Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 29.03.2020.
 

Cik miljonus ir iespējams papildus iekasēt no NĪN?

Nodokļu politika, VID video_f

27.08.2009. Lāsma Rozenfelde  A A A Komentāri: 4
Par nodokļu izmaiņām šobrīd vairāk tiek spriests nevis politikas maiņas kontekstā, bet gan budžeta deficīta samazināšanas kontekstā, un arī finanšu ministrs Einars Repše („Jaunais laiks”) 26.augusta publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) skaidroja, cik lielu daļu no nepieciešamās 500 miljonu latu deficīta samazināšanas būtu „loģiski” veikt uz nodokļu palielināšanas, cik – uz izdevumu samazināšanas rēķina. Tiesa gan, algu samazināšana, bezdarba palielināšanās un izdevumu pieaugums, piemēram, par veselības aprūpi ir radījis situāciju, kad lielas iedzīvotāju daļas maksātspēja ir būtiski pasliktinājusies. KNL atklājās, ka Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis, ņemot to visu vērā, E.Repšes sauktos skaitļus uzskata par nereāliem.

E.Repše skaidroja, ka pa visu Latviju no nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) bāzes paplašināšanas varētu savākt aptuveni 50 miljonus latu. Viedokli, ka šāds mērķis ir ļoti grūti sasniedzams, „ja mēs gribam, lai tas ir sociāli taisnīgs nodoklis”, debatēs pauda arī Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Tautas partija). Savukārt A.Jaunsleinis izteica neizpratni par to, ka šobrīd vairs nav plānots realizēt iepriekš pieņemtos lēmumus, un uzsvēra, ka pašvaldības aprēķinājušas, ka no NĪN papildus var iekasēt, augstākais, 20 miljonus latu. „Vairāk vienkārši iekasēt nevarēs, un visi tie skaitļi ir nereāli,” apgalvoja A.Jaunsleinis.

Finanšu ministrs vispirms minēja 28 miljonu latu lielu papildus summu, vēlāk apgalvoja, ka ir izstrādāti piedāvājumi, kas dod vismaz 40 miljonus latu. Viņš arī apgalvoja, ka modelēts ir arī pēc maksātspējas – jau rēķinoties, ka 20% no kopējās summas netiks iekasēti tādēļ, ka pašvaldības piešķirs atlaides trūcīgām ģimenēm. Bet šie atšķirīgie skaitļi liek secināt, ka valsts un pašvaldību līmenī – pēdējām esot „tuvāk” vietējiem iedzīvotājiem, kam pašvaldības sniedz sociālo palīdzību – šobrīd varētu būt dažāds sabiedrības reālās maksātspējas novērtējums.


Video: Einars Repše, Vents Armands Krauklis un Andris Jaunsleinis par iespējām iekasēt papildus naudu no nekustamā īpašuma nodokļa. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 26.08.2009.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: