Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 29.11.2020.
 

Streiks – pamatotākās prasības vai brīdinājums pacientiem?

Veselības aprūpe

23.09.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 61
Piketus, protestējot pret darba algu „iesaldēšanu” šīs darba nedēļas nogalē plāno vairākās nozarēs strādājošie, tomēr tieši mediķi jau nonākuši līdz streikam. Pagaidām – brīdinājuma, solot turpinājumu nākammēnes. Tāpēc tieši mediķu prasības, situācija veselības aprūpes nozarē un tās perspektīvas ir šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu temats.

Protams, nav iespējams izmērīt, ciktāl lielā mērā tieši šis streiks ir brīdinājums pacientiem par veselības aprūpes kvalitātes krituma risku, ciktāl – apliecinājums, ka tieši veselības aprūpē ir relatīvi viskritiskākā situācijā no visām protestējošām nozarēm, atalgojuma un cilvēkresursu trūkuma ziņā. Bet, jebkurā gadījumā, šībrīža prasības par atalgojuma palielināšanu ārstiem , medmāsām un pārējam medicīnas personālam var uztvert divējādi – viens ir burtiskās pretenzijas par algu pieauguma grafiku neievērošanu, otrs ir jau plašāks jautājums par nozares pilnvērtīgu funkcionēšanu.

Pēc streika pieteikuma vairāku slimnīcu pārstāvji jau izteica versijas, ka atalgojumus strādājošajiem tomēr varētu palielināt no „iekšējiem resursiem”. Tomēr tas neesot iespējams visur un pietiekami. Cik lielas ir „iekšējās rezerves” pašreizējā veselības nozares budžetā – tas ir viens no aktuālākajiem jautājumiem streika priekšvakarā.

Otrs jautājums ir par tā saucamo cilvēkresursu problēmu medicīnā, īpaši - ņemot vērā regulāri piesaukto medicīnas māsu trūkumu. Kontekstā ar šo aspektu apspriežams ir arī jautājums par atalgojuma palielināšanas diferencēšanu atkarībā no algu līmeņa. Tai pat laikā tas nekādi nerisina nelegālo maksājumu jeb aplokšņu samaksas problēmu šajā nozarē, nemaz nerunājot par ārstu (ne)pietiekamību ilgtermiņā, ņemot vērā pēdējās dienās medijos izskanošās versijas par aizrobežu darba devēju tīkojumiem pēc mūsu speciālistiem.

Šis atalgojuma un cilvēkresursu komplekss kontekstā ar valsts budžeta problēmām ir arvien draudīgāks cēlonis medicīnas kvalitātes kritumam un veselības aprūpes sliktākai pieejamībai pacientiem. Tas liek vēl un vēlreiz atgriezties pie jautājumiem par kopējās veselības aprūpes sistēmas reformām. Par tām runāts gadiem, arī pašreizējais veselības ministrs Ivars Eglītis par jauniem risinājumiem nodomu līmenī izteicās „Kas notiek Latvijā?” debatēs šāgada maijā. Pagaidām turpinājums nav sekojis.

 

Raidījumā piedalīsies:

Ivars Eglītis, veselības ministrs,

Armands Ploriņš, veselības ministrijas valsts sekretārs

Valdis Keris, Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs,

Atis Mārtiņsons, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras direktores vietnieks,

Pēteris Apinis, Ārstu biedrības prezidents,

Māris Rēvalds, „Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs un Veselības aprūpes darba devēju asociācijas prezidents,

Sarmīte Veide, Ģimenes ārstu asociācijas prezidente,

Uldis Kopeika, Stradiņa slimnīcas ārsts,

Aija Lazdāne, Bērnu slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļas virsmāsa,

Oskars Velmers, Slimnīcu biedrības pārstāvis un Austrumu slimnīcas valdes loceklis,

Rita Paeglīte, Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas „Sustento” valdes locekle.Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: