Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.05.2024.
 

Zelmenis: Parādiet man gaismu tuneļa galā!

Nodokļu politika, VID video_f

22.10.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Lai nodrošinātu nākamā gada budžetā papildus nodokļu ieņēmumus, politiķi primāri strādā pie maksājumu paaugstināšanas – ar likmju pacelšanu, atvieglojumu samazināšanu, bāžu paplašināšanu. Šis brīdis gan ir tieši piemērots tam, lai meklētu iespējas palielināt iedzīvotāju nodokļu maksāšanas motivāciju un disciplīnu, jo ekonomikas krituma laikā tradicionāli pieaug ēnu ekonomikas īpatsvars, ko jācenšas mazināt, turklāt krīze ir parocīgs laiks sistēmiskām izmaiņām. 21.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki sprieda par nodokļu (ne)maksāšanu Latvijā, pievēršoties gan „20 gados sastrādātajam”, gan atklātībai, gan morālajam klimatam, gan nodokļu administrēšanai.

Zvērinātu advokātu biroja „BDO Zelmenis & Liberte” partneris Jānis Zelmenis aizrādīja, ka mums nav skaidra mērķa, ko gribam, un pamatmērķim, runājot par konkrētām nodokļu izmaiņām, būtu jābūt – kas izvilks ekonomiku no krīzes? Raksturojis pasaulē sastopamos trīs modeļus ar nodokļu sloga un sociālā nodrošinājuma līmeni valstī, J.Zelmenis ieteica atbildīgajām personām strādāt pie tā, lai cilvēkus motivētu maksāt nodokļus, viņiem skaidrotu un parādītu, kas ar iekasēto naudu tiks darīts. J.Zelmenis gan ieteica „lēnāk pār tiltu” taktiku, meklējot risinājumus, kā revanšēties par pagātni, kad daļa iedzīvotāju pelnīja ļoti daudz, bet nodokļos nemaksāja neko. Viņš norādīja uz tādu pasākumu nepieciešamību kā referendums vai vēlēšanas.

Nodokļu konsultantu asociācijas valdes priekšsēdētājs Ainis Dābols piedāvāja konkrētus šobrīd veicamus darbus – sabiedrībai atklāt gan likumprojektus, kas skar jaunos nodokļus, gan Valsts ieņēmumu dienesta (VID) jauno struktūru. Pašas iestādes ģenerāldirektors Dzintars Jakāns gan nepievērsās nodokļu administrēšanas sistēmas caurumu meklēšanai un efektivitātes uzlabošanas jautājumiem – tieši otrādi, viņš novērtēja Latvijas nodokļu administrēšanas līmeni kā ļoti labu Eiropas Savienības ietvarā.

Līdzīgus nodokļu nemaksāšanas iemeslus redzēja zvērinātu revidentu sabiedrības „Rodl & Partner” direktors un „Sabiedrības citai politikai” valdes priekšsēdētāja vietnieks Egons Liepiņš un „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis. Ja E.Liepiņš runāja par ticību valsts varai, bez kuras palielināšanās problēmas nevarēs novērst, tad Ģ.V.Kristovskis ņēmās skaidrot, kā Latvijas politiķi ar savām uzņēmējdarbības un citām interesēm grauj „morālo klimatu”, kā dēļ pilsoņi mazāk pilda pienākumu samaksāt nodokļus. Viņš gan neakcentēja to, ka arī pats iepriekšējos gados ir bijis politiskās vides loceklis, ne arī piedāvāja konkrētus, strauji īstenojamus soļus, lai šo morālo klimatu paaugstinātu.


Video: Jānis Zelmenis, Dzintars Jakāns, Ģirts Valdis Kristovskis, Ainis Dābols un Egons Liepiņš par nodokļu (ne)maksāšanu un to ietekmējošajiem faktoriem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 21.10.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: