Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Kā Saeimai jālemj par ekonomikas stabilizācijas programmu?

Ekonomika, bizness video_f

11.12.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 5

Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu, ko tikai 9.decembrī pieņēma valdība, šodien jau plānots izskatīt Saeimā. 10.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki sprieda par to, vai Saeimai programma ir jāpieņem un kādi būs riski, ja Saeima to neizdarīs.

Opozīcija un eksperti sagatavotajai programmai veltīja kritiku. PCTVL Saeimas deputāts Miroslavs Mitrofanovs kā galveno iemeslu, kāpēc apvienība programmu neatbalstīs, nosauca to, ka programma uzliek visu smagumu cilvēkiem ar mazām algām un pensionāriem. „Pilsoniskās savienības” Saeimas deputāte Sandra Kalniete kā partijas prasības minēja uzraudzības padomes izveidošanu un skaidrību par PVN paaugstināšanu presei. „Sabiedrība citai politikai” Saeimas deputāts Aigars Štokenbergs pauda uzskatu, ka Latvijai nauda ir jāaizņemas, bet programma ir jāuzlabo. „Saskaņas centra” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Jāņa Urbanoviča piedāvātais plāns ietvēra Godmaņa atkāpšanos no amata un tad, kad viņš vēlreiz saņemtu no prezidenta mandātu veidot valdību, valdības izveidošanu ar profesionāļiem, kas nav saistīti ar partijām. Savukārt partijas „Jaunais laiks” Saeimas deputāts Einars Repše uzsvēra, ka ir jābeidz biedēt sabiedrību, ka nodokļu palielinājumu nepieņemšanas gadījumā iestāsies „tūlītēja katastrofa”. Arī viņš pauda viedokli, ka programma ir ļoti nopietni jāpārstrādā, un izteica piedāvājumu izveidot valdību uz jauniem pamatiem.

Ar valdības sagatavoto programmu apmierināta nebija arī Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers. Latvijas Bankas Monetārās pārvaldes vadītāja vietnieks Uldis Rutkaste uz jautājumu, vai plānā vēl var mainīties nodokļu likmes un citas sastāvdaļas, konkrēti neatbildēja, bet apliecināja, ka Starptautiskais Valūtas fonds šobrīd vēlas redzēt skaidru valdības un parlamenta apņemšanos par gatavību „iet un darīt” un „par daudzām lietām” joprojām būs iespējamas diskusijas. Arī Rīgas Ekonomikas augstskolas lektors Andris Strazds uzskatīja, ka programma šodien ir jāpieņem, jo sekas pretējā gadījumā var būt dramatiskas, bet uzstāja uz lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumu, nekā ir paredzēts programmā.

Savukārt pozīcija, atšķirībā no opozīcijas, uzsvēra nepieciešamību plānu šodien pieņemt. Saeimas budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs no Tautas partijas Kārlis Leiškalns situāciju, ja programma tiek noraidīta un tiek izveidota ekspertu valdība, saistīja ar vienkāršu gaidīšanu, „kas ar mums notiks”. TB/LNNK priekšsēdētājs Roberts Zīle pauda viedokli, ka arī PVN palielināšana šobrīd ir zināma izeja, savukārt zemkopības ministrs un ZZS priekšsēdētājs Mārtiņš Roze pauda pārliecību, ka programmas pieņemšana mazinās neuzticēšanos, jo „mēs nepastāvēsim tikai uz tām sfērām, par kurām mēs esam atbildīgi”. Bet premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) pretēji iepriekšējam E.Repšes aicinājumam tomēr apgalvoja, ka programmas cena nav valdība, bet valsts attīstība, un gadījumā, ja mums naudu neaizdos, īstenosies scenārijs, ko „mūsu tauta un mūsu valsts nav pelnījusi”.


Video: Miroslavs Mitrofanovs, Sandra Kalniete, Aigars Štokenbergs, Jānis Urbanovičs, Einars Repše, Elīna Egle, Pēteris Krīgers, Uldis Rutkaste, Andris Strazds, Kārlis Leiškalns, Roberts Zīle, Mārtiņš Roze un Ivars Godmanis par Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmas skatīšanu Saeimā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 10.12.2008.)



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: