Cik daudz naudas Latvijā vajag uz vienu skolēnu?

Izglītības un zinātnes ministrija jau norādījusi uz to, ka pēc vasarā veiktās budžeta samazināšanas tagad „skolēniem seko” būtiski mazāks naudas daudzums par to, ar kādu ministrija iepriekš veica izmaiņu modelēšanu. 2.septembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” dalībnieces sprieda par to, cik lielam finansējumam uz vienu skolēnu būtu jābūt un vai mēs tādu šobrīd nodrošinām.

Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja, ka vairākkārt minētie 462 lati ir tikai tā nauda, kas seko pedagogu darba samaksai, bet būtu jāveic izmaiņas, lai no „vienas kabatas” ietu izmaksas gan pedagogu algām, gan arī skolu uzturēšanas izdevumiem. Ministre atzina, ka šobrīd kopējo summu uz vienu skolēnu valstī nemaz nezina, jo nav zināmi pašvaldību izdevumi.

Ministrijas valsts sekretāra vietniece nozares politikas jautājumos Kristīne Vāgnere atklāja veiktos aprēķinus, ka vidēji Latvijā uz vienu skolēnu vajadzētu 700, 800 latus. Viņa noraidīja versiju, ka šobrīd adekvāta naudas summa jau tiek ieguldīta, uzsverot, ka ne visas pašvaldības var atļauties ieguldīt atlikušo naudas summu bez tās, ko algām dod valsts.

Savukārt Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzēja Rita Kaša, gan piekrizdama, ka 462 lati uz skolēnu ir pārāk maz, aicināja vērtēt, kā nauda tiek tērēta un kur varētu ietaupīt. Viņa pauda viedokli, ka bieži vien līdzekļi netiek izlietoti maksimāli efektīvi un ļoti daudz kas ir atkarīgs no attiecīgās skolas, pašvaldības un valsts iestādes vadības.


Video: Tatjana Koķe, Kristīne Vāgnere un Rita Kaša par naudu, kas „seko” un kam būtu jāseko skolēnam. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 02.09.2009.)