Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 09.07.2020.
 

Budžeta grozījumu sāpju slieksnis. Kas notiks nākamgad?

SVF un EK aizdevums

17.06.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 95
Valsts budžeta 2009.gadam grozījumi aizvadītajās dienās tika pieņemti bezprecendeta veidā gan pēc formas, gan satura – ar Valsts prezidenta nepieteiktu dalību valdības darbā, ar diskutabliem un strīdīgiem samazinājumiem dažādās nozarēs starptautiskā aizdevuma nepiešķiršanas riska ēnā.
Pieņemto lēmumu saturs un forma, šodien jau redzamas pirmās atskaņas saistībā ar notikušām un pieprasītām ministriju demisijām, sekas dažādās nozarēs un iespējamais turpinājums – tie ir šīvakara „Kas notiek Latvijā?” debašu pamatjautājumi.

Budžeta grozījumi ir pieņemti gana strauji, lai tikai tagad sāktu apjaust, kādas būs to sekas. Skolotāju protests ir visskaļākais, taču arī lēmumi saistībā ar pensiju un veselības budžetu samazināšanu rada jautājumus par samērību taupībā starp dažādiem izdevumu posteņiem. Turklāt pastāvīgu kritiku par nepietiekamu valdības aktivitāti izraisošā ekonomiskā politika rada arvien lielākus riskus par turpmāku ekonomikas kritumu un ar to saistītajām sociālajām problēmām.

Budžeta politikā novēršot nodokļu palielinājumu šogad, tas jau pieteikts uz nākamo gadu, tikmēr krietni trūkst skaidrības par to, kādi varētu būt politiskie lēmumi attiecībā uz taupību un krīzes pārvarēšanu, sagaidot 2010.gada budžetu jau šoruden. Ar piebildi, ka opozīcija uz rudeni jau pareģo valdības krišanu.
Savukārt rīt sagaidāmā arodbiedrību rīkotā manifestācija var kļūt tikai par pirmo soli dažāda veida protestu virknē, kas arī prasa gluži citādu valsts krīzes menedžmentu jeb vadību, nekā tas aizvadītajā nedēļā notika valdībā un parlamentā.

Pēdējās nedēļas lēmumos gan it kā plašāk nekā citkārt tika iesaistīti tā sauktie sociālie partneri, tomēr tas notika jau ārkārtas situācijā, kas tikai pastiprina jautājumus par to, cik stipra un stabila ir leģitīmā politiskā vara un kā tā turpmāk realizēs lēmumu sagatavošanu un pieņemšanu – gan attiecībās ar nevaldības organizācijām un grupām, gan attiecībās starp pozīciju un opozīciju.

Raidījumā piedalīsies: Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš (JL), Tautas partijas priekšsēdētājs un tieslietu ministrs Mareks Segliņš, Zaļo un Zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs un Saeimas deputāts Mārtiņš Roze,
„Saskaņas centra” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs, LPP/LC Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš, „Pilsoniskās savienības” valdes priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis.Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: