Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 29.03.2024.
 

„Zaļās enerģijas” cena un smaka

Enerģētika

20.05.2009. Jānis Domburs  A A A Komentāri: 16
Iepriekšējās un pašreizējās valdības lēmumi un to izmaiņu projekti attiecībā uz atjaunojamajiem energoresursiem, šajā nozarē darbojošos uzņēmēju intereses, konkurence un politiskais atbalsts, kā arī valsts atbalsta principi un lietderība no visu elektrības patērētāju viedokļa Iepriekšējās un pašreizējās valdības lēmumi un to izmaiņu projekti attiecībā uz atjaunojamajiem energoresursiem, šajā nozarē darbojošos uzņēmēju intereses, konkurence un politiskais atbalsts, kā arī valsts atbalsta principi un lietderība no visu elektrības patērētāju viedokļa – tāds ir būtiskāko jautājumu loks šīvakara debatēs „Kas notiek Latvijā?”– tāds ir būtiskāko jautājumu loks šīvakara debatēs „Kas notiek Latvijā?”

Vakar jau otro nedēļu pēc kārtas valdībā atlika projektu par grozījumiem valdības noteikumos par atjaunojamo energoresursu ražošanu un cenām. It kā formālu un vairāk tehnisku iemeslu dēļ, tomēr līdzšinējās kaislības ap šo tēmu rada pamatu izvirzīt versijas, cik pamatīga pēc būtības ir šī interešu sadursme. Spēles noteikumu viena vai cita redakcija nozīmēs viena vai cita uzņēmēju loka darbības iespējas atjaunojamo resursu jomā un vienus vai citus ienākumus, kas, savukārt būs izdevumi „Latvenergo”, līdz ar to – visiem elektroenerģijas patērētājiem. Vēl arvien paliek vairāki neatbildēti jautājumi gan par to, kāpēc līdzšinējie spēles noteikumi mainījās tieši tā, kā tie mainījās Ivara Godmaņa valdības pēdējā sēdē februāra beigās, gan par to, kāpēc tagad Arta Kampara virzītais grozījumu projekts par cenu samazinājumu ir tieši šāds un ne citāds.

Atjaunojamie resursi tiek dēvēti par „zaļo enerģiju” tās videi draudzīgās būtības dēļ. Tomēr pēdējo mēnešu notikumi šajā jomā, versijas par vismaz netaisnīgu un nepamatotu politisko lobēšanu rada tādu „smaku” pārnestā nozīmē, kas pamatīgi degradē zaļās enerģijas būtību. Turklāt valsts atbalsta apjoms ir nesaraujami saistīts ar elektrības tarifu apjomu, un to turpmāka nesamazināšanās vai pat kāpums krīzes laikā, savukārt, ir nesaraujami saistāms ar Latvijas ekonomikas konkurētspēju. Vai no sabiedrības interešu viedokļa ir iespējams savienot mērķus palielināt Latvijas enerģētikas dažādošanu un „zaļumu” kombinācijā ar mazākām izmaksām – tas ir konceptuālais jautājums. Nesaraujamā saistībā ar konkrētiem jautājumiem par to, kādi ir taisnīgi cenas noteikšanas un citi noteikumi konkrētiem vēja, biogāzes, mazo hidroelektrostaciju un citu resursu enerģijas ražotājiem.


Diskusijā piedalīsies:

Artis Kampars, ekonomikas ministrs, „Jaunais laiks”

Kaspars Gerhards, satiksmes ministrs, bijušais ekonomikas ministrs, „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK

Vents Armands Krauklis, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Enerģētikas apakškomisijas priekšsēdētājs, Tautas partija

Ivars Zariņš, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis

Juris Ozoliņš, Eiropas Komisijas speciālais padomnieks enerģijas jautājumos

Jevgeņijs Kisiels, Atjaunojamo energoresursu konfederācijas prezidents

Uldis Bariss, „Latvenergo” valdes loceklis

Andis Kārkliņš, Latvijas Biogāzes asociācijas valdes priekšsēdētājs

Jānis Sprinovskis, „BK Enerģija” īpašnieks

Jānis Sprincis, „TCK” vēja parka projekta vadītājs



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

         Dalibnieki         


Autors: