Šlesers: es esmu zināmā mērā izsaucis uguni uz sevi

Kā liecina aptaujas, rīdzinieku vidū šobrīd populārākie pilsētas mēra amata kandidāti ir apvienības „Saskaņas centrs” priekšsēdētājs Nils Ušakovs un partijas „LPP/LC” līdzpriekšsēdētājs Ainārs Šlesers (abi šobrīd Saeimas deputāti), kurš jau ir sācis izvērst aktīvu priekšvēlēšanu reklāmas kampaņu. Abi mēra amata kandidāti piedalījās arī 6.maija publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?”, kur pauda savus uzstādījumus un priekšlikumus gaidāmajām velēšanām un darbam domē.

A.Šleseram bija skaidrs, „kāpēc visi metušies Šleseram virsū”, un viņš kritiku saistīja ar to, ka viņam kā Rīgas mēra amata kandidātam ir priekšlikumi, kā radīt darbavietas un piesaistīt investīcijas. A.Šlesers atklāja uzskatu, ka „mums ir kā lidmašīnai jālido ar diviem spārniem – jāstrādā gan ar Eiropas Savienības valstīm, gan ar NVS valstīm”.

Partijas „Pilsoniskā savienība” Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis salīdzināja A.Šlesera vārdus ar „burvīgu dziesmu”, bet kritizēja viņa priekšvēlēšanu reklāmu, kur labo darbu sarakstā iekļauts arī „Saules akmens” projekts, kur A.Šlesers esot labi nopelnījis. Starp abiem deputātiem izvērsās asas debates, vai projekts pilsētai ir bijis labs vai nē.

To, ka politiskie konkurenti kategoriski nepieņem viņa idejas, A.Šlesers nesaistīja ar savu vainu un uzsvēra, ka būtu dīvaini, ja viņi paziņotu, ka viņš ir viņu mērs. Amata kandidāts arī pauda pārliecību, ka uz šībrīža partiju paziņojumiem nevajag paļauties, jo „dzīve diemžēl ir tāda, ka pēc vēlēšanām diemžēl situācija mainās”. Viņš slavēja savu iepriekšējo darbību un pats savu reklāmas kampaņu saistīja ar vēlmi pēc godīgas, profesionālas diskusijas par to, kā caur Rīgas attīstību var izvilkt no krīzes visu valsti. Tomēr viņš nebija gatavs vērtēt reklāmā izteiktos apgalvojumus, norādot, ka to lai vērtē vēlētāji un viņš nemaz negrib pateikt, ka ir vislabākais mēra amata kandidāts.

K.Šadurskis gan norādīja uz mazo domes deputāta vietu skaitu, ko šobrīd var prognozēt partijai „LPP/LC”, un izteica hipotēzi, ka A.Šleseru mēra krēslā līdz ar to varētu iesēdināt „Saskaņas centra” un PCTVL deputāti. A.Šlesers debatēs neiebilda šādai versijai, norādīdams uz Rīgas domi kā vietu, kur risināt saimnieciskas problēmas, nevis taisīt „lielo politiku”.

Savukārt N.Ušakovs par sevis pārstāvētās partijas potenciālo pozicionēšanos Rīgas domē nebija gatavs runāt – viņš definēja tikai to, ka tiks runāts ar tām partijām, kas pārvarēs 5% barjeru. N.Ušakovs arī pauda uzskatu, ka visām partijām programmas „ir apmēram vienādas” un atšķiras tikai cilvēki, kas programmas realizēs.

Video: Ainārs Šlesers, Kārlis Šadurskis un Nils Ušakovs par priekšlikumiem, darbiem un pozicionēšanos Rīgas domes vēlēšanās. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 06.05.2009.)