Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 17.11.2024.
 
Piens, piena cenas, to veidošanās no piena izslaukšanas brīža līdz pat pārtikas veikala plauktam, ražošanas un pārstrādes efektivitāte. Reālā piena cena Latvijas veikalos kopš pagājušā gada pieaugusi par 50%, apsteidzot pat inflācijas tempus. Šie jēdzieni un no tiem izrietoši secinājumi dažādās kombinācijās vismaz pusgadu ilgā laika posmā tiek virknēti mediju diskusijās un lauksaimniekus pārstāvošu organizāciju paziņojumos līdz pat nepārprotamiem secinājumiem par to, ka Latvijas lauksaimniecība atkal nonākusi kritiskā stāvoklī.
1-20 ; 21-40 ; 41-55 ;
Jūlis  aldozo@navigator.lv  21:29  |  20.05.2008.

Manas domas ir, ka patreizējā piena krīze ir radusies tirgotāju un pārstrādātāju monopoldarbības rezultatā, cenšoties iegūt maksimālu peļņu, nerēķinoties ar iedzīvotāju pirktspēju. Pieprasījums pēc piena produktiem ir krasi krities augstās cenas un zemās kvalitātes dēļ. Mēs ejam pa trešās pasaules ceļu, kur ražotāji un tirgotāji rēķinās tikai ar turīgo pircēju pieprasījumu. Tas ir plašu tautas masu fiziskās un intelektuālās degradācijas ceļš, kad bērniem ir attīstības traucējumi no bada un zems intelekts līdzekļu trūkuma dēļ priekš izglītības. Šis process var būt neatgriezenisks, bez iejaukšanās no ārienes tam nav gala. 

Pans Leksis    22:13  |  20.05.2008.

žēl ka meža tēmu atstāja novārtā :( 

Fredis    22:41  |  20.05.2008.

Piens , maize ir pirmās nepieciešamības preces . Valdībai ir jāatbild par iedzīvotāju labklājību , jāietekmē tirgotāju un pārstrādātāju vēlme nenormāli nopelnīt uz tā rēķina. Pirmās nepieciešamības precēm jāuzliek fiksēts uzcenojums nevis procentuāls . Viss , kas tiek aprēķināts % , ir izdevīgs tirgotājiem ,jo dārgāk iepērk , jo vairāk var nopelnīt , vieglāk muļķot tautu ar dažādām atrunām. Ļoti gribētu redzēt konkrētus skaitļus , kas kur kā izmaksā . 

Janis    08:04  |  21.05.2008.

Balsoju, ka vainiga valdības politika - jo nozari vairāk regule, jo tas produkts ir dargāks. Un vissliktāk ir, ja ražotājam aizliedz uzriktēt savu outlet'u (mobilo). Un nav ko vainot tirgus dalībnieku alkatību - tiem pēc definīcijas visi līdzekļi labi, lai pagrābtos naudu, kas guļ zemē. 

Guntars  spiidi@one.lv  10:36  |  21.05.2008.

Ja šodien ūdens (minerālūdens un cits pietuvināts ūdenim dzēriens) ir jau dārgāks nekā piens, kura izslaukšana (iegūšana) un pārstrādāšana prasa daudz lielāku darbu un atbildību, tad var spriest, ka kaut kas šai piena nozarē nav kārtībā. Bet visdrīzāk valdības līmenī, jo viņi jau nezina kādas ir izmaksas, cik daudz 1 l maksā piena piensaimniekiem, par cik tas sadārdzinās veikalos utt. 

pārtikas tehnolo    10:54  |  21.05.2008.

Katrā rajonā pie lielākajiem piena ražotājiem veidot mazus piena pārstrādes cehus un likvidēt monopolstāvokli.Cenu veido arī lielās transporta izmaksas. 

Viesturs    11:06  |  21.05.2008.

Atceros, ka reiz bija informācija par kādu čehu siera ražotāju, kas bija atradis veidu kā apiet vietējās un Es birokrātijas prasības: savu unikālo sieru pārdeva marķējot kā suņu barību ! Ja uz cigarešu paciņam vai zāļu pamācibām ir dazādi bridinājumi par iespēajmām kaitīgām sekām, kāpēc to nevarētu attiecināt uz izlejamo pienu uzrakstot, nepasterizēts, lietot tikai novārītu, var izraisīt caureju u.t.l. 

Viesturs    11:58  |  21.05.2008.

Atceros, ka reiz bija informācija par kādu čehu siera ražotāju, kas bija atradis veidu kā apiet vietējās un Es birokrātijas prasības: savu unikālo sieru pārdeva marķējot kā suņu barību ! Ja uz cigarešu paciņam vai zāļu pamācibām ir dazādi bridinājumi par iespēajmām kaitīgām sekām, kāpēc to nevarētu attiecināt uz izlejamo pienu uzrakstot, nepasterizēts, lietot tikai novārītu, var izraisīt caureju u.t.l. 

Jānis  jankapat@inbox.lv  14:57  |  21.05.2008.

