Jaunās vienošanās ar aizdevējiem: kas vēl ir jāmaina?

Pēdējās dienās plašu rezonansi izraisījuši jaunie Latvijas vienošanās projekti ar Eiropas Komisiju un Starptautisko Valūtas fondu (SVF), kas radījuši iebildes gan par virzīšanas formu – steigu un slepenību –, gan par saturu. Taču finanšu ministrs Einars Repše („Jaunais laiks”) 16.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) atklāja, ka abas vienošanās tiks parakstītas ne ātrāk kā jaunā gada sākumā un valdība tās ir akceptējusi tikai pamatā – tajās „var gadīties” arī grozījumi. Koalīcijas politiķi debatēs definēja, kas projektos vēl būtu maināms. Tiesa gan, izrādījās, ka dažas no šīm izmaiņām ir pret aizdevēju uzstādījumiem.

E.Repše pieminēja Satversmes tiesas spriedumu pensiju lietā, kas ir risks, ka varētu būt nepieciešami grozījumi. Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (Tautas partija) savukārt izteica viedokli, ka „nav pareizi” tas, ka mēs nākamajā gadā nedrīkstam samazināt nodokļus, un būtu pareizi saglabāt zināmu elastību. Arī vides ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un Zemnieku savienība) pauda satraukumu par šo punktu, bet uzsvēra, ka nodokļus mēs solām nesamazināt tikai 2010.gadā. Viņš pauda uzskatu, ka līdz 2011.gada budžetam nodokļi reāli tāpat nemainīsies. E.Repše atklāja, ka šo teikumu vienošanās tekstā neielikām mēs, bet gan SVF, „lai pasargātu mūs pašus no savām kļūdām”, jo partijas priekšvēlēšanu gaisotnē sāka izvirzīt tēzes par nodokļu samazināšanu jau nākamajā gadā.

Izrādījās, ka arī publiskās un privātās partnerības (PPP) projektu aizliegums ir tieši aizdevēju uzstādījums. M.Riekstiņš uzsvēra, ka ir redzami labi PPP piemēri un šādi projekti dod stimulu ekonomikai, bet E.Repše atstāstīja aizdevēju argumentus, ka visur pasaulē šie projekti ir nesuši skandālus un valsts vienmēr ir tikusi apzagta.

R.Vējonis pauda savas apvienības vēlmi no dokumenta izņemt ārā solījumu īstenot pensiju reformu jau ar 2011.gada 1.janvāri, par ko šobrīd tiek gaidīta aizdevēju atbilde.

Tiesa gan, radās jautājums, cik liela nepieciešamība ir mainīt vienošanās projektus, kad E.Repše KNL faktiski pateica, ka pilnībā jaunās vienošanās pildītas netiks. Proti, mēs grasāmies aizdevējiem apsolīt, ka nākamā gada vidū mums ir jāpiedāvā aizdevējiem projekts par ilgtermiņa nodokļu reformu, bet finanšu ministrs apgalvoja, ka jābūt reāliem – „pirmsvēlēšanu gaisotnē neviens nopietnus, tālejošus nodokļu plānus neizstrādās un nepiedāvās”.


Video: Einars Repše, Māris Riekstiņš un Raimonds Vējonis par to, kas jāmaina vienošanās projektos ar starptautiskajiem aizdevējiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 16.12.2009.)