Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 07.05.2021.
 

Vai aizdevējiem apsolītās nodokļu izmaiņas ir noraidītas?

Valsts budžets`2010 video_f

24.09.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 0
Politiķi 23.septembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” argumentēja, kādas nodokļu izmaiņas nākamgad vajag vai nevajag ieviest. Tā kā starptautiskajiem aizdevējiem ir solīta arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) bāzes paplašināšana, ne tikai 500 miljonu latu fiskālā konsolidācija, nodokļu jautājums ir būtisks gan no budžeta ieņēmumu palielināšanas, gan turpmākās aizdevuma saņemšanas viedokļa. Debatēs parādījās gan atšķirīgs skatījums uz izmaiņu nepieciešamību, gan atšķirīgas prognozes par to, vai tās tiks īstenotas.

Finanšu ministrs Einārs Repše („Jaunais laiks”) apgalvoja, ka pats aizstāv Latvijas zemo nodokļu politiku, bet uzsvēra aizdevējiem pausto apņemšanos. Viņš kā nesaprotamu pieeju raksturoja iepriekš notikušo Saeimas balsojumu, kad tā „noraidīja pašā saknē vispār strādāt pie kāda taisnīga un saprātīga” NĪN varianta, lai gan tas ir specifiski ierakstīts starptautiskajās saistībās. Tieslietu ministrs Mareks Segliņš (Tautas partijas) savukārt citādi traktēja vienošanās „garu” un apgalvoja, ka netaisās no tā atkāpties. Tomēr viņš palika pie partijas iepriekš paustās nostājas, ka tagad dzīvojamās platības ar papildus nodokli nav apliekamas.

Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Godmanis („LPP/LC”), kurš bija premjers laikā, kad ar aizdevējiem tika parakstītas sākotnējās vienošanās, argumentēja un skaidroja, kāpēc aizdevēju prasība par nodokļu izmaiņām nav balstīta fiskālos iemeslos, bet gan citos. Bijušais premjers secināja, ka nodokļu bāzes ir jāpaplašina arī krīzes laikā, bet ar nelielu likmi, ko var pakāpeniski mainīt vēlāk. Taču ar ļoti mazu likmi bāzes paplašināšana ir jāveic jau no 2010.gada, tikai tad mēs būsim ievērojuši vienošanās „garu”.

„Pilsoniskās savienības” Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis ne vien skaidroja partijas pozīciju par NĪN izmaiņām, bet arī izsauca M.Segliņa apvainojumus par muļķību runāšanu un „atsperšanos” uz Tautas partijas. Taču K.Šadurskim arī bija versija par to, kāpēc premjera un finanšu ministra partijas biedrs, ekonomikas ministrs Artis Kampars strādā pie jaunām NĪN izmaiņām. K.Šadurskis prognozēja, ka koalīcijas partijām „varbūt radīsies zināma interese atgriezties pie nodokļu jautājuma”, kad tās būs izjutušas, ko tieši nozīmēs budžeta izdevumu samazināšana. Ņemot vērā to, ka strīdi par samazinājuma versijām, īpaši sociālajā aizsardzībā, notiek arī apstākļos, kad plānots samazināt 275, ne vairs 450 miljonus latu, šāds scenārijs izskatās visnotaļ iespējams.


Video: Einārs Repše, Mareks Segliņš, Ivars Godmanis un Kārlis Šadurskis par nodokļu izmaiņām 2010.gada budžeta kontekstā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 23.09.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: