Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 19.04.2024.
 

Kāpēc „Parex bankai” un Jurašam atcēla nodokļu uzrēķinus?

Nodokļu politika, VID video_f

14.01.2010. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 2
13.janvāra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” iesaistītajām personām nācās skaidroties par diviem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mainītiem lēmumiem par nodokļu uzrēķiniem. Taču rezultātā parādījās secinājumi, kas attiecināmi nevis tikai uz konkrētajiem gadījumiem, bet uz sistēmas nepilnībām – sākot ar interpretācijas iespējām, ko pieļauj likumdošana, un beidzot ar no amata atstādinātā VID ģenerāldirektora Dzintara Jakāna un finanšu ministra Einara Repšes („Jaunais laiks”) atzīšanos par to, ka VID darbiniekus ir iespējams ietekmēt un tas konkrētām personām var dot labumu.
Divi konkrētie nodokļu uzrēķinu atcelšanas gadījumi ir saistīti ar „Parex bankas” bijušajiem akcionāriem un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētāju Juri Jurašu. Lēmuma izmaiņas notika laikā, kad par VID ģenerāldirektora vietas izpildītāju bija kļuvusi Nelija Jezdakova. E.Repše apgalvoja, ka nav nekādā veidā iejaucies viņas kompetencē, ir tikai painteresējies un ir pilnībā apmierināts ar sniegtajiem paskaidrojumiem. Viņš skaidroja, kāpēc J.Juraša lieta ir vienīgā, kur viņš „patiešām izrādījis zināmu interesi”, bet uzsvēra, ka nenorādīja, kā VID būtu jālemj. N.Jezdakova atklāja savu argumentāciju, kāpēc lēmumi tika mainīti, bet arī atzina, ka Latvijā esošā likumdošana bieži vien pieļauj „dažāda veida interpretācijas”.

Un tas rada iemeslu bažām par to, ka cilvēki, kas pēc reorganizācijas strādās augstos VID amatos, varētu likumdošanu interpretēt kādam vēlamā veidā. E.Repše norādīja, ka pastāv pārsūdzēšanas iespējas, kontroles iespējas un atbildība. Taču Dz.Jakāns ainu zīmēja drūmāku – ka situācijā, kad VID vadītājs neveido savu komandu, ieceltajiem vadītājiem var pastāstīt, kā rīkoties ar konkrētiem nodokļu maksātājiem. Dz.Jakāns apgalvoja, ka šie vadītāji to arī varēs realizēt, un tad VID ģenerāldirektors praktiski nebūs vajadzīgs un paliks par „dārzeni”, kas jau esot noticis.

Šī Dz.Jakāna atklātība gan liecina par to, ka iespējas caur ietekmēšanu dabūt vajadzīgos lēmumus dienestā tikpat labi var būt pastāvējušas arī līdz šim un komandas nomaiņa var arī nozīmēt vien ietekmēšanu no citas puses. Arī E.Repše secināja, ka Dz.Jakāns acīmredzot „runā, tā kā viņš to saprot un ir paradis darīt”, un arī finanšu ministrs apliecināja, ka sistēmiski tas ir iespējams. Uz sistēmiskām izmaiņām aicināja arī Latvijas Nodokļu maksātāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Dana Muceniece. Kāpēc, ja sistēmiskie trūkumi ir zināmi, nenotiek aktīvs darbs pie izmaiņām, atbildīgie nesāka stāstīt – arī Dz.Jakāns ne, kuram amatā jau ir pamatīgs stāžs.


Video: Einars Repše, Nelija Jezdakova, Dzintars Jakāns un Dana Muceniece par lēmumu maiņu „Parex bankas” un Jura Juraša nodokļu uzrēķinu lietās, kā arī par VID sistēmiskajiem riskiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 13.01.2010.)


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: