Par ko lems ārkārtas valdības sēdē?

Šodien paredzēto ārkārtas valdības sēdi par unikālu dara tas, ka to ir sasaucis Valsts prezidents Valdis Zatlers. Lai gan slēgtās sēdes darba kārtībā ir iekļauti ziņojumi par valsts pārvaldes, izglītības sistēmas un veselības aprūpes sistēmas strukturālajām reformām, ko sniegs premjers Valdis Dombrovskis, izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe un veselības ministrs Ivars Eglītis, kā arī Stratēģiskās analīzes komisijas (SAK) priekšlikumi, konkrētības par šīs sēdes saturu un vēlamajiem rezultātiem ir maz. 22.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) politiķi un SAK priekšsēdētājs Roberts Ķīlis skaidroja, kādi uzdevumi līdz sēdei jāizpilda un ko no tās cer sagaidīt.

V.Dombrovskis atklāja, ka ir uzdevis I.Eglītim, gatavojoties uz šodienas sēdi, nodalīt atsevišķā blokā administratīvos izdevumus un sniegt priekšlikumus tieši to mazināšanai. Vakar tika izplatīts paziņojums, ka arī T.Koķei premjers ir uzdevis bez informācijas par plānotajām strukturālajām reformām nozarē izdalīt informāciju par administratīvās struktūras reformām un sagaidāmo ietaupījumu. Savukārt T.Koķes partijas biedrs, vides ministrs Raimonds Vējonis KNL stāstīja, ka sēdē tiks diskutēts arī par dažādiem ministres sagatavotajiem scenārijiem, kādā veidā sasniegt 40% samazinājumu izglītības sektorā. R.Vējonis skaidroja, ka T.Koķe piedāvās valdībai vienu no scenārijiem, „kuru tad varbūt mēs arī atbalstīsim”.

R.Ķīlis, kurš pats sēdē ziņos par SAK priekšlikumiem par neatliekamo strukturālo reformu, ekonomikas veicināšanas un sociālās drošības pasākumu īstenošanu, gan norādīja uz to, ka sēde nebūs par budžeta saglābšanu, bet tālāku efektu, jo reformas nozarēs būs jāveic arī tad, ja iestāsies valsts maksātnespēja. Viņš arī uzsvēra sociālās drošības jautājumu, kas visu laiku „krīt starp krēsliem”, bet ir būtisks, lai ilgstošie bezdarbnieki nedegradētu savas spējas un nenotiktu sabiedrības defragmentācija. Arī šodienas sēdē neviens valdības pārstāvis par sociālajiem jautājumiem ziņot nav paredzējis. R.Ķīlis KNL arī apliecināja, ka aicinās reformas veikt „pietiekami nikni”, ja sēdē atklāsies, ka tās plāno īstenot maigi.

Arī V.Dombrovskis norādīja, ka strukturālajām reformām ir divas daļas – to būtība un fiskālā ietekme –, un šodien valdība koncentrēsies „vairāk” uz būtību, kas bija pretrunā R.Vējoņa paustajai pieejai. Atklāts paliek jautājums, vai visi sēdes dalībnieki tās mērķi saprot vienādi un vai pēc sēdes sabiedrībai atkal netiks pateikts vien tas, ka valdība pie reformām turpina strādāt.

Video: Valdis Dombrovskis, Raimonds Vējonis un Roberts Ķīlis par 24.aprīļa valdības ārkārtas sēdi. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 22.04.2009.)