Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Gudeles demisija un citas Latvijas politiskās tradīcijas

Valsts attīstība

22.04.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 26
Īpašu uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās Inas Gudeles ar dažādām versijām apvītā demisija, īpaši – kontekstā ar aprīļa sākumā Saeimā noraidīto neuzticības izteikšanu Aināram Šleseram, radījusi plašu rezonansi par politiķu atbildību. Neuzticības izteikšanas vai demisiju versijas pēdējā laikā saistās arī ar citām dažāda ranga amatpersonām – Jūrmalas mēru, KNAB priekšnieku, Rīgas domes politiķiem.

Tiesa gan – Latvijas politiskajā apritē vārdu salikums un jēdziens politiskā atbildība vairākumā gadījumu ticis traktēts līdzvērtīgi nu jau bijušā un ar skandālu aizgājušā politiķa Induļa Emša redzējumam par to, ka „politiskā atbildība ir kā bikšu gumija – to katrs izstiepj, cik garu grib, bet neviens nevar izmērīt.” Pieredze liecina, ka Latvijas politikā joprojām nav vienota politiskās, morālās un ētiskās atbildības standarta, kas bezierunu kārtā liktu politiķiem atkāpties situācijās, kas attīstītās demokrātijās neprasītu pat komentārus un neradītu jautājumus no sērijas – atkāpties vai turpināt strādāt, lai novērstu trūkumus. Šis arguments nu kļuvis par vispopulārāko atbildi sabiedrībai, ja jāaizstāvas pret demisijas pieprasījumiem un politisko oponentu uzbrukumiem.

Par politiskās atbildības un brieduma paraugu nereti tiek minētas Skandināvijas valstis, lai gan arī pie mūsu ziemeļu kaimiņiem igauņiem politiskās tradīcijas veidojušās no Latvijas visai atšķirīgā virzienā. Vēl pirms sešiem gadiem, jūtot politisko atbildību par finanšu skandālu valsts Kultūrkapitāla fondā, kad atklājās, ka tā direktors no fonda izkrāpis un azartspēlēs nospēlējis 8 miljonus kronu, no amata atkāpās tā laika Igaunijas kultūras ministre Signe Kivi, kura bija viena no populārākajām tā laika politiķēm valstī. Tiesa – arī Latvijā bijuši atsevišķi bezierunu demisijas gadījumi, kad politiķi atkāpušies, negaidot oficiālu pieprasījumu to darīt (piem., Ģ.Kristovskis, D.Turlais, E.Jaunups), lai gan būtu visai neiespējami atspēkot palikšanu valdībā vai parlamentā situācijā, kad bijuši cilvēku upuri vai masveida bēgšana no ieslodzījuma vietas.

Kādas ir Latvijas politiķu atkāpšanās tradīcijas un mērauklas, kādām tām būtu jābūt? Darba rezultāti, atbildība par paša vai padoto pārkāpumiem, politiskās spēles – kas ir pamatā politiķu amata zaudēšanai vai ne par ko nezaudēšanai? Tas būs šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu temats.

Raidījumā piedalīsies demisionējusī e-lietu ministre un bijusī ZZS biedre Ina Gudele, Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC), Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Aleksejs Loskutovs, zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS), iekšlietu ministrs Mareks Segliņš (TP), partijas "Jaunais laiks" valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa, apvienības "Saskaņas centrs" valdes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kā arī politologi Ojārs Skudra (LU Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors), Ivars Ījabs (LU Sociālo zinātņu fakultātes lektors) un Ilze Ostrovska (Baltijas Starptautiskās akadēmijas asociētā profesore).



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: