Krauklis, Vējonis un Urbanovičs: vai (ne)pildīt nosacījumus?

Par būtisku risku Latvijas iespējām izpildīt starptautiskā aizdevuma nosacījumus uzskata politiķu un partiju savstarpējās nesaskaņas – īpaši jau nākamgad paredzēto Saeimas vēlēšanu kontekstā. 7.oktobra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” parādījās, ar kādu lielāko pozīcijas un arī opozīcijas partiju nostāju premjers šobrīd var rēķināties. Tiesa gan, brīžam skaidras nostājas vietā politiķi vairāk demonstrēja lavierēšanas prasmes.

Tā Tautas partijas frakcijas priekšsēdētājas vietnieks un Saeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis pauda uzskatu, ka Latvijai „nepienākas” veikt 500 miljonu latu budžeta konsolidāciju, ja tā cena ir recesijas padziļināšanās un nespēja normāli funkcionēt, un viņš izteica vērtējumu, ka arī otrā pusē „ir loģiski domājoši cilvēki”, kas sapratīs, ka nosacījumos ir lietas, kas beigās var radīt daudz sliktākas sekas. No otras puses, V.A.Krauklis arī uzsvēra, ka vienpusēji atkāpties no vienošanās Latvija nedrīkst un, ja izmaiņas panākt nevarēs, partijai tiešām „nebūs kur likties” un saistības būs jāpilda. Viņš neskaidroja, cik ilgi un līdz kādam aizdevēju signālam vai taurei nosacījumu pārskatīšanas versija būtu jāuztur spēkā un vai šī sarunu procesa laikā jau tā cietusī valsts reputācija un uzticamība netiks vēl nevajadzīgi grauta. Dīvains izklausījās arī V.A.Kraukļa atzinums, ka diemžēl tagad nav skrupulozi izstrādāti 500 miljonu latu konsolidēšanas scenāriji – lai gan vienīgais, kurš iebilda valdības lēmumiem par mazāku konsolidāciju, bija finanšu ministrs, kas ir premjera partijas biedrs.

Pilnu skaidrību nesniedza arī Zaļo un Zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs un vides ministrs Raimonds Vējonis – viņš gan uzsvēra to, ka mēs esam pārāk daudz ieciklējušies uz 500 miljonu latu konsolidāciju, gan apliecināja, ka partija tomēr „pieturas” pie šīs pašas 500 miljonu versijas. Mēs esam par to, ka vienošanās neapšaubāmi ir jāpilda, bet ir lietas, par ko ir jādiskutē – atšķirīgas versijas palika arī šajā R.Vējoņa nostājas formulējumā.

Kategorisks bija vienīgi Jānis Urbanovičs, kas ir Saeimas frakcijas priekšsēdētājs apvienībai „Saskaņas centrs” – tai ir ne tikai viena no lielākajām Saeimas frakcijām, bet šobrīd arī Rīgas mēra krēsls. Notiekošo J.Urbanovičs raksturoja kā trīs Lāčplēšu cīņu ar Eiropas Melno Bruņinieku un kritizēja savlaicīgu mājasdarbu nepildīšanu. Paudis neticību jebkādai iespējai kaut ko vairs sarunāt ar aizdevējiem, ko vēl centās aizstāvēt premjers Valdis Dombrovskis („Jaunais laiks”), J.Urbanovičs aicināja beigt tēlošanu un visiem kopā izpildīt starptautiskās saistības, lai nekaitētu sev.


Video: Vents Armands Krauklis, Iveta Šulca, Raimonds Vējonis, Jānis Urbanovičs un Valdis Dombrovskis par starptautiskā aizdevuma nosacījumu pildīšanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 07.10.2009.)