pats jautajums par nobalsosanu ir noformulets ta, lai dala cilveku nesaprastu par kadam satversmes izmainam ir runa , sajuta ka tas ir darits speciali, tapat ka musu valdibas parstavju runas , varetu teikt pat biedesana gan ar regionalo reformu, gan divkopienu valsts draudiem, kauns klausities. tad jav no katram jaunam velesanam ir jabaidas. paldies, ceru, ka logiskais saprats uzvares.
Jums aptaujā ierakstīts jautājums: Kā balsosiet referendumā par Saeimas atlaišanas tiesībām 1/10 daļai vēlētāju? Tā nu gan ir traka kļūda, jo grozījumi neparedz, ka 1/10 daļai vēlētāju būs tiesības ATLAIST Saeimu!!!
Piekrītu Godmaņa šodien teiktajam,ka referenduma pozitīvu iznākumu gaida opozīcijā esošie Jaunā Laika darboņi.Nav viegli opozīcijā,un lai tiktu pie varas kaut ar Mozaiku kopā. Tikai vai Jaunais laiks nesaprot ,ka tautai nepatīk arī tas ko viņi ciniski Rīgas domē pozīcijā pieņem, absolūti neieklausoties iedzīvotāju viedoklī.Mani teiksim ļoti aizskāra tas,ka 30-40 deputāti izlēma,ka Rīgā vairs nebūs Basteja iela, un pret to ir apmēram 400 000 rīdzinieku.
Referenduma pozitīvu iznākumu gaida ne tikai opozīcija (tāda gaidīšana faktiski apliecina viņu labticību būt gataviem uzklausīt elektorāta gribu) bet arī liela daļa pilsoņu kam ar opozīciju nekāda sakara nav - vai vismaz līdz šim nebija. Par koalīcijas politiķu labticības trūkumu pierāda viņu argumentācija - viņi nevis mudina vēlētājus balsot pret, bet tā vietā vēršas pret pašu referendumu - pret tautas tiesībām paust savu viedokli.
Kādēl referenduma pretinieki tik ļoti neuzticas saviem vēlētājiem, jo, atbilstoši plānotajiem Satversmes grozījumiem, jebkurā Saeimas atlaišanas mēģinājumā viņu atbalstītāji izrādītu savu nostāju pret atlaišanu un atlaišana nebūtu iespējama. Arī runas par vēlētāju skaitu, kuri var atlaist Saeimu nav īsti korektas, jo lai notiktu šāds referendums, Tajā ir balsotāju skaitam jābūt vismaz pusei no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita - tātad lēmuma pieņemšanā tomēr piedālās vēlētāju vairākums .
Būtu jāmaina arī Saeimas ievēlēšanas kārtība.Tagad it kā ievēl 100 DEPUTĀTU, bet faktiski ievēl pāris partiju, kuru līderi nosaka kārtību valstī.Kur te 100 viedokļu?
Kā jau portālā DELFI izteicās Eiroparlamenta deputāts Dombrovskis, tad "...Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ārkārtas parlamenta vēlēšanas notiek samērā bieži un tiek uzskatītas par normālu demokrātisku praksi" un ar to arī viss būtu pateikts ! Kopējam šo Eiropas praksi un punkts... ------------- Bet problēmu jau rada šādas "demokrātiskās prakses" nepieciešamība - tās cēloņi! Vai "ārkārtas" vēlēšanas ir radījusi pati demokrātija, vai demokrātijas nepilnības ? Kāpēc ievēlam nepareizu valdību...? Un šķiet, ka atbilde nav ilgi jāmeklē. Vēlētāju destruktīvā rīcība rodas priekšvēlēšanu agitācijas rezultātā. Un kas tad ir "priekšvēlēšanu aģitācija" - kāds tai ir sakars ar demokrātijas, kā tautas varas, realizāciju ? Atklāti runājot - "priekšvēlēšanu aģitācija" veic psiholoģisku diversiju, kura nepieciešama vēlētāju dezorientācijai - dzīvē radušos /objektīvo/ priekšstatu maiņai ! Un ar tautas varas realizāciju tai sakara nav ! Kā daudzu vēlētāju prātus īslaicīgi aptumšojoša kampaņa /politiska afēra/- tā būtu definējama arī tiesiski - kā "grupveida noziegums". Vēlētāju izvēli veicina tikai informācija par partiju politiskajiem uzskatiem un rīcības programu, bet ne "priekšvēlēšanu kampaņa", kuras ierobežojošais kritērijs ir naudas daudzums ! Analogas politiskās kampaņas /propagandas/ pirmsākumi meklējami jau vergturu varas norieta periodā un to mērķis bijis - zūdošās varas saglabāšana. Līdz mūsdienām šī politiskā afēra ir vizuāli pārveidota - "demokratizēta" un attīstīta, bet tās būtība arvien ir tā pati: - saglabāt "gudro kungu" un "dumjo kalpu" distancētās attiecības - materiālo interešu grupu varu pār visu sabiedrību. Un tāpēc - priekšvēlēšanu politiskās kampaņas finansējuma "griesti" ir jāpielīdzina "grīdai" un Latvijas valstij ir jāatsakās no šīm tumšajām vēstures paliekām uz visiem laikiem !
Iedomāsim situāciju: Saeima 1934.g. pirms K.Ulmaņa apvērsuma pieņēmusi grozījumus Satversmē par vēlētāju tiesībām ierosināt Saeimas atlaišanu (tādi pat kādi rītdien būs referendumā pēc LBAS ierosinājuma ). Kādu dziesmu šodien dziedātu "valdošie" un uz kādu referendumu vēlētāji dotos rīt? Būtu jauki, ja šodienas "Kas notiek Latvijā"debatēs šis jautājums paceltos.
Šodien Gundars Bērziņš ir laidis apgrozībā smago artilēriju - draudus par lata devalvāciju, ja referenduma rezultāts būs pozitīvs. Kā tad īsti ir, vai uz viņu šobrīd strādā šis pants: Par apzināti nepatiesu datu vai ziņu izplatīšanu mutvārdos, rakstveidā vai citādā veidā par Latvijas finanšu sistēmas stāvokli, varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām.
ieprēkšējos komentārus neesmu lasījis, bet mans viedoklis. Izlasot n-to politisko guru komentārus, nākas secināt, ka Saeimas kontroles mehānisms nefunkcionē. Pašreizējā Satversmes redakcijā to pildītu prezidents. Tāpēc būtu bijis lietderīgi uzaicināt uz šo diskusiju pašu ZATLERU un pajautāt, kur tad Jūs visu šo laiku bijāt? Nu un, ja zaudētu savu amatu neveiksmīga referenduma gadījumā, bet tā būtu tautas prezidenta cienīga rīcība. Un, jā, rīt balsošu par, ja jau pašreizējais kontroles mehānisms buksē un alternatīvas ir tikai dienas kārtībā!
Tas,kā agonizē Bērziņš un TP ir ievērības cienīgs pasākums! Par lata develvāciju mūs jau sen brīdināja kompetenti cilvēki jo pie šādas nodokļu politikas tas ir neizbēgami.Par to lasīju Latvijas Vēstnesī ~2gadus iepriekš. Tagad šis vecbiedrelis grib visas neizdarības uzvelt mums,itkā mēs pie tā būtu vainīgi! NĒ,Bērziņ,TP&CO pie tā būs vainīgi un nevajag mūs mēģināt iebiedēt. Tiem,kas vēl svārstās un domā,ka krievi tagad visu pārņems: paskatieties reitingus bez visiem referendumiem.Nākošajās (kārtājās)Saemas vēlēšanās viņi tur būs un ar pietiekami lielu pārsvaru,kur arī saimniekos 4gadus.Tas viss notiks,jo latvieši saka"kas no tā mainīsies""Nekr neiešu." Bez šī likuma mēs viņus ārā nedabūsim.Tas nozīmē,ka mēs šaujam 2zaķus-biezie,pārēdušies kakli būs pavadiņā un varam nogāzt to Saemu kura gribēs otru valsts valodu.
Būtu ļoti interesanti raidījumā dzirdēt, kāpēc visi tie, kuri šobrīd satraucas, ka grozījums paredz tik "mazu balsotāju skaitu", t.i., lēmums par Saeimas atlaišanu ir pieņemts, ja balsotāju skaits ir vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita un ja vairākums ir balsojis par likumprojekta pieņemšanu- nesatraucās 2003. gadā, kad tieši šāds kvorums tika paredzēts Satversmes 79.pantā attiecībā uz lēmuma pieņemšanu par iestāšanos Eiropas Savienībā. Vai tiešām iestāšanās ES ir mazāk nozīmīgs lēmums par kādas Saeimas varbūtēju atlaišanu? Ja skaits šķiet nesaprātīgi mazs, kādēļ tad toreiz latvju tiesību eksperti un deputāti tik sajūsmināti un naski šo Satversmes grozījumu pieņēma?
Loti vēlētos šī vakara raidījumā dzirdēt(nezinu,kas piedalīsies)atbildi uz jautājumu,vai tagad Gundars Bērziņš tiks saukts pie kriminālatbildības par kaitējumu Latvijas valstij,sakarā ar baumu izplatīšanu par lata devalvāciju? Kā tad nu tagad būs ar to vienu likumu visiem??? Liels paldies par Dombura raidījumiem!Vēlu viņam veiksmi arī turpmāk!
1/10 var ierosināt atlaist un no šā skaita tiks ņemts procents, kas noteiks vai tas notiek vai ne? tas sanāk - pietiks ar 5% iedzīvotāju - nieka 100 000? tur jau pietiek ar vienu pamatīgu tusiņu pludmalē - ar aģitācijas piegaršu un lieta darīta! zaudētājs vēlēšanās pēc pāris mēnešiem atkal varēs izmēģināt veiksmi!?!? tur jau gada laikā no referendumiem iztērētajiem līdzekļiem sanāk pieņemsim kādi 20 - 50milj. rupji ņemot, jo ik pa 2mēneši tiks atlaista un pieņemti vecie vēži jaunā kulītēs var jau būt, ka mani aprēķini ir galīgi garām, bet tas tamdēļ ka nav laika studēt kur un kā tiek sadalīts budžets
Gribētu uzdot jautājumu, ja tauta ar referendumu varēs atlaist saeimu,tad kāda nozīme vairs ir Saversmes pantiem, kuri neļauj rīkot referendumus par budžetu, nodokļiem, vai vēl citām lietām. Ja agrāk, pieņemot budžetu, arodbiedrības varēja tikai rīkot protestus, streikus, lai jaunajā budžetā būtu lielākas algas, jo referendumu par budžetu rīkot nevarēja, tad tagad kā budžeta tā pārējos gadījumos varēs rīkot referendumu par Saeimas atlaišanu. Kāda nozīme visam, kas rakstīts Satversmē, ka Saeima ir tiesīga darīt. Ja lēmums būs kaut cik nepatīkams tautai, tad sekos parakstu vākšana par Saeimas atlaišanu.Vai līdz ar to Satversme nebūs pilna ar tukšiem pantiem piepildīta pasaku grāmatu?
un vai tiešām - ierosināt atlaist un atlaist ir viens un tas pats? varbūt ierosināt atlaist var kādi procenti, bet atlaist pilnībā var manuprāt tas pats iedzīvotāju skaits kas ievēlējis... kautkā tā būtu tak loģiski! vai visā šajā burbulī es nesaprotu ne graša?! :)
Dombura kungs, Loskutova kungs, Endziņa kungs, Sipenices kundze - baigais tautas vairākums:) Domburs katrā savā raidijumā taisa tur aptaujas un tad lielās ka vairākums grib šo un to, bet tagad paši cenšas panākt lai visu noteiktu māzākums! 1/10 tie ir 200 tūkstoši, tad pietiks ar Daugavpili un vēl kādu pilsēteli lai atlaistu Saeimu???? Galīg garām! Kur tad te demokrātija ja mazākums diktēs noteikumus???? Cik ievēl tik arī var atlaist, tā vajadzēja!!!! Savādāk iznāk ka tie cilvēki kas piedalīsies saeimas vēlēšanās tiks pataisiti par klauniem, jo vienas neapmierinātas partijas elektorāts varēs ierosināt saeimas atlaišanu.....Sviests Dombur! Tak deļ savām ambīcijām nevar katreiz grozīt SATVERSMI! SIPENIECE VADI HUMORA RAIDIJUMUS UN NELIEN LIETĀS PAR KO TEV NAV SAJĒGAS UN NEUZTAISI SEVI PAR TAUTAS BALSI. ES PRET GROZĪJUMIEM KA 1/10 DAĻA (MAZĀKUMS) VAR PARALIZĒT VALSTI!
Būs kārtējais šovs Dombura gaumē, tik šoreiz spēlēsies ar satversmi. Kā bērnudārzā! Ceru vakarā dzirdēt "tautā mīlētā" žurnālista personīgo viedokli. Un nevis apkārtrunāšanu, bet konkrēti - vai tas cipars saeimas atlaišanai nav par mazu! Lai zinām kam prasīt atbildību, ja viss saies grīstē!
Vai koalīcija ļaus tautai tikt pie tiesībām atlaist Saeimu? 28.08.2008. Pozīcijas un opozīcijas kompromisa meklējumi un Valsts prezidenta loma
Ko prognozēja pirms referenduma un kas notiek tagad? 07.08.2008. Politiķi nesteidz pildīt pirms referenduma dotos solījumus grozīt Satversmi
Referenduma scenāriji: divi vai vairāki? 01.08.2008. Politiķi modelē pēc referenduma notikumu gaitu
Kā balsos tauta, ejot uz referendumu? 01.08.2008. Latvijā pazīstami cilvēki stāsta, kas nosaka viņu izvēli
Endziņš noraida „mazākuma diktatūras” iespējamību kā absurdu 01.08.2008. Endziņš skaidro ka grozījumi nav brāķis,bet Lībanes–Šķēles argumenti–neobjektīvi
Dalibnieki