Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.01.2025.
 
Piketus, protestējot pret darba algu „iesaldēšanu” šīs darba nedēļas nogalē plāno vairākās nozarēs strādājošie, tomēr tieši mediķi jau nonākuši līdz streikam. Pagaidām – brīdinājuma, solot turpinājumu nākammēnes. Tāpēc tieši mediķu prasības, situācija veselības aprūpes nozarē un tās perspektīvas ir šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu temats.
1-20 ; 21-40 ; 41-60 ; 61-61 ;
trollis    18:22  |  23.09.2008.

nesaņemot cik necik pieņemamu finansējuma % veselības aprūpei no IKP, cieš ne tikai medicīnas darbinieku algu sadaļa...var jau runāt un apriet ārstus, kas prasa aploksnēs pirms vai pēc, kā nu kurš...bet cik potneciālo pacientu ir aizdomājušies par ārstiem, kas it kā paliek aiz kadra? Tas, ka kāds iekšķīgo slimību speciālists neko negriež un nešuj, nenozīmē, ka viņa zināšanas ir zemākas - ārstam jāmācās, kā minimums 9 līdz pat 12 gadus, lai viņš iegūtu savu specialitāti (normā - ārsts turpina izglītoties visu savu apzinīgo mūžu, turklāt par savu naudu). Vai tas ir normāli, ka valdēs un padomēs cilvēki parādās 2x mēnesī lai parakstītu papīrus (skat. - pieņemtu valstiski svarīgus lēmumus) par vairākiem tūkstošiem mēnesī, bet ārsts, tai skaitā arī kardioķirurgs, neiroķirurgs, anesteziologs u.c.- par darbu saņem 10x mazāku atalgojumu? Līdz šim visu laiku ir bijis tā, ka iedzīvotāju veselība un izglītība ir bijušas mūžīgās prioritātes, toties ar visnepietiekamāko budžetu. ...labprāt gribētu redzēt kādu no VIP ešalona ārstējoties (guļot) kādā no Rīgas klīniku (piem. Rīgas 1 slimnīca, P. Stradiņa KUS - ne svaigi remontētajām vai tikko atvērtajām - nodaļas koridorā). Bet kur nu - priekš tam ir slimnīcas ar nodaļu luksus palātām, kas būtībā būtu tikai normāla palāta, kādu pelnījis jebkurš slimais cilvēks. Ne jau pārliekas darbamīlestības ārsti cenšas strādāt vairākās darbavietās - tā ir dzīves nepieciešamība. Arī ārsts ir pelnījis sava atvaļinājuma laikā atpūsties ceļojot... 

aaa    00:36  |  24.09.2008.

Briesmīgi klausīties, ka ārsti uz visām pusēm pieprasa naudu. Kā piemēram Gaiļezera onkologiskajā slimnīcā pie pacienta pienāk ārsts tikai tad, kad ir saņēmis "pateicību". Tās nav mazas summas, un cik es zinu lielākā daļa maksa, jo nav citas iespējas, lai atvieglotu ciešanas. Nauda tiek ņemta pat no, uz nāves gultas guļošajiem. Šīs "pateicību" sumas desmit kārt pārsniedz oficiālās pacientu iemaksa. Varbūt tomēr ir jāpaaugstina ievērojami oficiālās pacientu iemaksa un bargi jāsoda "pateicību" pieprasītāji-ārsti. Šajā jautājumā notiesātajiem ārstiem rast iespēju praktizēt Latvijas cietumos par minemālo algu, lai nezaudē kvalivikāciju. Par "pateicību" patiesajiem apmēriem var spiest pēc pacietu daudzuma pie ārsta kabineta pieņešanā, un leģendēti aptaujālot pacietus slimnīcā. Ja visu saskaita kopā ārsta alga ievērojami pārsniedz pat prezidenta algu. 

ieva    09:17  |  24.09.2008.

Sanitārs slimnīcā mēnesī saņem 170 latu. Vai ar šo naudu var samaksāt 100 latu īri, plus komunālos,kas sastāda vēl savus 50 latus vēl ap 20 latu transporta izmaksas un kā ar ēšanu, ja mēnesī tas vēl savi 50 lati izmaksā??? vai ar 200 latu algu var samaksāt visus, izskolot divus bērnus un paēst? ko domā valdība?? 

Gints    09:23  |  24.09.2008.

Nezinu ar ko tie ārsti ir neapmierināti, mana personīgā pieredze liek izdarīt tikai vienu secinājumu, ka šai, tā saucamo "ārstu" izspiedēju bandai algas nav jāpieliek, a pusi no viņiem jābāž cietumā, īpaši Stradiņos. Varat ticēt vai nē, bet tur, kamēr uz kontu nepārskaitīsi attiecīgu summu atsakās pat glābt cilvēka dzīvību un daudzi arī nomirst. Pāris gadus atpakaļ bija gadījums ar sievieti, kura nomira dēļ tā, ka netika laicīgi veikta operācija uz smadzenēm. Es biju tur blakus dzirdēju neiroloģijas vadības sarunas par to sievieti. Teksts bija apmēram tāds "tai sievietei naudas nav? Nav, a viņas radiniekiem? nu tad pagaidīsim ar to operāciju". Nākamajā dienā viņa nomira. Kaut ko teikt vai ziņot nozīmē apdraudēt savus tuviniekus un sevi, jo nekad nevar zināt, kad iekļūsi slimnīcā. Jūs taču paši redzat, ja neiedosi naudu par tevi slimnīcā aizmirst, momentā parādās nenormālas rindas uz tomogrāfiju, operāciju utt. Bezgalīgais stāts. P.S. Vienīgā iespēja izdzīvot ir mēģināt nekad netikts slimnīcā ja nav naudas, ja ir nu tad vis būs OK. Es nevēlos teikt, ka visi 100% ārsti tādi, man nav arī nekas pret, legāli pateikties ārstiem par padarīto. Taču es būšu tikai par to ārstu, policistu un tiesnešu, kuri IZSPIEŽ NAUDU bezierunu, sēdināšanu cietumā, īpaši jau ārstu, kas prasa naudu par dzīvības glābšanu. 

Līga  isabella.lv@inbox.lv  09:47  |  24.09.2008.

Pacienti jau vēl nav sapratuši , ka medicīnas nozare tūlīt , tūlīt nobruks . Ja man ir 40 , bet slimnīcā mani sauc par jauno ... Var muldēt par aploksnēm , bet ir vietas un cilvēki , kas aploksni nav saņēmuši un nesaņems . Valdība algas māsiņām līdz cilvēcīgam līmenim nepaaugstinās , viņi labi saprot , ka tad sistēma nobruks . Medmāsas , kas gadiem ir strādājušas divos darbos , pārgurušas un izdegušas , izmantos iespēju kaut nedaudz atjēgties un aizies no otra darba . Kas strādās ? Var jau ārsts veikt augsta līmeņa operāciju vai nozīmēt slimniekam labu un gudru terapiju , bet ja nebūs kam to slimnieku pēc operācijas uzticēt ... Jau pašlaik bieži ir tā ka ja nodaļā ir smags pacients , tad māsa skrien ap to un pārējie var gaidīt . 

Ieva  romuls@apollo.lv  10:27  |  24.09.2008.

Esmu kā "profesionāla paciente" savā dzīvē esmu sastapusi dažādus ārstus, tai skaitā tādus, kuri būtu pelnījuši ar kāju pa pakaļu ("labi", ka pie mums sūdzēšanās ir tāda grūta padarīšana), taču fakts ir fakts: tie, kas sava intelektuālā potenciāla dēļ vispār ir spējīgi strādāt, ļoti bieži ir pārslogoti....un, ja vēl kāds bariņš aizbrauks kaut uz to pašu Zviedriju.... Galvenais es nesaprotu, kā var būt izdevīgāk cilvēkus marinēt līdz slimība ir tiktāl ielaista, lai jāsauc ātrie (vai vēža gadījumā jātērē milzīgas summas, lai pavilktu garumā dzīvi)? 

Ieva  romuls@apollo.lv  10:32  |  24.09.2008.

Līga, domāju, ka pacienti, īpaši slimie, kas bieži viesojas slimnīcā, to lieliski saprot, tikai, redz, ir lietas otra puse: kā daudzi ārsti un māsas nesaprot, ka nebūt nav tie sliktāk atalgotie, un, ja pacientam naudas nav, tad nav. Vai, piemēram, tās pašas aploksnes- esat dzirdējusi, ka kāds būtu ar aploksni skrējis kaut pie tā paša histologa, no kura sprieduma ir atkarīga ārstēšana audzēju gadījumā? Saņem parasti ķirurgs, kas var padalīties ar anesteziologu un operācijas māsu....Taču, ja šī valdības politika turpināsies, tad strauji pieaugs intensīvās terapijas nodaļu slodze, turklāt, tā kā to klientiem, nepieciešami dažādi aparāti, kuru ir tik, cik ir, aploksnes var nesanākt, jo pacients vienkārši nomirs 

Ieva  romuls@apollo.lv  10:37  |  24.09.2008.

Taču es nesaprotuu arī ko citu, piemēram, slimnīcu un nodaļu vadītāji žēlojas par to, ka ir spiesti gultas izmantot, lai uzbarotu trūcīgas večiņas (kas atbilst patiesībai), arī hipohondriķus esmu satikusi par spīti ģimenes ārstu sistēmai....Tad kāpēc nevarētu reiz piestādīt vainīgajiem (attiecīgi ministrijai un simulantam) rēķinus? Vai, piemēram, pieļauju, ka ne mazā nauda tika ieguldīta visādās tur apvienošanās, taču, kāpēc ārsti klusēja un nebļāva par to, ka, ja aparāta nav (vai, kā MRI gadījumā tie par spīti mēnešiem garai rindai tiekot izmantots par 40%), tad nekāda apvienošana nepalīdzēs darbu padarīt efektīvāku! 

Ieva  romuls@apollo.lv  10:45  |  24.09.2008.

Un visbeidzot par ģimenes ārstiem: es neko sliktu par savējo nevaru teikt, iejūtīgs cilvēks, gatava katru vientulības māktu večiņu, tāpēc, arī ja pierakstījies, jāgaida būs kāda stunda vismaz....Tikai, ja padomā, kāda velna pēc man tur ir jāgaida receptes un norīkojumi? Kāpēc nolādētā datorizācijas laikmetā jau sen nevarēja ieviest, piemēram, kompensējamo zāļu reģistru, jo tās lieto hronisku stāvokļu gadījumos, iespējams visu mūžu un ne jau ģimenes ārstam lemt par pārtraukšanu? Tāpēc gluži loģiski būtu iekārtot tā, lai slimnieks iet uz aptieku, uzrāda pasi un saņem savas tabletes! Vai, piemēram, kāpēc jālūdz ģimenes ārsta norīkojums uz plānveida operāciju un pirms šādas operācijas obligātajām analīzēm? Kāpēc speciālists pats, bez ģimenes ārsta nosūtījuma, nevar nosūtīt slimnieku uz izmeklējumiem? Un kāpēc norīkojums ir jāprasa, ja izrakstā no slimnīcās ir teikts: noņemt šuves pēc dzīvesvietas? Un visbeidzot, kāpēc nepieciešams norīkojums uz vakcināciju pret trakumsērgu? Nē, es, protams, saprotu, ka reģistri unnepieciešamā aizsardzība maksā naudu, taču tie atvieglotu dzīvi gan ģimenes ārstiem (viņi varētu beidzot ķerties pie profilakses, kurai tagad nereti vienkārši neatliek laika) un reģistrus būtu vienkāršāk pārbaudīt, nekā braukāt no viena ģimenes ārsta pie otra un rakāties pa papīru kaudzēm! 

Līga    10:52  |  24.09.2008.

Pašlaik neredzu iespēju Latvijā normāli nopelnīt. Te paliek tie , kuri nevar kādu iemeslu dēļ aizbraukt - bērni , slimi vecāki u.t.t. Bet medicīniskā izglītība ir pārāk specifiska , lai viegli atrastu citu normāli apmaksātu darbu . Nē , nu var jau iet uz centrāltirgu sasalušus mandarīnus tirgot:))) Tāpēc tie mediķi ,kas nav aizbraukuši uz ārzemēm, ir zināmā mērā valdības ķīlnieki - vai nu strādā par to pašu mazo algu , vai ... 

  10:55  |  24.09.2008.

Mediķi , skolotāji, mediķi skolotāji, bet kāpēc neviens nerunā par VID darbiniekiem. Vai Jūs ziniet, ka VID darbinieki saņem vēl mazāk, kā skolotāji un mediķi? Vai 350 uz papīra ir baigi kruti? Liekas ka vidējā alga Vidā ir baigi normāla, bet vai jūs ziniert kāda plaisa ir starp vadību un padotajiem? piem ja ierindniekiem pavasarī pielika Ls5 uz papīra, tad vadībai 150. Kādas prēmijas saņem vadība un padotie. Kā par vienu darbu atšķiras algas Rīgā un citos rajonos. 

Saule    10:57  |  24.09.2008.

Nezinu nevienu varas pārstāvi, ar pašu ministru priekšgalā, kurš interesētos par to, kas notiek medicīnā, kur nu vēl par mediķu algām. Ministrs ar labi iekārtojies, firmu nu ir pārrakstījis uz sievas vārda, laikam jau lai nav interešu konflikts, bet peļņa tak tāpat paša kabatā, ārstiem un māsiņām tikai kapeikas maksā. Līdz ar to arī tām slimnīcām, kurās viņa firmas piegadātā aparatūra ir uzstādīta, peļņa iet garām. Tad būtu vismaz parūpējies, lai valsts samaksā, ja jau pats nevar. Jāsaka, vienīgais ministrs, kurš pildīja solījumus, bija Bērziņš, kaut zemnieks un no medicīnas prakt. neko nesaprot, tomēr mācēja naudiņu kaut kā izsist... 

Ina    11:56  |  24.09.2008.

Arī kultūras darbiniekiem laiks vienreiz celties streikam. Vai ar 200 Ls mēnesī uz papīra var izdzīvot? Nevar! Cik ilgi vēl pašvaldību kultūras darbiniekiem iedalīs algas tikai pēc pārpalikuma principa, tas ir to, kas paliks pāri, kad visiem jau sadalīts, pat kurinātājiem. Tā varētu dzīvot gadu vai divus, pieciešot, savelkot jostas, bet kultūras darbinieki tā dzīvo jau kopš atmodas sākuma, kopš 90 gadiem. Cik ilgi vēl???????????? 

Ieva  12:00  |  24.09.2008.

Plaisa algu ziņā, protams, ir problēma, taču, spriežot kaut vai pēc Sudrabas teiktā, VID darbinieki acīm redzot tik vien spēj paprasīt, kā lielāku algu, taču ieteikt uzlabot darba efektivitāti....Turklāt es kā cilvēks, kas ir spiests tomēr šad tad VID iegriezties, redzu, ka tā pa īstam parasti tur nestrādā pat puse darbinieku, jo pārējie sēž pie lodziņiem, kas ievajadzēsies varbūt vienam diviem dienā..... 

Gints    12:10  |  24.09.2008.

Tur jau ir tā lieta,ka mums nav valdības ir ekonomisko gripējumu ielikti civēki, kuru uzdevums vairot viņu ieņēmumus. Nožļojami bet tas tā ir. paskatieties cik savairojās dažādu aģentūru munistrijas, zāļu, paklanu,pļavu, mežu, gaisa, ūdens utt. Un katrā priekšnieks, vietnieks, viņa vietnieks rezultātā sviestaina birokrātija. Mēs varam uzcelt biblitotēku par 200 000 000 000 Ls bet nevaram atremontēt bērnu slimnīcu 300 000 Ls par ko mēs te runājam, šī valst bija, ir un izskatās vēl ilgi būs rela banānu republika. 

zunde    12:15  |  24.09.2008.

Patiesībā ārtsi dzīvo diezgan labi. Protams var diskutēt kādā veidā viņi nopelna, un vai krienta daļa viņu ienākumu nav dāvinātas aploksnes. Dramatiskāka ir situācija ar attieksmi pret pacientu medicīnā. Bet medmāsas un sanitāri gan ir pelnījuši algu paaugstinājumu. 

aivija    12:16  |  24.09.2008.

Tomēr vajadzētu runāt par kvalitāti un profesionalitāti. Ko spēj rajona slimnīca ?! Tie kas saskārušies, zin, ka rajona slimnīcas spēj apārstēt saautkstēšanos un ļoti vienkāršas slimības vai arī noārstēt, ja vien radinieki nepaspēj slimnieku aizvest uz Rīgu. Tad varbūt jādomā par rajona slimnīcu reorganizaciju vai papildus apmācībām gan ārstiem, gan māsām vai varbūt šo slimnīcu vadītāju nomaiņu, kas nespēj nodrošināt atbilstošu ārstēšanu pacientiem. Arī Rīgas slimnīcas visas nav viennozīmīgi vērtējamas. Patīkams pārsteigums man bija Latvijas infektoloģijas centrs - moderna, profesionāla, progresīva, efektīga ārstēšana, momentāla diagnostika neko nevelkot garumā, telpas kā sanatorijā, ēdināšana ideāla un ziniet NEVIENS, ne ārsti, ne personāls nelika pat i manīt, ka viņi kaut ko gaida no pacienta. Šajā slimnīcā strādā IZCILA darbinieku komanda. Ja pati to nebūtu piedzīvojusi uz savas ādas, tad neticētu, ka Latvijā mēdz būt TĀDA līmeņa slimnīca pat parastajiem mirstīgajiem. Un pretī liekam Latvijas Onkoloģijas centru - sistēma kā padomju laikos, jau sākot ar poliklīniku, kur neko nenozīmē nozīmētais vizītes laiks, tam kā minimums jāpieskaita plus 3 stundas, ja ko pajautā, māsiņas kliedz vai vīzdegunīgi aizgriežas. Un tad vēl tās rindas uz operācijām...Daļēji te vainojamas rajona slimnīcas, kas nespēj onkoloģiskās slimības diagnosticēt tās sākuma stadijā, marinē pacientu, nedod nosūtījumu uz Rīgu.Un kas notiek Onkoloģijas centra nodaļās, tur gaida naudu pat no ļoti smagiem slimniekiem. Un kad bija nepieciešamība pēc paleatīvās aprūpes, tad teica, ziniet jūsu radinieks rindu uz šo aprūpi nesagaidīs... Dariet, ko gribiet. Tāpēc es negribētu visus mērīt pēc vienas mērauklas un lai visi saņemtu pēc sociālā taisnīguma vienādi... Un tad vēl jautājums Veselības ministrijai, kad tiks ieviesta E-veselība. Tad pacientam nebūs n-tās slimības vēstures n-tajās poliklīnikās,kāda ģimenes ārsta dēļ tās nezudīs, receptes būs uzskaitītas, u.c. ieguvumi gan pacientiem, gan sistēmai, gan slimnīcas administrācijai. 

Gints to Dombura    12:19  |  24.09.2008.

Starpcitu Dombura kungs paprasiet kādā raidijumā: Kapēc nav nogrozīti likumi, kas paredz kriminālsodu par naudas izspiešanu, pasīšanu, pieprasīšanu? Kad no apgrozījuma tiks svītrots apsurdais termins PATEICĪBA ĀRSTAM? Kāpēc, ja ir nauda rindas slimnīcā automātiski nepastāv, tās var apiet un kas to kontrolē? Kapēc mūsu bērni ārsējas nožēlojamā slimnīcā a ministri priekštelpās var atļautes ādas dīvānus pa 10 000Ls? 

Līga    12:30  |  24.09.2008.

Arī mediķi jau no atmodas tiek aicināti - pacietieties , kamēr krīze beigsies . Var jau vienu gadu atlikt dzīvokļa remontu vai dīvāna pirkšanu , var jau divus... Bet nu jau apriebies klausīties tos solījumus , gluži kā kādreiz par saulaino nākotni komunismā ... Vajadzētu Godmaņa kungam parādīt tos tekstus , ko viņš runāja kad bija premjers toreiz - nekas jau nav mainījies . 

sekretāre    12:45  |  24.09.2008.

Pilnīgi piekrītu, ka medmāsu algas ir nelielas, bet viņām vismaz ir iespēja piestrādāt citā vietā. Arī ārsti praktizē vairākās darba vietās, līdz ar to viņiem nemaz tik slikti neiet - ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās. Tomēr ir ļoti daudz citu specialitāšu darbinieku, kurus neaizstāv arodbiedrība, un algas šie darbinieki saņem vēl mazākas kā medmāsas, kaut gan izglītība ir augstākā. Tie ir gan bibliotekāri, gan tiesu darbinieki (nevis tiesneši), referenti, utt., kas nestrādā ministrijās. Skaidrs ir tas, ka ministrijas darbiniekus nesamazinās, tas tiks izdarīts un reģionu darbinieku un finansējuma rēķina, kā jau notiek tagad, kad iedala daudz mazākas summas - grozies kā gribi!!! 



1-20 ; 21-40 ; 41-60 ; 61-61 ;
Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: