Ķīlis: kontrolētai maksātnespējai risks kļūt nekontrolētai

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende 22.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” pauda sašutumu par iepriekšējās valdības rīcību, strukturālo reformu veidošanas un domāšanas maiņas vietā pēdējā brīdī noslēdzot biogāzes līgumu, kas uzliek budžetam milzīgu apgrūtinājumu. „Es viņu vietā arī šo naudu nemaksātu!” Ž.Jaunzeme-Grende komentēja izšķiršanos, kāda gaidāma starptautiskajiem aizdevējiem attiecībā uz turpmāku līdzekļu pārskaitīšanu Latvijai.

Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece budžeta jautājumos Baiba Bāne, vaicāta par scenāriju, ka jūnijā Latvijas ieņēmumi vairs nesegs tekošos izdevumus, norādīja uz budžeta grozījumu pieņemšanas termiņiem un valdības pastiprināto fiskālo disciplīnu – to, ka nozaru ministrijas var lietot tikai 85% no likumā apstiprinātajiem izdevumiem un vēl 10% ir rezerve, kam tās pašreiz netiek klāt. Arī pēc atkārtota jautājuma B.Bāne negribēja piekrist, ka Valsts kase jūnijā būs „cauri”, pamatodama to ar Valsts kases scenāriju par iekšējo aizņēmumu pārfinansēšanu.

Savukārt Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs un Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors Roberts Ķīlis izteica viedokli, ka mums jau tagad zināmā mērā ir kontrolēta maksātnespēja, kam ir risks pāriet uz nekontrolētu. Viņš lēsa, ka laiks rīkoties līdz tai ir tikai dažas nedēļas. R.Ķīlis arī norādīja uz to, ka Latvijā jau brūk sociālais kontrakts ar pilsoņiem, kas izpaužas kā nodokļu nemaksāšana – kā rezultāts varētu būt pat divu miljardu latu liela plaisa ieņēmumos.


Video: Žaneta Jaunzeme-Grende, Baiba Bāne un Roberts Ķīlis par Latvijas maksātnespējas riskiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 22.04.2009.)