Kā Latvijā ir jāmaina nodokļu sloga struktūra?

Finanšu ministrs Einars Repše („Jaunais laiks”) 26.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” uzsvēra to, cik zems Latvijā ir vidējais nodokļu slogs – atšķirībā no Eiropas vidējā rādītāja, kas ir 39%, Latvijā tas ir zem 30% no kopprodukta. Ministrs apgalvoja, ka esam apzināti izvēlējušies saglabāt nodokļu slogu zemā līmenī tāpēc, lai uzņēmējiem būtu iespēja radīt darba vietas un attīstīties. Ar to viņš pamatoja savu nostāju necelt vairākus nodokļus. Taču citiem debašu dalībniekiem pret šādu argumentāciju bija iebildes, raugoties uz šī nodokļa sloga smagumu dažādām cilvēku kategorijām.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis aizrādīja, ka zems ir tikai vidējais rādītājs un vajadzīgs paskatīties struktūru – tajā darbaspēka nodokļi mums ir visaugstākie, kas, viņaprāt, ir galvenais, kas neļauj konkurēt pārējā pasaulē. A.Jaunsleinis arī uzsvēra, ka, paskatoties uz nodokļu struktūru mājsaimniecībām un iedzīvotāju ienākumiem, parādīsies tas, ka lielākais nodokļu slogs gulstas uz cilvēkiem ar viszemākajiem ieņēmumiem.

Arī Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns atgādināja, ka padome jau iepriekš ir teikusi, ka nodokļu slogs Latvijā ir jāmaina, jāpārnes no darbaspēka uz patēriņu un tai skaitā arī uz nekustamo īpašumu. Viņš arī aizrādīja, ka krīzes laikā ir nepieciešama prognozējamība un valdības iecerētās izmaiņas „prasās pēc modelēšanas”.


Video: Einars Repše, Andris Jaunsleinis un Ģirts Greiškalns par nodokļu slogu un tā struktūras izmaiņām. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 26.08.2009.)