Nu pirmais un ceturtais varinats aptaujā ir viens un tas pats, jo tieši ZZS elektorāta uzturēšanas programma ir veicinājusi to, ka Latvijā līdz šim ir tiak daudz mazo saimniecību, kuras skatās mutē Rozem. 

vienalga    15:42  |  21.05.2008.

Man personīgi ir absolūti vienalga ko stāsta Roze vai jebkurš cits no tā bara, viņi labāk vispār neko nerunātu- vismaz nekaitinātu cilvēkus. Es tikai redzu, ka pēc kaimiņu saražotā piena brauc leišu mašīnas(Rīgas rajons). Tātad nez kāpēc iznāk tā, ka viņiem ir izdevīgi atbraukt pakaļ pienam, aizvest uz Leitiju, pārstrādāt, atvest atpakaļ pie mums un pārdot par tādu pašu, ja ne vēl zemāku cenu! Vai tā Lietuva ir kaut kur uz Marsa, ka nevar painteresēties, kā to var dabūt gatavu KO, AUNI?! Un nav ko bubināt par kaut kādu neefektivitāti, tie neefektīvie jau sen ir izmiruši. Drīzāk gribētos dzirdēt to cilvēku uzvārdus kuri ir politiski, saimnieciski, vai morāli atbildīgi par lauksaimniecības metodisku sagraušanu, diemžēl citādi to nevar nosaukt. KUR IR UN KĀ IZPAUŽAS TĀ NOLĀDĒTĀ ATBILDĪBA, KO?!?! 

El Geta    15:46  |  21.05.2008.

Jāni lūdzu pajautā Rozem kā viņš izjūt savu politisko atbildību un vai viņš atkāpsies tikai tad, ka tāda Zemkopības ministrija vairs nebūs vajadzīga, jo vienkārši neeksistēs Latvijā nekāda zemkopība... 

El Geta    15:51  |  21.05.2008.

Vēl interesanti, kāpēc lielie ražotāji maksā zemniekiem mazāku piena iepirkuma cenu, bet veikalā nekas nemainās?? Hmm Un vai tiešām cenu jācenšās samazināt uz zemnieku rēķina? Vai tad ražotāji un veikalnieki mirst badā un dzīvo uz bankrota robežas nespējot uz sava reķina nomest pienam pāris santīmus??? p.s. nesen biju vācija un arī lietuvā un igaunijā - visur piens bija lētāks- Kāpēc?? Vai tur zemnieki strādā par velti?? Vai varbūt ražotāji un tirgotāji strādā bez peļņas?? Vai arī to valstu tirgu neietekmē pasaules piena tirgus?? 

Andris    16:54  |  21.05.2008.

Pirmās nepieciešamības pārtikas preces (maizi, maizes izstrādājumus, pienu, piena produktus u.c.) valdībai nevajadzētu aplikt ar PVN. Mūsu valstī ir viens no augstākajiem PVN šīm precēm ES. Nevajadzētu mūsu produkcijas pārstrādātājiem un tirgotājiem būt tik alkatīgiem peļņā, kas pašlaik zemniekus ir novedusi pie bankrota. Tāds iznākums jau bija gaidāms. Siers ir palicis 2-3 reizes dārgāks, citi piena izstrādājumi 1,5-2 reizes dārgāki. Cilvēki vairs nepērk tik dārgu preci (starp citu to lētāk var nopirkt tepat kaimiņos un citās ES valstīs) un tā guļ plauktos, paliek nekvalitatīva (tā tas ir ar sieru, pat to, ko pārdod Rīgas tirgū). Jābūt ir kādai peļņas ierobežošanas kontrolei. Šai gadījumā tie "grābēji" ir ieveduši strupceļā zemniekus. Analogiskus piemērus var redzēt viesnīcu servisā, kas samazina ceļotgribētāju vēlmi apmeklēt šo dārgo valsti. Pakalpojumu cenām jāatbilst iedzīvotāju pirktspējai, acīmredzot, liels daudzums no mūsu uzņēmējiem vairs nezin kādas mūsu valstī ir algas un pensijas, jo pašu ienākumi ir (bija) milzīgi. 

Valdis    17:36  |  21.05.2008.

Izskatās ka šobrīd zemniekiem neiet nemaz slikti, to var spriest pēc tā, ka nekādas reālas protesta akcijas nenotiek - nav ne bloķētu automaģistrāļu, ne piena liešanas zemē kādu mēnesi vai divus - tikai tukša pļāpāšana un kamēr tā turpināsies, nekas arī nemainīsis. 

Valdis    17:38  |  21.05.2008.

Izskatās ka šobrīd zemniekiem neiet nemaz slikti, to var spriest pēc tā, ka nekādas reālas protesta akcijas nenotiek - nav ne bloķētu automaģistrāļu, ne piena liešanas zemē kādu mēnesi vai divus - tikai tukša pļāpāšana un kamēr tā turpināsies, nekas arī nemainīsis. 

Reinis  b.reinis@inbox.lv  18:27  |  21.05.2008.

Esmu zemnieku saimniecības īpašnieks jau no pirmajiem ,,Breša,, gadiem, kad saimniekošanas cerības bija ļoti labas. Td sekoja ,,Godmaņa,, gadi un viss kas vēl bija laukos labs un saglābājams tika ar viņa valdības gādību iznīcināts. Tagad notiek tas pats. Viss kas būtu vajadzīgs lauku cilvēkam, tiek pārdots un likvidēts. Netaisos uzskaitīt visus pārstrādes uzņēmumus, bet derētu Godmanim pajautāt: (Vai viņš kārtējo reizi atkal rubinot savu degunu un tā varbūtējo saturu smērējot savā bārdā, vai aiz aiss ) atbildēs, neskatoties mākoņos varētu arī kādreiz kā premjers izteikties ko konkrēti, bet nevis parsavu neinformētību, vai vispār it kā nebūs lietas kursā par notiekošo valstī. Sakarārā ar piensaimniecību, gribētu arī uzzināt kas notiek ar bijušo lielāko piena pārstrādes uzņēmumu kurzemē ,,Kurzemes Piens,, un viņa valdes priekšēdētāju Soldovera kunga tiesas tiesvedību, kurš vēl līdz šim nav norēķinājies ar saviem piena piegātājiem un īpašuma izsaimniekošanu. Par ZM Rozi: Lietderīgi būtu viņa darbības rīcību nodot prokuratūrai un Valst drošības iestādēm, lai izvērtētu, vai viņa darbībai nav krimināla atbildība saistībā ar lauksaimniecību, tās nozaru likvidēšanu un produkcijas primāro ražotāju apzinātu novešanai līdz pašreizējai krīzei, uzņēmēju labā? 

piens    19:44  |  21.05.2008.

Mulkigi ir apgalvot ka zemnieki strada neefektivi, ja vel neefektivak savu darbuveic ZM, jo kautvai tas pats tiesas tirdzniecibas kvotas, kas ir smiekligi zemas 7000t, tas butu, reizi diena ar spainiti aizskriet lidz tirgum. Skaidrs, ka vainigs ir posms kur veidojas vislielaka cenas starpiba, starp iepirkumu un cenu tirdznieciba. Un ja Zm to nespej sakartot, tad no tadas Zm nav nekadas jegas. 

no laukiem    19:44  |  21.05.2008.

Manuprāt lauksaimniecības attīstības politika Latvijā ir aizgājusi sviestā no pašiem pirmssākumiem, jo kungi no Ls ministrijas pirmie privatizēja visus pārstrādes uzņēmumus (ar Šķēli un Kalvīti priekšgalā).Es ļoti labi atceros kā laucinieki nevarēja nodot cūkas un liellopus pārstrādei. Tātad ja paši ražotāji nevarēs realizēt savu produkciju bez starpniekiem, tad piens būs vienmēr nerentabls un nesīs zaudējumus.Bet vilciens ir aizgājis. 

pilnpiens    20:29  |  21.05.2008.

vel pirms iestaajaamies Eiropas Savieniibaa, 100 gudraas galvas taa cildinaaja Irijas piemeeru, tipa maza valsts bet cik attiistiita lauksaimnieciiba, Latvijai buus ziedu laiki, lauksaimnieciiba plauks un zels. Laikam tas Irijas faktors taa ietekmeeja laudis, ka efekts ir neaprakstaams. Rozes kungs, cik veel lielaam tautas masaam ir jaizbrauc no Latvijas laukiem, lai jums pielektu, ka nevajag aiznemt vietu kur nespejat un negribat neko izdariit. Puse Latgales ir Irijaa, tapec ka lauksaimniecibai ir vaaks pie mums un tas iespeejams ir Juusu nopelns. Un kur velns ir skatiijusies visi lidzsinejie premjeri - vai tad nav skaidrs, ka taa sen jau iespeejams vairs nav zalo un ZEMNIEKU savieniiba. Un tagad uzminiet, vai vareetu buut taa, ka pirms sis valdiibas izveidosanas (tas bija ne tik sen) kaadam kungam bija jauka pastaiga pa kaadu skaistu kurzemes pilseetu, liidzi pat fotoaparaats bija panemts, liidz vinja beidzaas kopaa ar veel kaadu kungu kafejniicaa uz vienas no galvenajamm ielaam, bet mazliet prom no aciim. Vai vareeja buut runaatas valstiskas lietas un iespeejamie kaadas valsts nozares attistiibas scenariji? vai vareeja buut taa ka skiroties otrs kungs izneema veselu kaudzi dazaadu davanu maisu no sava VOLVO XC90 un nodeva kungam ar fotoaparaatu??? vai vareeja buut taa ka kaads zina kas ir sie kungi, par ko tika runaats un ka deklaraacijaa so davanu nav. bet ne jau daavanas ir galvenais, svariigi ir zinaat kaadaa valstii mees dziivojam, bet to mes laikam neuzzinaasim nekad... 

anonīms    20:37  |  21.05.2008.

Pajautājiet, lūdzu, kad Roze atkāpsies un kad beidzot ierēdniecība sāks strādāt? 



1-20 ; 21-40 ; 41-55 ;
Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: