Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 22.05.2024.
 

0,1% NĪN likme – labs kompromiss vai atkāpšanās no loģikas?

Nodokļu politika, VID video_f

22.10.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 1
Šodien valdība ārkārtas sēdē starp citiem ar 2010.gada budžetu saistītiem jautājumiem paredzējusi lemt arī par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) izmaiņām. Nedēļas sākumā koalīcijas partijas vienojās, ka NĪN dzīvojamām platībām turpmāk varētu būt 0,1% no īpašuma kadastrālās vērtības, taču politiķu teiktais 21.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” atklāja to, ka vairums koalīcijas partneru joprojām vēlas ieviest progresīvu likmi un par vienošanos nav „laimīgi”. Turklāt domstarpības izraisījās arī par to, vai šobrīd domāt par progresīvas likmes ieviešanu ir vai nav par vēlu administrēšanas sarežģījumu dēļ.

Atbalstu progresīvas NĪN likmes ieviešanai debatēs pauda gan finanšu ministrs Einars Repše („Jaunais laiks”), gan „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis, gan „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK valdes priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš. E.Repše atklāja, ka par 0,1% likmes vienošanos nav laimīgs, un atzina, ka politiskā kompromisa dēļ notiek atkāpšanās no ekonomiski sociālās loģikas. Ģ.V.Kristovskis pauda uzskatu, ka vajadzēja „cīnīties” par vismaz 25 līdz 30 miljonu latu papildus ieņemšanu no dzīvojamo telpu aplikšanas ar NĪN. Savukārt G.Bērziņš pat paziņoja, ka nav panākta koalīcijas partneru vienošanās, bet gan premjera kompromiss ar Tautas partiju, savukārt viņa apvienība turpina uzturēt priekšlikumu par progresīvo likmi.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis no Tautas partijas, kas bija aktīvākā iebildēja NĪN izmaiņām, savukārt pauda viedokli, ka ir panākts labs „un arī taisnīgs kompromiss”, kas šajā ekonomiskajā situācijā ir vienīgais pareizais. Viņš uz citu teikto reaģēja ar norādēm uz sociālismu. Bet V.A.Krauklis arī bija spiests atzīt, ka pašlaik partijai nav piedāvājuma, kā mainīt NĪN likmi aiznākamajā un turpmākajos gados.

Līdz ar to politiķu atšķirīgās pozīcijas neradīja pārliecību, ka budžeta apstiprināšanas gaitā NĪN izmaiņu dēļ vairs nevar rasties sarežģījumi un aizkavēšanās. Protams, apsverot progresīvas NĪN likmes ieviešanu, jāņem vērā ne tikai ekonomiskās loģikas un sociālā taisnīguma aspekti, bet arī fiziskās iespējas nodokli administrēt. Nodokļu konsultantu asociācijas valdes priekšsēdētājs Ainis Dābols raidījumā jau izteica pretenzijas pret to, ka nav atrodami nodokļu likumprojekti, līdz ar to sabiedrība nevar uzzināt, kā tā tiks aplikta ar nodokli. Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis atklāja, ka neuzskata 0,1% likmi par taisnīgu, taču tās ieviešana būtu vienkāršāka, un vienkāršotais variants ir vienīgais, ko varētu ieviest laikā. Arī Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors Dzintars Jakāns piekrita, ka šobrīd ir jārada visvienkāršākā nodokļu administrēšanas sistēma, līdz ar to „mēs vairs nevaram runāt par progresīvām likmēm un tādām lietām”. Tiesa gan, politiķi, kas ir progresīvās NĪN likmes atbalstītāji, tam iebilda un pauda gatavību procesu nākamgad palaist „ar kādu kavēšanos”, aprēķinus piesūtot pirmā vai pat otrā ceturkšņa beigās.


Video: Einars Repše, Vents Armands Krauklis, Ainis Dābols, Dāvids Tauriņš, Ģirts Valdis Kristovskis, Gaidis Bērziņš, Andris Jaunsleinis un Dzintars Jakāns par nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 21.10.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: