināja darīt Jaunais Laiks un protams zaudēja, jo pats jau bija sapinies tajos tīklos. Nekāda vēlēšanu sistēmas maiņa nemainīs to iedibināto koruptīvo sistēmu, kas tagad apzog Latvijas valsti un Latvijas cilvēkus. 



1-20 ; 21-40 ; 41-52 ;
Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: