Šeit pieejamas mediju publikācijas vai to fragmenti, kas saistīti ar „Kas notiek Latvijā?” raidījumu vai tā vadītāju 17.04.2021.
 

Bijušais Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) priekšsēdētājs Juris Bojārs apstiprina sadarbības līguma parakstīšanu ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu (\"Latvijai un Ventspilij\") 1999.gadā.

"Jā, es esmu parakstījis," ceturtdien Latvijas Televīzijas raidījumā "100.pants" sacīja Bojārs, piezīmējot, ka parakstītāju vidū bijis arī toreizējais LSDSP Saeimas frakcijas vadītājs Egils Baldzēns, "lai gan viņš tagad liedzas".

"Es pirms Lieldienām biju prokuratūrā nopratināšanā saistībā ar visu to Lemberga lietu.. Prokuratūrā man jautāja, vai es neesmu parakstījis. Protams, es kā likumpaklausīgs cilvēks pateicu, ka es to esmu parakstījis," norādīja bijušais LSDSP līderis.

Viņš norādīja, ka līguma parakstīšanas laikā sociāldemokrātiem nebija citas izvēles. "Mums bija vajadzīgs sabiedrotais, un spēcīgs sabiedrotais šajā politiskajā frontē," sacīja Bojārs.

Viņš nepiekrita Valsts prezidentes vērtējumam, ka partija, parakstot šo līgumu, pārdevusies. "Bija vienošanās, nevis mūsu nopirkšana.. To apstiprina sekojošas tēzes - nevienai no pusēm nav tiesību diktēt otrai pusei kādu darbību veikšanu vai izdarīt citu kādu spiedienu," viņš sacīja.

Bojārs nevarēja pateikt precīzu saņemtās naudas summu, taču norādīja, ka visa no ventspilniekiem līguma ietvaros saņemtā nauda ir uzrādīta partijas grāmatvedībā un iztērēta vēlēšanu kampaņā. "Nauda bija viņu lieta, bet zināmu darbiņu izdarīšana bija mūsu lieta," viņš atzina, tomēr atzīmējot - "tā nav, ka mums kaut kas noteikti ir jāizdara par naudu".

Skaidrojot, kāpēc līgums bijis konfidenciāls, Bojārs norādīja, ka "tikai muļķi" stāsta visu, ko dara partija. "Ja jūs visu uzreiz visai pasaulei izstāstīsiet, ko jūs darāt, kādu politiku jūs īstenojat, to izmantos vienīgi jūsu politiskie pretinieki," noteica Bojārs.

Viņš nevarēja pateikt, pēc kura iniciatīvas vienošanās noslēgta, taču atzina, ka ilgstoši pazinis Lembergu un varējis ar Ventspils mēru runāt par dažādiem jautājumiem.

Bijušais Saeimas deputāts un Rīgas mērs Gundars Bojārs aģentūrai BNS sacīja, ka līgums ir bijis, taču viņš neatceras dokumenta parakstītājus un citas detaļas.

"Es atceros, ka kaut kāds līgums bija. Patiesībā viņš tika pietiekoši plaši apspriests, neatceros tieši kur - Saeimas frakcijā vai citur," sacīja Gundars Bojārs.

Viņš nevarēja pateikt, kas bija līguma slēdzēji no LSDSP un "V puses", taču atzina, ka "kaut kāds sakars ar Ventspili tam dokumentam bija," sacīja Bojārs juniors. "Es nebiju partijas vadībā tajā laikā," viņš sacīja.

Gundars Bojārs apšauba neoficiāli izskanējušo informāciju, ka viņš ir viens no līguma parakstītājiem, taču norāda, ka šajā dokumentā nesaskata "neko tādu" un "būtu parakstījies zem viņa droši". Viņš gan atzina, ka šobrīd partiju finansēšanas likums šādas vienošanās neatļauj.

Bijušais sociāldemokrāts neesot piedalījies dokumenta sastādīšanā. "Neatceros ne vizuāli kā viņš izskatījās, ne kas viņu parakstīja," apgalvoja Gundars Bojārs.

Savukārt sociāldemokrātu frakcijas vadītājs 7.Saeimā Baldzēns aģentūrai BNS sacīja, ka neatceras, vai šādu dokumentu ir parakstījis, taču pieļāva, ka līgums ir noslēgts, jo šādas sarunas notikušas.

Viņš norādīja, ka 90-95% līguma satura atbilst sociāldemokrātu programmai, savukārt sociāldemokrātu vēsās attiecības ar Tautas partiju nav bijušas noslēpums. "Tautas partija mums tajā laikā bija oponents numur viens un ienaidnieks numur viens, un tas visiem bija zināms," sacīja Baldzēns.

Viņš arī nesaskata problēmas, ka līgums bijis konfidenciāls. Ja tas būtu publiskots, sociāldemokrātiem nebūtu iespēju sarunāties ne ar vienu un meklēt kompromisus, norādīja Baldzēns.

Savukārt partiju sponsorēšanu viņš uzskata par "pilnīgi normālu lietu".

Baldzēns arī atzīmēja - ja arī šāda vienošanās ir bijusi, sociāldemokrāti to ir vairākas reizes "rupji pārkāpuši", tostarp, vienojoties ar Tautas partiju par Vairas Vīķes - Freibergas ievēlēšanu Valsts prezidenta amatā.

Jau vēstīts, ka raidījumā "Kas notiek Latvijā?" trešdien Domburs publiskoja "Vienošanos par savstarpēju sadarbību". Vienošanās noslēgta starp personām, kas "pārstāv Latvijas politiskus un ekonomiskus spēkus". No dokumenta kopijas var noprast, ka tas noslēgts pirms 7.Saeimas darba sākuma 1998.gadā. Pašā līgumā gan visi datumi un abu pušu personības ir aizkrāsotas.

Ziņots arī, ka prokuratūra lūgs žurnālistam informāciju par trešdien publiskoto sadarbības līgumu starp politiķiem un uzņēmējiem.

Viena no pusēm tiek dēvēta par "V pusi", un atklāts, ka tā apņemas neievietot laikrakstā NRA un citos "V puses" kontrolētajos medijos informāciju, kas vērsta pret līguma slēdzējiem - "S".

Dokuments ietver vienošanos starp pusēm par finansējumu, masu informācijas līdzekļu kontroli un saistībām lēmumu pieņemšanas un ekonomisko aktivitāšu jomā, kā arī savstarpējas konsultācijas par dažādiem jautājumiem.

Vienošanās punktos ietverti gan noteikumi, kādam jābūt valdības sastāvam, gan privatizācijas procesam. Norādīts, ka politiķiem, kas slēguši līgumu, jāvērš sava darbība uz Tautas partijas politikas atmaskošanu, taču "rīkojoties korekti, argumentēti un bez tukša populisma".

Dokumenta saturs liecina, ka vienošanās noslēgta 7.Saeimas laikā deviņdesmito gadu beigās un viens no punktiem paredz esošās valdības gāšanu. Publiskotajā dokumentā gan ir dzēsti atsevišķi punkti, pušu nosaukumi un paraksti, datums un finansējuma summas.Komentāri:     

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: