Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 17.11.2024.
 
Ja 2.augustā vismaz 750 tūkstoši Latvijas pilsoņu piedalīsies referendumā par grozījumiem Satversmes 78. un 79.pantā un nobalsos ‘par’ to, lai turpmāk ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju būtu tiesības rosināt Saeimas atlaišanu, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) būs simtprocentīgi realizējusi savu likumdošanas iniciatīvas ideju, tādējādi pierādot, ka Latvijas pilsoņiem ir vēlēšanās iesaistīties sabiedriski politiskajā dzīvē, līdzdarboties savas valsts likumdošanas procesos un prasīt atbildību no ievēlētajiem politiķiem.
tavaBalss    16:45  |  28.07.2008.

Paud savu nostāju jautājumā par grozījumiem Satversmē - paraksties mājaslapā www.TavaBalss.lv 

guest  Ilmarmors  22:21  |  28.07.2008.

Mēs jau redzējām kā tautas viedokli ignorēja Abrenes jautājumā. Tik nelietīga valdošā kliķe vēl nav pieredzēta. Japāna var gaidīt Sahalīnas jautājumā 60 gadus un, iespējams, drīz ko sagaidīs no lāča, kamēr "mūsējie gudrgalvji" gatavi īslaicīga izdevīguma vārdā vienkārši izskaidrot un atdot pat vairāk to, ko mūsu īstenie varoņi izcīnīja no Ļeņina Padomijas. 

siravs  ottosiravs@gmail.com  08:03  |  29.07.2008.

Ceru, ka raidījumam ir skaidri mērķi. Es piedāvātu mērķi- uz referendumu ir jāiet visiem, kuri vēlas piedalīties savas valsts veidošanā. Šobrīd ir skaidri redzams, ka Latvieši pārvaldīt Valsti nespēj un to ir atdevuši dažu tikai uz savu labumu orientētu cilvēku rokās. Diemžēl šie cilvēki un viņu pārstāvji Saeimā ir pierādījuši,ka Valsts un Latvietība ir izmaināma pret dažiem miljoniem savā kabatā.Tas nebūt nenozīmē, ka pelnīt vēlme ir nosodāma, tomēr nosodāma ir nespēja pelnīt pašam strādājot un radot, nevis vienkārši iztirgojot Latvijas valsts un tautas vērtības. Šeit vietā ir jautājums par Latvijas valsts pamatteritorijas Alūksnes rajonā atdošana Krievijai. Būtu interesanti, ar kādām Jauniegūtajām teritorijām šajā gadījumā to pamatotu Satversmes tiesa. Balsot par vai pret Tautas tiesībām ierosināt Saeimas atlaišanu ir katra paša izlemšanai. Tāpat būtiski būtu uzsvērt, ka referendums ir par tautas tiesībām i e r o s i n ā t Saeimas atlaišanu. Ir radīts milzīgs daudzums tēmu, lai nojauktu sapratni par ļoti vienkāršo, bet būtisko referenduma ideju. Ceru, ka Domburs spēs panākt visiem saprotamu gaidāmā referenduma būtības skaidrojumu. Vēlu veiksmi. 

Arnis    08:54  |  29.07.2008.

Es šajā raidījumā ļoti gribētu dzirdēt atbildi uz jautājumu: "Ja jau LBAS sagatavotie grozījumi ir brāķis un par tiem balsot nevajadzētu, tad kāpēc ne valdība, ne Saeima, ne prezidents tā arī līdz šim nav sagatavojuši kvalitatīvu priekšlikumu šim referendumam?" 

siravs    09:21  |  29.07.2008.

To jau tikai vajag- sākt tagad diskutēt kas ir vai nav brāķis. Tautas tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu- to sauc par brāķi!!! Prezidents ar saviem ierosinājumiem šobrīd mēģina torpedēt minēto ideju,smudžina to un, protams, rūpējas par savas varas stiprināšanu. Vismaz daļēji viņa grupas izstrādēm var piekrist, bet laiks , kad tie tika radīti, liek apšaubīt to patiesos mērķus. Tāpēc, nez vai būs prātīgi tagad diskutēt par nelaikā un nevietā pasviestu glābšanas riņķi.Ja nu vienīgi par pasviedēja īstajiem nolūkiem. Ja nekļūdos, tad Saeima nav piedāvājusi neko , kā tikai lozungu par brāķi līdz ar noliedzot savu pēctecību 34. gada Saeimai. 

rex    09:55  |  29.07.2008.

Mūsu valsts pamatlikums – Satversme – nosaka, ka Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai, kas savu tiesību īstenošanu uzticējusi 100 tautas priekšstāvjiem – Saeimas deputātiem, pie tam 14. pants nosaka, ka „Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus”. Ko darīt, ja šie cilvēki – ne jau visi, bet daļa no tiem, dažādiem paņēmieniem Saeimā ieguvuši balsu vairākumu, rīkojoties nevis tautas, bet dažu ekonomisko grupējumu interesēs, ir zaudējuši sava darba devēja uzticību? Saprotams, ka šādi darbinieki ir jāatlaiž! To arī paredz Satversmes 13. pants, savukārt 48. pants nosaka, ka Saeimu var atlaist tikai tās darba devējs, tas ir – Latvijas tauta, paužot savu gribu tautas nobalsošanā jeb referendumā. Tomēr – šeit ir viens liels „bet”! Referendumu, saskaņā ar šo pašu pantu, tautas nobalsošanu drīkst ierosināt tikai valsts prezidents, pie tam, negatīva balsojuma rezultātā, no darba tiek atbrīvots pats ierosinātājs. Šādu absurdu situāciju ievēroja jau vairāki mūsu valsts pamatlicēji, un Satversmes Sapulces deputāts Jānis Purgals savā laikā atzīmēja, ka, „ja šīs tiesības [atlaist Saeimu] ir pašiem vēlētājiem, tad tā lieta ir skaidra: paši vēlētāji var piedalīties nobalsošanas ierosināšanā un nobalsošanā” . Pirmskara laikā Saeima pie šī jautājuma atgriezās vairākkārt. Tā, piemēram, 1927. gadā deputāts Kārlis Dišlers ierosināja veikt grozījumu Satversmē, nosakot, ka „Saeimas atlaišanu var ierosināt Valsts prezidents vai viena desmitā daļa vēlētāju” . Turpinoties diskusijām, 1934. gadā 4. Saeima otrajā lasījumā ar 81. balsi „par”, 5 „pret” un 2 deputātiem atturoties, atbalstīja šādu Satversmes 14. panta redakciju: „Viena desmitā daļa balsstiesīgo vēlētāju var ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Ja tautas nobalsošanā piedalās Satversmes 74. pantā paredzētais balsotāju skaits un vairāk nekā puse no nodotām balsīm ir par Saeimas atsaukšanu, tad Saeima uzskatāma par atlaistu un izsludināmas jaunas vēlēšanas, kurām jānotiek ne vēlāk kā divus mēnešus pēc tautas nobalsošanas. Vēlētāji nevar atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus” . Par nožēlu, šis projekts līdz trešajam lasījumam nenonāca – Saeimas darbu pārtrauca 15. maija apvērsums, kam sekoja smagie okupācijas gadi. Pēdējais brīdis ir pienācis, lai atjaunotajā Latvijas Republikā. tiktu turpināts valsts pārvaldes demokratizācijas process, ko iesāka mūsu priekšteči. Jāpieliek punkts dažu atsevišķo grupējumu, kas patvērušies zem politisko partiju nosaukumiem, patvaļai, visatļautības apziņai, tiesiskās demokrātijas pamatu graušanai. Par to – par demokrātisku, tiesisku valsti – es piedalīšos referendumā un aicinu to darīt visus, kam rūp tautas nākotne, jo šī tautas aptauja mums dos tiesības ne tikai ievēlēt savus pārstāvjus Saeimā, bet arī, ja tie būs zaudējuši mūsu uzticību, ierosināt viņu atsaukšanu, bet pēc tam – atlaist no darba kā jebkuru citu, saimnieka uzticību zaudējušu, darbinieku. 

muna    10:47  |  29.07.2008.

Nē,tas nav nekāds tautas revanšs un arī nekāda demokrātijas paraugstunda,jo, ja nepilnu 20 gadu laikā valsts ir izzagta, tauta ir padarīta par nabagākajām Eiropā, toties "uzradušies" 1000 miljonāri, kuri dāsni maksā tautas kalpiem par "pareizajiem" pieņemtajiem likumiem, tad par kādu demokrātiju vispār varam runāt? Un tautas revanšs būtu tikai tad, ja tautai tiktu dotas reālas tiesības atlaist saeimu, vai tās atsevišķus "tautas kalpus", bet nevis deklaratīva rakstura ieraksts par tautas tiesībām jebkādos "ruļļos". Tie, piedodiet, nav Dieva rakstīti, bet tos tāpat kādreiz ir rakstījuši cilvēki, un tikai. Mums jābūt vienotiem šoreiz, un jāaizmirst par savstarpējiem ķīviņiem, par nacionalitātēm, par neiecietību vienam pret otru, tas kungiem bija izdevīgi visus šos gadus: skaldīt un valdīt. Būsim vienoti, būsim gudri, reizi par visām reizēm demokrātiskā ceļā tad arī ņemsim to varu reāli savās rokās, lai deputāti visus četrus gadus strikti atceras, ka "Damokla zobens" karājas pāri viņu galvām. 

pauls    12:16  |  29.07.2008.

Gaidāmā raidījuma "Kas notiek Latvijā !" dalībnieki ! Lūdzu, parūpējieties par to, lai tiktu uzsvērts tieši piedalīšanās referendumā nozīmīgums mūsu valsts trauslās demokrātijas un pilsoniskās aktivitātes stiprināšanā. Par ko man ir ļoti skumji dzirdēt, ka lielākais vairums valsts amatpersonu (neskatoties pēc partijas piederības) rosina ignorēt referendumu. Tas ir absurds demokrātiskā sabiedrībā !!! Nākamais jautājums - vai esat "par" vai "pret" ir personīgais viedoklis, tur es atļautos vienīgi komentēt ar jautājumu - "Kāpēc līdz šādam referendumam tika nonākts ?" 

Roberts    12:18  |  29.07.2008.

Referenduma ir noteikti japiedalas,lai valdosas banditu koalicijas darboni beidzot saktu saprast,ka Latvijas valsts nav izveidota dazu banditisku grupinu pasu izdomatu vajadzibu apmierinasanai,bet gan,lai nodrosinatu visas latviesu tautas unparejo pilsonu attistibu un augsupeju,ka tas bija istas Latvijas laika,kad Latvijas valsts daudzos raditajos bija pirmaja vieta Eiropa,nevis ka tagad,kad mes visur esam pedeja vieta un nabadzigaka valsts. Ta nedriksts turpinaties - tie launpratigie un nespejigie valdosas koalicijas darboni ir jasauc pie atbildibas un jasanem likuma paredzetais sods. 

Roberts    12:22  |  29.07.2008.

PIEBILDE: pilnigi atbalstu 1934.gada maija jau divosasijumos pienemtos Satversmes grozijumus. 

pauls    12:26  |  29.07.2008.

Gaidāmā raidījuma "Kas notiek Latvijā !" dalībnieki ! Lūdzu, parūpējieties par to, lai tiktu uzsvērts tieši piedalīšanās referendumā nozīmīgums mūsu valsts trauslās demokrātijas un pilsoniskās aktivitātes stiprināšanā. Par ko man ir ļoti skumji dzirdēt, ka lielākais vairums valsts amatpersonu (neskatoties pēc partijas piederības) rosina ignorēt referendumu. Tas ir absurds demokrātiskā sabiedrībā !!! Nākamais jautājums - vai esat "par" vai "pret" ir personīgais viedoklis, tur es atļautos vienīgi komentēt ar jautājumu - "Kāpēc līdz šādam referendumam tika nonākts ?" 

Bambarbia    15:14  |  29.07.2008.

Kā var darba devējs(Tauta)nevarēt atlaist darba ņēmēju(Saemu)? Tādām tiesībām jābūt! 

neitro    07:12  |  30.07.2008.

Ir absurdi aicināt sabiedrību atteikties no savām tiesībām kontrolēt saeimu. Tad ejam tālāk un atceļam tiesības pārsūdzēt tiesas spriedumus, amatpersonu lēmumus, advokātu institūciju vispār (priekš kam tāds vajadzīgs?),jo jebkuram,kurš ticis kādā amatā, ir taisnība, un apšaubīt to ir noziegums pret valsti. Referenduma pretinieku argumenti runā pretī jebkādai loģikai, un tiem tikai viens mērķis - izgāzt referendumu. Prezidents ar saviem priekšlikumiem arī pilnīgi nevietā, to viņam vajadzēja darīt pēc referenduma, pašlaik viņš tikai veicina referenduma neizdošanos. Interesanti, kurš viņam to ir ieteicis? 

siravs    08:12  |  30.07.2008.

Labrīt. Manuprāt ļoti bīstamu pasākumu ir uzsācis premjers Godmaņa kungs. Viņš šobrīd protams ir autoritāte Latvijas iedzīvotājiem. Šorīt Latvijas radio viņš aģitēja- vai tas ir administratīvā resursa izmantošana politiskās partijas interesēs- par nepiedalīšanos, piesaucot cilvēkiem būt atbildīgiem par Saeimu, kā vienīgo stabilitātes un atbildības garantu. Mēs visi to tā gribētu un tikai priecātos, ka tas tā būtu. Kur tu biji Godmaņa kungs, šežot parlamentā, kad Saeimas uzticamība tika sagrauta. Manuprāt pats pie tā piedalījāties. Tāpēc ir amorāli šobrīd savu atbildību uzvelt tiem, kas tiešām cenšas pozitīvi ietekmēt situāciju un panākt Saeimas prognozējamību. Kā Godmaņa kungs pats izteicās šorīt- mēs esam ļoti strauji mainīgā vidē un tāpēc ir nepieņemams Godmaņa priekšlikums tautas vērtējumu izdarīt tikai vienu reizi četros gados. Kad būsim auzās, tad jau būsim auzās. Manuprāt ļoti nekorekti Godmaņa kungs manipulēja ar apgalvojumu, ka referenduma rezultātā esošā Saeima vairs nespēs pieņemt lēmumus- varbūt kādam ir iespēja pastāstīt Godmaņa kungam, ka referendums ir par tautas tiesībām ierosināt Saeimas atsaukšanu. 

alias    09:13  |  30.07.2008.

Šobrīd ir lieliski redzams, kurš politiskais spēks ir par pilsonisku sabiedrību un kurš pret. Pilsoniskā sabiedrībā jebkurš šīs valsts pilsonis atbild par pieņemtajiem politiskajiem lēmumiem un viņa pienākums ir piedalīties visās vēlēšanās, visos referendumos un balsot pēc savas izpratnes un pārliecības. Ja TP, LP un vēl kas tur aicina nepiedalīties referendumā, ar to faktiski šīs partijas publiski paziņo, ka ir pret pilsonisku sabiedrību un pret normālu demokrātiju. Ja šīs partijas ļaudis aicinātu iet uz referendumu un aicinātu balsot pret, tad būtu pavisam citādi. Bet šobrīd tas izskatās apmēram tā - ievēlējāt mūs, paši vainīgi. Nedomājiet, ka mūs tagad interesē tas, ko jūs domājat. Protams, būs daudz cilvēciņu, kas jau iepriekš ir nozombēti, kas paklausīsies Godmaņa demagoģiju un uz referendumu neies, jo Godmanis teica, ka nevajag iet. Bet izskatās, ka šoreiz būs arī daudz cilvēku, kas tiešām ies. Un tas jau būs solis pretī pilsoniskai sabiedrībai. 

Gunta Micāne  micane@inbox.lv  11:14  |  30.07.2008.

Kad mūsu paaudze izdzīvoja Atmodas notikumus,mūsu bērni un skolnieki nostājās mums blakām un atbalstīja mūs.Tagad uz cīņas takas par taisnīgumu,par latviskumu,par atbildību nostājušies mūsu bijušie skolnieki un mūsu pienākums ir viņus atbalstīt.Tāpēc - visi uz balsošanu sestdien! 

muna    11:18  |  30.07.2008.

Brīnums cik "sirsnīgi" satraucas prezidents par to, kas apmaksā referendumu un lūdz publicēt "sponsoru" sarakstu. Bet es savukārt lūdzu prezidenta kgu lai publicē saieta sarunu protokolu zoodārzā... Un cik "sirsnīgi norūpējies" ir kārtējo reizi premjers par to, ka tāds referendums nav vajadzīgs un baida mūs ar haosu. Jā, nu kārtība protams tautas un valsts apzagšanā, pensionāru bendēšanā ir ieviesta, to ir grūti noliegt. 

Guntis  guntis02@inbox.lv  12:29  |  30.07.2008.

Reizēm uz notikumiem, iespējamiem nākotnes scenārijiem ir vērts paraudzīties tā tīri teorētiski. Tas jau arī tiek darīts arī šī brīža aktualitātes sakarā, protams, bet savu redzējumu es vēl nebiju nekur nopublicējis, lūk, mans filozofiskais skatījums. Pret Saeimas atlaišanas ideju viens no galvenajiem argumentiem, ko politiķi izmanto aicinot tautu nesastrādāt ziepes ir politiskā haosa briesmas, kad nu tik mainīsim parlamentu, kad tas vairs neliekas pietiekami interesants. Man šķiet, ka pie katras politisko grupējumu formācijas tomēr kaut kas tiek uzlabots. Piemēram, kāds pieņem sabiedrības interesēm neatbilstošu lēmumu, nāk cits un tāpat rīkojas savu sponsoru un citu interešu grupu labā, tomēr izlabo iepriekšējo kļūdas. Lai arī populistiskos nolūkos, bet izlabo. Vismaz teorētiski tam tā vajadzētu būt. Praktiski tā notiek tikai tur, kur tiešām augstas amatpersonas mēdz mainīties. Arī pie mums viņas mainās, bet ne tā, ka kāds zaudē amatu, bet mainās vietām. Tas tādēļ, ka augstākā institūcija Saeima ir viena un tā pati. Ja tauta iegūs tiesības atlaist Saeimu, varbūt arī ziepes sastrādājušās amatpersonas sāks zaudēt darbus, jo uz spēles būs koalīcijas partiju likteņi un esmu pārliecināts, ka tas spēs uzlabot valsts kvalitāti. Citiem vārdiem, neviens negribēs, ka kāds nāk un labo viņa kļūdas. Vēl par pretargumentu tiek minēts, ka šobrīd ir svarīgi darbi darāmi un deputātu krēslu kāju zāģēšana var sagraut mūsu ievainoto ekonomiku. Man šķiet, ka visas valsts pastāvēšanas un ekonomikas pamats ir tas, cik lielā mērā tā darbojas iedzīvotāju interesēs. Man, no šīs televizora puses, neizskatās, ka tā notiktu. Te nu katrs var pats sev atrast piemērus (nebūtu pieklājīgi, ja komentārs būtu garāks par rakstu). Visiem ir skaidrs, ka te darbojas princips - kas atļauts Jupiteram, nav atļauts Marsam. Briesmas, politiķuprāt, rada arī šausmīgi mazais vēlētāju skaits, kam būtu tiesības izvēdināt politisko telpu. Manuprāt, skaitam ir jābūt tik lielam, cik liela ir pilsoniskā sabiedrība, proti, tie, kas vēlēšanās piedaloties balso pēc sirdsapziņas, nevis pēc partiju reitingiem. Līdz ar to, skaits varētu būt pat atbilstošs. Argumentam, ka visi ievēlēs un bariņš huligānu ņems un atlaidīs, es nepiekrītu, jo visiem vēlētājiem būs tiesības Saeimas atlaišanu arī noraidīt katrā tautas nobalsošanā par konkrētās Saeimas atlaišanu, ja vien Saeima pēkšņi nenobalsos par savu atlaišanos. Tikai vēl gribētos, lai arī pirms vēlēšanām ļaudis tiešām vērtētu politisko partiju rīcību vairāk, nekā reklāmas. 

aldo    12:41  |  30.07.2008.

Mani pārsteidza ziņa vakardien Latvijas Radio (LR), kad Semēvics (tā laikam sauc Radio priekšnieku) pateica, ka speciālam raidījumam par referendumu viņam neesot naudas. Dīvaini gan: visiem tiem – piedodiet! – pustukšajiem muldamraidīkļiem, kā, piemēram, "Monopolam" un Skujas-Bogustova sestdienas "cirkum", naudas pietiek. Ja vienu sestdienas rītu patiesi tiktu runāts par to, kas ir tai mirklī īsta aktualitāte, tad LR (arī Latvijas Republika) neizputētu. Paldies Dievam un Domburam, ka vismaz Latvijas Televīzijai nauda un vēlēšanās atradās. Nav prātam aptverams, ka ir kāds politiķis, kurš atļaujas paziņot: viņš uz referendumu neiešot. Vēl vairāk: aicināt uz to neiet vēlētājus. Šī nu reiz ir vienīgā iespēja apliecināt, ka Latvijā kaut kādas druskas no t. s. demokrātijas ir saglabājušās. (Lai raksturotu, ko es domāju par šīs valsts politisko režīmu, ar komentāru vien būtu par maz, tāpēc – lai nu paliek.) Ikvienam balsstiesīgajam ir vienkārši pienākums aiziet uz vēlēšanu iecirkni un pateikt savu "jā" vai savu "nē". Lūk, ja tad rezultāts būs par labu oranži svētulīgajai koalīcijai, – nu ko: iesim dibenā ar dziesmu un pārliecību! Vismaz cilvēki būs pierādījuši, kurā pusē ir spēks un "taisnība". VOX POPULI, VOX DEI! Vēl tikai vienu. Tā nu gan ir demagoģija, sakot, ka nedrīkst mazākums uzspiest savu viedokli vairākumam. Vai tad tagad ir citādi? Kurš grib teikt, ka esošās Saeimas vēlēšanu brāķis ir vairākuma balsojuma rezultāts? Šaubos. Un, ja arī tā, tas tik vien pierāda pretējo. Vienmēr vēsturē progresu un demokrātiju ir virzījis mazākums. Pārējie ir tikai piemeldējušies, lai pēc tam patiesos cīnītājus pastumtu maliņā. Mūsdienu Latvijas jaunāko laiku vēsture to ir pierādījusi par visiem 128 procentiem. Naudas vara lielu dara! Varbūt 2. augustā mēs tomēr pierādīsim, ka vara var piederēt tiem, kuri IR Latvija, nevis tiem, kuri to ir ciniski uzurpējuši. 

ina    15:09  |  30.07.2008.

Es netiksu balsot, lai ka gribetu!!!, jo esmu kategoriski par siem grozijumiem. Diemzel, gimenes apstaklu del tagad dzivoju Italija, bet LV valdiba visus sos neatkaribas gadus ta ari nav sakartojusi iespeju, lai ari arzmes esosajiem latviesiem, kuri nedzivo velesanu iecirkna pilseta, butu iespeja piedalities balsosana, jo tuvakais velesanu iecirknis, kurs ir Roma, vienigais pa visu IT, atrodas 700 km no manas dzivesvietas!! Ar skaudibu skatos, ka Itali balso savas velesanas no jebkuras pasaules malas, bez problemam un attiecigaja pilseta,nemerojot vairak ka padsmit km, bet LV valdibai tas ir pilnigi vienalga jau gadu desmitiem...neviens pat nav centies atrisinat so jautajumu..butu vismaz pamacijusies no jau saja zina attistitajam valstim, visu laiku tikai lasu visadas CVK tuksas atrunas un besakara vavulosanu, ka nav iespejams, ka tik loti sarezgiti, bet prieks kam vinji tur vispar sez jau 20 gadus, ja nespej garantet iespeju visiem pilsoniem balsot, ari tiem, kas neatrodas LV tai diena. 

Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: