Nodokļu celšana – ekonomikas atveseļošanai?
Nepilnu nedēļu, kopš valdošā koalīcija un valdība nu jau katru dienu paziņo ko jaunu nodokļu izmaiņu plānos, un nepilnu nedēļu kopš Saeimā plānotās valsts budžeta pieņemšanas 2010.gadam, šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu tematika liek pievērsties gan šī budžeta saturam, gan formai, vērtējot atbilstību deklarētajam mērķim – ekonomikas atveseļošanai.
Nodokļu palielināšanu kā neapejamu risinājumu pēc tik pamatīga ekonomikas kritiena prognozēja jau sen, līdz ar to pats par sevi šis fakts vēl nebūtu viennozīmīgu pretenziju vērts. Taču pēc vēsts par 57 miljonu konsolidācijas nepieciešamību, jaunākās versijas par iedzīvotāju ienākumu nodokļa palielināšanu un transportlīdzekļu nodevu, iepretim ilgi daudzinātajam darbaspēka nodokļu slogam un mājokļu nodokļa epopejai viennozīmīgi liek atgriezties pie pamatjautājumiem par nodokļu politikas sistēmu un konsekvencēm.
Plašākā kontekstā, protams, ir jāatgriežas arī pie jautājumiem par izdevumu revīziju, valsts funkciju pārskatīšanu un reformām valsts pārvaldē un lielākos tēriņus prasošajās nozarēs. Jā, bez šaubām, ekonomēšanas jau ir veiktas. Jautājums tikai, cik pilnvērtīgas un pamatotas. Tas pats jautājums attiecināms arī uz vienoto atalgojuma sistēmu – starp sociālistiskām, motivāciju strādāt valsts darbā iznīcinošām īpatnībām no vienas puses un neloģiskiem principiem no otras puses.
Pāri tam visam kā melna nakts klājas jautājums par to, kā politiķi šīs lietas apspriež, gan savstarpēji, gan, lai mēģinātu „pārdot” sabiedrībai – pēdējās nedēļās centieni saprasties ar aizdevējiem, šķiet, ir pieauguši apgriezti proporcionāli centieniem saprasties ar vēlētājiem un nodokļu maksātājiem Latvijā. Ne ar ekonomikas ekspertiem, ne politiskajiem oponentiem pienācīgs dialogs nav redzams vai dzirdams. Šobrīd šis budžeta projekts ir nonācis līdz kritiskajai robežai, kad to mēģina pieņemt bez sociālo partneru akcepta – lai kā varētu un vajadzētu kritizēt šīs organizācijas, līdz šim aizvadītā gada laikā, kopš krīzes sākuma, tomēr tika mēģināts panākt saprašanos. Savukārt, par sabiedrības saprašanu runājot, motociklistu sabraukums pie valdības mājas un studentu protesti nākamnedēļ, iespējams, ir tikai sākums sabiedrības „atbildei”.
Raidījumā piedalīsies:
Valdis Dombrovskis, Ministru prezidents, „Jaunais laiks”
Edgars Zalāns, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs, Tautas partija
Augusts Brigmanis, Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Ģirts Valdis Kristovskis, „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs
Kaspars Gerhards, satiksmes ministrs, apvienība „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”
Valērijs Agešins, «Saskaņas Centra» Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks
Elīna Egle, Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore
Pēteris Krīgers, Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs