Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 18.04.2024.
 

Referendums: tautas revanšs vai demokrātijas paraugstunda?

Satversmes grozījumi

28.07.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 194
Ja 2.augustā vismaz 750 tūkstoši Latvijas pilsoņu piedalīsies referendumā par grozījumiem Satversmes 78. un 79.pantā un nobalsos ‘par’ to, lai turpmāk ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju būtu tiesības rosināt Saeimas atlaišanu, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) būs simtprocentīgi realizējusi savu likumdošanas iniciatīvas ideju, tādējādi pierādot, ka Latvijas pilsoņiem ir vēlēšanās iesaistīties sabiedriski politiskajā dzīvē, līdzdarboties savas valsts likumdošanas procesos un prasīt atbildību no ievēlētajiem politiķiem.

 
Patiesībā gan šī referenduma izdošanās, gan neizdošanās pavērs jaunu lappusi pilsoniskās sabiedrības veidošanās procesos, jo pat ja nepietiks balsu, lai grozītu Satversmi, jau līdz referendumam noietais pilsoniskās aktivizēšanās ceļš vien liecina par nopietnām izmaiņām sabiedrības attieksmē pret politiku un tās ietekmēšanu, iezīmējot pāreju no vērotāju pozīcijām uz līdzdarbošanos arī starp vēlēšanu laika posmā.

Lai gan vasara ir sabiedriski politiskai aktivitātei visnotaļ nelabvēlīgs gadalaiks, šī referenduma atbalstītāji un noliedzēji jau vismaz nedēļu aktīvi pauž savas idejas, izmantojot mēdijus un veidojot domu biedru apvienības konkrētajam projektam. Tā tapusi biedrība „Par tautas tiesībām atlaist Saeimu!”, kurā apvienojušies referenduma atbalstītāji ne tikai no vairākiem Saeimā pārstāvētajiem labējiem spēkiem, bet arī ārpus Saeimas esošas sabiedriskas un politiskas organizācijas, savukārt, internetā pieejama arī mājas lapa www.tavabalss.lv, kurā ikviens var parakstīties par atbalstu referendumam.

Arī Valsts prezidents Valdis Zatlers attiecībā uz Satvesmes grozījumiem ir bijis visai aktīvs un šī gada martā ierosinājis izveidot Konstitucionālo tiesību komisiju, lai tā sagatavotu viedokli par Satversmes grozījumiem saistībā ar Saeimas priekšlaicīgu atlaišanu. Komisijas iesniegtajā atzinumā pausts uzskats, ka patlaban Satversmē paredzētās Valsts prezidenta tiesības ierosināt Saeimas atlaišanu ir neefektīvas, jo "konstitucionālo varas institūciju pilnvaras nav savstarpēji līdzsvarotas". Konstitucionālo tiesību komisija ierosina Satversmē gan noteikt tiesības tautai rosināt pirmstermiņa Saeimas atlaišanu, gan šajā ziņā būtiski papildināt Valsts prezidenta tiesības. Saeimas Juridiskā komisija par V.Zatlera iesniegtajiem grozījumiem Satversmē lemšot pēc referenduma.

Kā rīkoties Latvijas pilsoņiem? Vai 2.augustā iet balsot par grozījumiem Satversmē? Ja iet - kā balsot, un – kāpēc? Kāda ir to politiķu un vēlētāju argumentācija, kuri saka, ka šāda Satversmes grozīšana neko neatrisinās un galvenais iemesls pilsoņu un varas pretstāvēšanai ir gluži cits – ne Saeimas atlaišanas procesa vienkāršošana? Kādēļ tik daudzi sabiedrībā populāri cilvēki ir izvēlējušies paust atbalstu referendumam un aicina ikvienu pilsoni tajā piedalīties? Kādas sekas radīs referenduma izdošanās vai neizdošanās? Kādi ir politiķu secinājumi pirms referenduma un prognozes par referendumu?

„Kas notiek Latvijā?” speciālizlaidumā – referenduma priekšvakarā 1.augustā piedalīsies: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, Tautas partijas valdes priekšsēdētāja
Kristiāna Lībane – Šķēle, „Saskaņas centra” priekšsēdētājs un Saeimas frakcijas vadītājs Nils Ušakovs, partijas „Jaunais laiks” valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, TB/LNNK priekšsēdētājs Roberts Zīle, partijas „Pilsoniskā savienība”  valdes priekšsēdētāja Sandra Kalniete, partijas "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" līdzpriekšsēdētājs Juris Sokolovskis, organizācijas „Sabiedrība citai politikai dibinātājs un Saeimas
deputāts Aigars Štokenbergs, LSDSP priekšsēdētājs Jānis Dinevičs, Jēkabpils pilsētas mērs Leonīds Salcevičs (LPP/LC), Kandavas novada domes priekšsēdētājs Alfreds Ķieģelis (ZZS), sociologs Aigars Freimanis, biznesa augstskolas "Turība" Juridiskās fakultātes Publisko tiesību katedras vadītājs Aivars Endziņš, Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnese un Valsts prezidenta Konstitucionālo tiesību komisijas locekle Ineta Ziemele, Dziesmu svētku virsdiriģente Agita Ikauniece, Konservatīvo ideju biedrības pārstāvis, tēlnieks Gļebs Panteļējevs, aktieris Andris Bulis, uzņēmējs Jānis Brants.

 



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: