Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 21.01.2025.
 

Latvijas Radio koris draud izjukt

Kultūra doc

12.03.2008. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 3
Divu šā gada Lielo mūzikas balvu ieguvējs – Latvijas Radio (LR) koris ir uz izjukšanas robežas, jo dziedātāju zemā atalgojuma dēļ mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava apsver iespēju kori likvidēt. LR kora dziedātāju atalgojums ir divreiz mazāks nekā citos valsts profesionālajos kolektīvos un uz to arī neattiecas Kultūras ministrijas (KM) kultūras darbinieku algas paaugstināšanas grafiks. Šāda absurda situācija radusies tādēļ, ka LR koris vēsturiski atrodas nevis KM, bet gan Nacionālās radio un televīzijas padomes paspārnē, jo formāli LR koris ir LR struktūrvienība.
Kā informēja S. Kļava, šobrīd vidējā alga koristam ir 371 lati pirms nodokļu nomaksas. Turklāt algas starpība salīdzinājumā ar citiem profesionālajiem koru kolektīviem esot aptuveni 220 latu. „Līdz ar to ir grūti strādāt pie šāda emocionālā fona korī,” norādīja S. Kļava, pieļaujot, ka nākamajā kora sanāksmē varētu paziņot par LR kora likvidāciju. Šādu versiju viņš izteica vakar notikušajā Saeimas Sociālo un darba lietu un Cilvēktiesību komisiju apvienotajā sēdē. Bet politiķi sola koristiem paaugstināt algas tikai nākamgad.

LR korim šogad nepieciešami aptuveni 110 tūkstoši latu, lai atalgojuma līmenis būtu līdzvērtīgs citu Latvijas kultūras darbinieku vidējai algai par līdzvērtīgu darbu. Tādēļ vēstulē NRTP šā gada janvārī S. Kļava norādījis, ka problēma jārisina steidzami, citādāk „var sagaidīt kora mākslinieku pakāpenisku un cilvēcīgi saprotamu aiziešanu no kora ciešamāku darba apmaksas meklējumos”.
Komisijas sēdē viņš pauda neizpratni, kāpēc LR koris, kas neapšaubāmi ir kultūras iestāde, atrodas ārpus Kultūras ministrijas (KM) memoranda „Kultūra 2010”, kuru ministrija pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām noslēdza ar kultūras darbiniekiem. Tas paredz pakāpenisku un būtisku algas pieaugumu līdz 2010. gadam kultūras darbiniekiem. Bet tā kā LR koris vēsturiski atrodas nevis KM, bet gan Nacionālās radio un televīzijas padomes paspārnē, memoranda „Kultūra 2010” parakstīšanas brīdī tas palicis ārpus KM redzējuma. Kā norāda S. Kļava, kora iekļaušana memoranda nosacījumos atalgojuma jautājumu atrisinātu.

Kultūras ministre Helēna Demakova gan skaidroja, ka šogad cerēt uz algu paaugstinājumu ir faktiski nereāli, jo budžeta grozījumi gada vidū nebūšot. Arīdzan parakstīta memoranda nosacījumus attiecināt pret LR kori nav iespējams. H. Demakova norādīja, ka par minēto situāciju no kora vadības viņa uzzinājusi tikai šā gada sākumā un viņa jūtas izbrīnīta, ka nedz LR kora vadība, nedz Nacionālā radio un televīzijas padome nav šo jautājumu sākusi risināt agrāk, piemēram, kad Saeima skatīja šā gada budžetu. „Esmu gatava runāt ar ministriem un nauda būs. Bet nākamgad,” noteica ministre.

Tiesa, LR kora izpilddirektors Reinis Druvietis norāda, ka vēstules par algu paaugstināšanu esot rakstītas pagājušā gada vidū, taču līdz ministru galdiem tie viņam nezināmu iemeslu dēļ nav nonākuši.

Arīdzan kora dziedātāja Ieva Ezeriete, kura vēl pagājušajā nedēļā ieguva Lielo mūzikas balvu par izcilu darbu ansamblī, piekrīt, ka LR korī šobrīd ir krīze. Viņa korī strādā jau 25 gadus, taču šobrīd gluži kā citi kora mākslinieki ienākumus gūst arī citās darba vietās. „Šobrīd ir dziļa, bet klusa krīze, jo cilvēki mīl šo darbu. Taču ir beidzamais brīdis, jo situācija ir ļoti smaga,” norāda I. Ezeriete, kura apstiprina, ka arī viņai pēdējo gadu laikā ir bijušas vairākas sarunas par darba attiecību iespējamo pārtraukšanu un tikai mīlestības dēļ pret kora mūziku vēl turpina strādāt LR korī. Taču politiķu solījumu jautājumu atrisināt tikai pēc 9 mēnešiem liek domāt, cik liela pacietība gaidīt būs vienam no labākajiem Latvijas kultūras kolektīviem.


Kultūras ministrijas memorands "Kultūra 2010"


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: